Reklama

Reklama

Zapytaj specjalistę

Na pytania odpowiadają doświadczeni eksperci: dr n. med. Grażyna Banaszek, neurolog dziecięcy i lek. med. Lidia Ruszkowska, dermalotog z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Gdy maluszek ma małe ciemiączko

Reklama

Moja 7-miesięczna córeczka w porównaniu ze swymi rówieśnikami, ma bardzo małe ciemiączko. Czy to nie wpłynie negatywnie na jej rozwój?

Wielkość ciemiączka (czyli szpary znajdującej się na szczycie główki między kośćmi ciemieniowymi i czołowymi) jest uwarunkowana genetycznie. U niektórych dzieci ciemiączko ma ponad 3 cm śednicy, u innych mieści się w granicach 0,5-1 cm. Sama wielkość ciemiączka nie jest ważna, pod warunkiem, że główka dziecka rośnie prawidłowo: w pierwszym roku życia powinna zwiększyć swój obwód o około 12-14 cm. To, czy główka pani córeczki rośnie w tempie stosownym do jej wieku, można sprawdzić, mierząc jej obwód i nanosząc wyniki pomiaru na tzw. siatkę centylową, znajdującą się na ostatnich stronach książeczki zdrowia dziecka. Jeżeli zaznaczone przez panią punkty będą mieściły się w obrębie wyznaczonych linii (określają one średnie obwody główek dzieci w całej polskiej populacji), nie ma powodu do zmartwienia.

Malec odwraca główkę tylko w jedną stronę

Zauważyłam, że mój trzy tygodniowy synek zawsze odwraca główkę w lewą stronę. Boję się, że może to doprowadzić do wady postawy. Co robić?

Pierwsze 6-8 tygodni życia dziecka to czas tzw. fizjologicznej asymetrii. W tym okresie maluszki zwykle zwracają ciało i główkę w jedną stronę. Po tej stronie może więc pojawić się charakterystyczna wypukłość tułowia. Proszę zmieniać synkowi ułożenie główki, odwracając jego twarz raz w lewo, raz w prawo. Dzięki temu nie utrwali pochylania kręgosłupa tylko w jedną stronę. Gdy malec skończy trzy miesiące, powinien już unosić główkę symetrycznie, w osi (zarówno leżąc na brzuszku, jak i na plecach) i symetrycznie za nią układać tułów. Gdyby tak się nie stało, konieczna będzie wizyta u neurologa, który sprawdzi, czy malec nie ma problemu z prawidłowym napięciem mięśniowym.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje