Świąteczna grzybowa w nowoczesnym wydaniu. Warto spróbować!

Materiał promocyjny

Choć w większości domów na Wigilię podaje się barszcz, to w kolejnych dniach na świątecznym stole mogą pojawić się inne zupy. Jednym z podstawowych składników kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia są grzyby, dlatego proponujemy właśnie grzybową, ale w nowoczesnym wydaniu. Jak przygotować zupę-krem z grzankami i chipsem z boczku?

Wykorzystanie suszonych grzybów w świątecznej kuchni to klucz do uzyskania głębi smaku
Wykorzystanie suszonych grzybów w świątecznej kuchni to klucz do uzyskania głębi smakuMartyna Taras FILMSEE / Interia

Tradycyjna potrawa w nowoczesnym wydaniu

Wykorzystanie suszonych grzybów w świątecznej kuchni to klucz do uzyskania głębi smaku. Możemy sięgnąć po borowiki lub podgrzybki albo wykorzystać obydwa te grzyby. Jeśli dodamy cebuli i czosnku, zupa nabierze jeszcze głębszego i intensywniejszego aromatu, który warto przełamać kremową śmietanką. Z kolei dodatek wina nada potrawie elegancji i odświętnego charakteru. Jeśli dodatkowo uzupełnimy zupę chrupiącymi grzankami oraz chipsem z boczku, mamy szansę stworzyć prawdziwe kulinarne arcydzieło.

Składniki na grzybową zupę-krem

Potrzebować będziemy 100 g suszonych grzybów (np. borowików lub podgrzybków), jednej dużej cebuli, dwóch ząbków czosnku, dwóch średnich ziemniaków, 1/3 opakowania bulionu wołowo-warzywnego marki Sokołów, 200 ml śmietanki kremówki, 50 ml białego wina wytrawnego, gałązki świeżego lub łyżeczka suszonego rozmarynu oraz soli i pieprzu dla smaku. Należy również przygotować cztery kromki chleba (może być czerstwy) oraz jedno opakowanie boczku surowego wędzonego marki Sokołów, a także pęczek pietruszki. Tymi składnikami udekorujemy zupę przed podaniem.

Jak przygotować świąteczną grzybową?

Na suchej patelni prażymy również plastry boczku surowego wędzonego,Martyna Taras FILMSEE / Interia

Przyrządzanie tej zupy należy rozpocząć dzień wcześniej. Suszone grzyby opłukujemy, następnie przekładamy je do miski i zalewamy 500 ml zimnej wody. Pozostawiamy do namoczenia na noc. Następnego dnia grzyby przez około 15 minut gotujemy pod przykryciem w wodzie, w której się moczyły. W tym czasie w dużym garnku smażymy pokrojoną w drobną kostkę cebulę, pod koniec dodajemy posiekany drobno czosnek i pozostawiamy na ogniu jeszcze przez 30 sekund. Następnie zalewamy cebulę i czosnek wywarem wraz z grzybami, dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki oraz 1/3 opakowania bulionu wołowo-warzywnego rozcieńczonego w litrze wody. Doprawiamy pieprzem i solą, wrzucamy gałązkę rozmarynu i gotujemy na małym ogniu, aż ziemniaki staną się miękkie - wtedy dodajemy wino i gotujemy jeszcze przez pół minuty. Następnie ściągamy zupę z ognia, wyciągamy rozmaryn i miksujemy całość na gładki krem. Na koniec dolewamy śmietankę.

Dekorowanie zupy

Pozostało nam już tylko przygotowanie dodatków, którymi udekorujemy zupę. Kromki chleba kroimy w kostkę i prażymy na suchej patelni. Możemy również najpierw podpiec chleb w tosterze lub piekarniku aż będzie chrupiący, a dopiero później pokroić go w kostkę. Następnie na suchej patelni prażymy plastry boczku surowego wędzonego marki Sokołów, a natkę pietruszki myjemy i drobno siekamy. Przed podaniem dekorujemy zupę tak przyrządzonymi dodatkami.

CB_sokołów_12.2023

Śmietanka kremówka zbalansuje intensywny smak suszonych grzybów, tworząc doskonałą harmonię podkreśloną smakiem wytrawnego wina. Grzanki i chrupiący słony boczek nadadzą kremowej zupie kontrastującej struktury, sprawiając, że każda jej łyżka będzie wyjątkowym kulinarnym doznaniem. Ta potrawa sprosta wymaganiom najbardziej wybrednych gości.

Materiał promocyjny

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas