Brytyjczycy zachwyceni „niebiańskim zakątkiem”. Polska plaża przyciąga jak magnes

Kolejny zakątek w Polsce został doceniony przez Brytyjczyków. Tym razem na liście „miejsc do odwiedzenia” znalazł się Półwysep Helski. Został przez nich nawet określony mianem „raju na ziemi”.

Chętnie wypoczywają tu Polacy, jest doceniany również za granicą. Półwysep Helski dla niektórych to "raj na ziemi"
Chętnie wypoczywają tu Polacy, jest doceniany również za granicą. Półwysep Helski dla niektórych to "raj na ziemi"123RF/PICSEL

Polska jest coraz częściej doceniana przez zagranicznych turystów. Poszczególne miasta i miejsca regularnie trafiają do czołówek rozmaitych rankingów. Niedawno popularna linia lotnicza stworzyła ranking 20 najlepszych miast Europy dla podróżujących solo. Na listę trafił Kraków, który został doceniony m.in. za atrakcje i dobrą kuchnię.

Morze ulubionym kierunkiem Polaków

Zagraniczni turyści coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce swojej podróży. Dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią jasno: liczba zagranicznych turystów jesienią 2023 roku wyniosła ponad 613 tys. osób. Najwięcej turystów przybyło z Niemiec (1,43 mln), Ukrainy (791 tys.), Wielkiej Brytanii (533 tys. i USA - 411 tys.). Celem ich podróży są najczęściej Kraków i Małopolska, Warszawa, Pomorze, Warmia i Mazury czy Dolny Śląsk.

Z kolei ulubionym wakacyjnym kierunkiem Polaków jest morze: czy to w Polsce, czy za granicą. W 2023 roku Polska Organizacja Turystyczna zapytała rodaków o plany wyjazdowe. Wówczas 42 proc. ankietowanych wskazało morze - dotyczyło to zarówno osób planujących wypoczynek w kraju, jak i za granicą. Jak zauważył prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, chociaż Polacy najczęściej wybierają popularne kurorty, to dostrzegalny jest trend wyszukiwania miejscowości mniej popularnych.

- Polska oferta turystyczna, nawet podczas krótkich podróży, jest bardzo szeroka i atrakcyjna, zatem każdy odnajdzie w niej coś dopasowanego do własnych potrzeb i oczekiwań. Szczególnie zachęcamy do wypoczynku na terenach blisko natury, na przykład w Polsce Wschodniej - przekazał w 2023 roku Rafał Szmytke.

Brytyjczycy zachwyceni "niebiańskim zakątkiem". Polska plaża przyciąga jak magnes

Półwysep Helski przyciąga turystów z Polski i zagranicy. Miejsce urzeka malowniczymi krajobrazami i bliskością natury
Półwysep Helski przyciąga turystów z Polski i zagranicy. Miejsce urzeka malowniczymi krajobrazami i bliskością natury123RF/PICSEL

Jeden z zakątków północnej Polski działa niczym magnes zarówno na polskich, jak i zagranicznych turystów. "Raj na ziemi" i miejsce idealne na aktywny wypoczynek. Tak o Półwyspie Helskim pisali Brytyjczycy, a konkretnie dziennikarze z internetowej redakcji "The Sun".

- Jeśli marzysz o wakacjach na plaży w okazyjnej cenie, istnieje europejski kierunek, którego wcześniej być może nie brałeś pod uwagę. Jest on bardziej dostępny niż myślisz - zaczęli dość tajemniczo autorzy artykułu. - Położony na malowniczym wybrzeżu Bałtyku Półwysep Helski jest przez niektórych zapalonych plażowiczów uznawany za "raj na ziemi".

Dziennikarze określili Półwysep Helski mianem "polskiej odpowiedzi na Wyspy Scilly". Autorzy zwracają uwagę na dość tanie loty i jak piszą, "bezpośrednia podróż w obie strony z Londynu do Gdańska kosztuje 40 funtów (czasami nawet i w sezonie letnim)". Przytoczyli też kilka komentarzy zamieszczonych w serwisie TripAdvisor. Jedna z osób stwierdziła, że "Niebiański Hel to jedne z najdłuższych i najpiękniejszych plaż w Europie".

Mierzeja Helska: miejsce uwielbiane przez Polaków

Mierzeja Helska to jedno z najchętniej wybieranych przez Polaków miejsc na wypoczynek. Lokalnie jest ona określana mianem "Helskiej kosy" - teren ten został ukształtowany dzięki działaniu prądów morskich. Obecnie mierzy on 35 kilometrów długości, a w niektórych miejscach ma jedynie 200-400 m szerokości.

Cały obszar wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który powstał w 1978 roku. Chociaż nie brakuje tu popularnych, nadmorskich kurortów, turyści z pewnością znajdą również spokojniejsze zakątki z dala od tłumów. To prawdziwy raj dla windsurferów i kitesurferów.

Najpopularniejsze kurorty na półwyspie to Władysławowo, Chałupy, Jastarnia, Kuźnica, Jurata i Hel. Turyści odwiedzający ten zakątek najczęściej sugerują się pięknymi plażami i bliskością morze. Znajdujący się tu szlak rowerowy z pewnością należy do najpiękniejszych na polskim wybrzeżu.

Widok na port morski we Władysławowie
Widok na port morski we WładysławowiePrzemek Swiderski/REPORTEREast News

Malownicze widoki i możliwość uprawiania sportów wodnych to jednak nie wszystko. Znajduje się tu sporo miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Oto niektóre z nich:

  • Park Wydmowy,
  • Nadmorski Park Krajobrazowy,
  • Fokarium - część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Powstało w celu ochrony i odtworzenia kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. To ośrodek rehabilitacyjny dla chorych i słabych osobników, znajdowanych na przybrzeżnych plażach. Miejsce z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym zwiedzającym: w końcu będą mieli okazję z bliska zobaczyć sekretne życie fok i zaczerpnąć sporej dawki wiedzy w tym temacie,
  • Muzeum Rybołówstwa - znajduje się w Helu, w kościele św. Piotra i Pawła z XIV wieku,
  • Latarnia morska - 40-metrowa wieża znajduje się na samym końcu Półwyspu Helskiego. Jej światło i taras widokowy znajdują się na wysokości 39 metrów. Rozciąga się z niej zapierający dech widok,
  • Cypel Helski - obowiązkowy punkt w trakcie odwiedzin. Poza licznymi zabytkami militarnymi znajduje się tu pomnik nazywany Kopcem Kaszubów. Widnieje na nim napis: "Początek Polski",
  • Muzeum Motyli we Władysławowie - powstało w 1999 roku i mieści się na trzecim piętrze wieży widokowej w Domu Rybaka. Na wystawie prezentowana jest kolekcja pochodząca z rodzinnych zbiorów Tomasza Falkiewicza, który zainicjował powstanie muzeum,
  • Wrak kutra Bryza - kuter, który został celowo zatopiony w 1965 roku. Obecnie jest atrakcją dla nurków.

***

Olga Kozierowska: Są dwa źródła uczucia zazdrościINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas