Bory Tucholskie - atrakcje turystyczne

Kto chce zjeść najlepszego wędzonego pstrąga w Polsce, musi jechać w Bory Tucholskie, do wsi Mylof. Poza największą w Polsce hodowlą pstrągów tęczowych znajduje się tu jedyna w kraju zapora z przepustem wodnym w postaci schodków i pochylnią do spuszczania tratew. Stanowi ona największe wyzwanie dla spływających Brdą kajakarzy. Co jeszcze warto zobaczyć jadąc w Bory Tucholskie? Dowiesz się tego z dalszej lektury.

spływ rzeką Brdą
spływ rzeką Brdą© Photogenica

Zabytki

Poza podziwianiem urody Borów Tucholskich warto zobaczyć neobarokowy kościół we wsi Swornegacie, wciśniętej między jeziora Karsińskie i Witoczno. Wnętrze, podobnie jak część zabudowań wiejskich, utrzymane jest w stylu kaszubskim.

Neobarokowa jest też świątynia we wsi Rytel. Miejscowość otrzymała nazwę od karczmarza Marcina Retla, który w 1430 r. otrzymał od komtura z Tucholi prawo do założenia karczmy w miejscu przeprawy przez Brdę. Z Tucholi komtur Henryk von Schwelborn przywieźć miał pod Grunwald dwa miecze dla króla Jagiełły.

Do Tucholi dopłynąć nie można, ale można Czerską Strugą (choć pod prąd) dopłynąć do Fojutowa, gdzie znajduje się XIX-wieczny zabytkowy akwedukt. 75 metrów długości daje mu palmę pierwszeństwa wśród obiektów tego typu w Polsce.

Spływy kajakowe

Trasę Mylof-Woziwoda (26 km) śmiało można pokonać w jeden dzień. Na odcinek Nowa Brda-Woziwoda (103 km) potrzebujemy już co najmniej 3 dni. Na trasie jest wiele dobrych miejsc na biwak, od leśnych osad po miejscowości letniskowe.

Najpopularniejsze są spływy letnie, ale i zimą Brda dostępna jest dla kajakowiczów.

Wypożyczenie kajaka kosztuje 15-40 zł za dzień, w zależności od rodzaju sprzętu. Dość liczne wypożyczalnie kajaków mają w ofercie dowóz i odbiór kajaków wraz z uczestnikami spływu. Za taki transport płaci się 1,50 zł/km.

Gdzie się zatrzymać

Noclegi na trasie kosztują ok. 5-10 zł/os. na polu namiotowym lub 15-30 zł/os. w gospodarstwie agroturystycznym.

Zorganizowaną formą noclegu są stanice wodne PTTK. Większość tych obiektów wymaga remontu, ale jeśli nie szuka się luksusów, to są to pewne miejsca noclegowe i można tam w razie czego naprawić sprzęt wodny. Koszt noclegu w pokoju 2-osobowym to około 25 zł od osoby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas