Reklama

Reklama

Styl, szyk i elegancja ponad wszystko

Moda swoją zmiennością przypomina kobietę, a jak twierdzi Oscar Wilde "nauka nie może objaśnić takiego problemu jak kobieta, gdyż nauka jest bezradna wobec rzeczy irracjonalnych". Rozmowa z Janiną Biedą - modelką i stylistką z Krakowa.

Na co dzień pracujesz przy pokazach mody, czasem jako modelka, czasem jako stylistka. Pomagasz przy sesjach zdjęciowych do kobiecych krakowskich czasopism. Skąd zainteresowanie modą?
Janina Bieda: Od najmłodszych lat fascynował mnie świat mody. Oglądałam modelki na wybiegach, jako nastolatka kupowałam sterty magazynów o modzie. Marzyłam, żeby zostać modelką (zwłaszcza, że mój wzrost 181 cm pozwalał mi na to). Jeszcze bardziej interesowało mnie śledzenie trendów w modzie, doradzanie koleżankom, jak się ubrać, co zrobić, by przełamywać szarość i nijakość w ubiorze. Moda swoją zmiennością przypomina kobietę, a jak twierdzi Oscar Wilde "nauka nie może objaśnić takiego problemu jak kobieta, gdyż nauka jest bezradna wobec rzeczy irracjonalnych".

Reklama

Wybitny krakowski krawiec - Jerzy Turbasa, napisał w swojej ostatniej książce, że moda w swojej różnorodności ofert przypomina rozłożyste drzewo...
To prawda. Co sezon pojawiają się nietrwałe listki, których żywot jest krótki. Są zawieszone na równie kruchych i nietrwałych cieniutkich gałązkach. Jedynie pień z konarami daje poczucie trwałości. Tym pniem w modzie są styl, szyk, elegancja i niezmienna klasyka.
Turbasa pięknie nazwał elegancję: Elegancja opiera się na pięknie, ale jej fundamentem nie musi być uroda. Jest antytezą prowokacji. Woli harmonię i spokój, jak też dyskrecję i wdzięk. Chyba nic więcej nie muszę wyjaśniać.

Porozmawiajmy zatem o najnowszych trendach w modzie. Zacznijmy od dodatków, na przykład od torebek?
To, co od razu rzuca się w oczy - to rozmiar XXL! Pamiętajmy, że obecnie torebka nie jest mało istotnym, banalnym dodatkiem, lecz ważnym elementem stroju. Owalne lub prostokątne, w których bez problemu zmieści się teczka na dokumenty formatu A4. W tym sezonie modne są duże, na długim pasku, który bez problemu można przewiesić przez ramię lub z dwoma krótkimi, do noszenia na ramieniu. Pasek w tym sezonie wyraźnie pełni funkcję ozdoby. Z wymyślnymi zapięciami i zdobieniami staje się istotnym elementem torebki.

A co z kolorami?
Gdybym miała wybrać najważniejszą barwę tego sezonu, to zdecydowanie jest nią... szary. Ten niedoceniany kolor, ożywiony zieleniami, brązami i różnymi wariacjami czerwieni okazuje się być strzałem w dziesiątkę. Takie zestawienia prezentują się wyjątkowo efektownie w wydaniu etnicznym, jak np. u Gucciego. Duże, wzorzyste torby, zdobione frędzlami, i kontrastami osiągniętymi dzięki oryginalnemu zestawieniu różnych materiałów inspirują do poszukiwań własnego, odmiennego stylu.

Dowiedz się więcej na temat: rzeczy | Oscary | moda | nauka | elegancja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje