Reklama

Reklama

Sztuka w torebce

Czy damska torebka może być inspiracją dla artystów? Tak, jeżeli jest to tak niezwykła torebka jak Chanel "2,55" - prawdziwa ikona świata mody.

Coco Chanel zaprojektowała tą małą, pikowaną torebkę na łańcuszku w 1955 roku. Od tego czasu charakterystyczny drobiazg był noszony przez sławnych i bogatych i obrósł prawdziwą legendą. Teraz gigantyczna wersja "2,55" znajduje się w samym centrum wystawy mobile art. W samym centrum dosłownie: to właśnie do niej prowadzi korytarz zbudowanego na wzór ślimaka pawilonu wystawowego i w przenośni: to ona zainspirowała 15 artystów biorących udział w wystawie.

Reklama

Inspiracje nie zawsze są oczywiste: Yoko Ono zaprezentowała "drzewko życzeń", a Daniel Buren... kabinę prysznicową.

Coco Chanel, która zmarła w 1971 roku "pracowała z takimi artystami jak Cocteau czy Picasso i ten pawilon jest kontynuacją tej tradycji" - powiedział Karl Lagerfeld dyrektor artystyczny Chanel.

Sam pawilon również zasługuje na uwagę. Przenośną, przypominającą statek kosmiczny konstrukcję z włókna szklanego zaprojektowała sama Zaha Hadid. Wystawa jest obecnie prezentowana w Nowym Jorku odwiedzi jeszcze Londyn, Moskwę i Paryż. Całe tourne, które rozpoczęło się w lutym w Hong Kongu potrwa do 2010 roku.

AFP tłum. i opr. IG

Dowiedz się więcej na temat: Eliot Paulina Sumner | torebka | chanel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje