8 oznak, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
Chroniczne zmęczenie, problemy ze skórą, słabe włosy i paznokcie, a nawet nieregularne miesiączki i nocne poty. Brzmi znajomo? Co miesiąc układ hormonalny daje się nam mocno we znaki i zazwyczaj nie ma w tym nic niepokojącego. Jeśli jednak wspomniane objawy zaczynają nas przerastać, warto zbadać poziom hormonów w organizmie!
Trudno przecenić wpływ hormonów na nasze zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie. Utrzymywane na właściwym poziomie gwarantują piękną cerę i włosy, mocne paznokcie i spory zapas energii! Czujesz, że w twoim organizmie nie wszystko funkcjonuje tak jak powinno? Oto objawy, które powinny wzmóc twoją czujność!
Wzdęty brzuch i chroniczne problemy z wypróżnieniem lub wręcz przeciwnie, uporczywe biegunki? Jeśli te objawy nie są wynikiem choroby jelit lub przedłużających się sytuacji stresowych, mogą być oznaką problemów z tarczycą - jej hormony wpływają bowiem bezpośrednio na nasz metabolizm! Ich niedobór będzie spowalniał pracę układu trawiennego, a nadmiar znacznie ją przyspieszał powodując uporczywe biegunki.
Gorsze dni zdarzają się każdemu i rzadko są oznaką poważnych problemów. Jeśli jednak z pojedynczych dni robi się gorszy miesiąc, a nawet dwa, warto zbadać.. hormony. Lista objawów towarzyszących niedoczynności tarczycy jest naprawdę imponująca. Znajdziemy na niej depresję, wahania nastrojów, znaczną redukcję zainteresowań, obojętność, osłabienie pamięci i upośledzoną koncentrację. Jeśli "jesienna depresja" trwa u ciebie cały rok, znajdź czas na podstawowe badania tarczycy.
Włosy to jeden z najważniejszych atrybutów kobiecego piękna! Gdy zaczynają nadmiernie wypadać, łamać się i kruszyć, winą za ten stan rzeczy obarczamy zazwyczaj stres, brak witamin i mikroelementów oraz źle wykonane zabiegi fryzjerskie. Często jednak problem leży gdzie indziej - włosy są wyjątkowo podatne na wszelkie zmiany, które zachodzą w tarczycy. Zanim udasz się do fryzjera, by pozbyć się połowy ich długości, zbadaj hormony.
Przestrzegasz diety, ruszasz się, unikasz cukru i wysoko przetworzonej żywności, a i tak tyjesz? A może wręcz przeciwnie, jesz regularnie i całkiem sporo, a twoja waga bez wyraźnej przyczyny wciąż leci w dół? Wahania wagi są powszechne przy problemach hormonalnych, a proces jej ustabilizowania trudny i czasochłonny. To również często pierwszy sygnał, że nasze hormony nie pracują prawidłowo, nie lekceważ go.
Kończysz dzień wyczerpana i tak samo go zaczynasz? Ruch, który kiedyś nie sprawiał ci żadnej trudności, dziś zdaje się być przeszkodą nie do pokonania? Jeśli w dodatku cierpisz na tzw. "zimne poty" lub nagłe uderzenia gorąca to znak, że twoja tarczyca nie pracuje prawidłowo.
Delikatny i prawie niewidoczny puszek występujący u kobiet pod nosem lub na ramionach nie jest niczym zaskakującym i nie powinien budzić niepokoju. Niektóre kobiety zmagają się jednak z problemem nadmiernego owłosienia - na piersiach, brzuchu oraz twarzy. Jeśli tym objawom towarzyszy również trądzik, nienaturalnie niski głos i problemy z miesiączkowaniem warto zbadać tarczycę, nadnercza oraz jajniki - za ten stan rzeczy mogą być znowu odpowiedzialne kobiece hormony.
Zdrowa i silna kobieta czuje się piękna i pełnymi garściami czerpie przyjemność z udanego życia seksualnego. Zdarza się jednak, że nasze libido mocno się waha, aż w końcu leci na łeb, na szyję wpędzając kobiety w poczucie winy. Brzmi znajomo? Wybierając się do ginekologa nie zapomnij odwiedzić również endokrynologa - zbada on poziom hormonów we krwi i wykluczy ich ewentualny negatywny wpływ na twoje życie seksualne.
Siedzisz przed telewizorem, pijesz herbatę, na pozór jesteś spokojna i zrelaksowana, a jednak twoje serce bije jak oszalałe? W pierwszej kolejności warto wykluczyć schorzenia kardiologiczne oraz nerwicę, jeśli jednak objawy nie ustępują, odwiedź endokrynologa - na uporczywe kołatanie serca skarży się spora ilość kobiet leczących się hormonalnie.
Problemy hormonalne, choroby tarczycy, Hashimoto, niepłodność to schorzenia dotykające coraz większą ilość kobiet. Coraz częściej nazywane są chorobami cywilizacyjnymi, z którymi walczy się długo, na wielu płaszczyznach i rzadko jest to wyrównana walka. Lekarze namawiają jednak, by nie lekceważyć żadnych objawów i jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, a gdy zajdzie taka potrzeba również endokrynologa i ginekologa.
W porę rozpoczęta terapia może uratować naszą młodość, płodność, zdrowie, a czasem nawet życie!