Piękne, lecz mało docenione. Miasto często pomijane przez Polaków idealne na majówkę

Szczecin jest siedzibą wielu instytucji kulturalnych, muzeów, teatrów i uczelni wyższych, co czyni je dynamicznym centrum intelektualnym i artystycznym. Dodatkowo ze względu na swoje położenie, bliskość lasów i terenów rekreacyjnych jest świetnym miejscem na wiosenne wypady. Dlaczego warto udać się tam na majówkę?

Szczecin - piękne, lecz niedoceniane miasto
Szczecin - piękne, lecz niedoceniane miasto123RF/PICSEL

Szczecin - kierunek idealny na majówkę

Szczecin to miasto położone w północno-zachodniej Polsce, niedaleko granicy z Niemcami, otoczone wodami rzeki Odry i jeziora Dąbie. Z uwagi na swoje strategiczne położenie, Szczecin odgrywał kluczową rolę w historii regionu. Bogata przeszłość miasta splata się z jego współczesnym charakterem, czyniąc Szczecin miejscem pełnym fascynujących kontrastów i kulturowych bogactw.

Szczecin
SzczecinGetty Images

Malownicze, ale niedoceniane polskie miasto. Raj do aktywnego wypoczynku

Szczecin, choć nie jest pierwszym wyborem na mapie turystycznej Polaków, to jest w stanie zaoferować wiele ciekawych atrakcji i zabytków. Wiosna to idealny okres na odwiedzenie miasta, gdyż zdobi je wtedy aż ok. 158 kwitnących magnolii. W maju przyjezdnym będą towarzyszyć malownicze widoki i kwieciste zapachy. 

Szczecin jest wręcz stworzony do aktywnego relaksu. Jednym z ulubionych miejsc mieszkańców są Jasne Błonia im. Papieża Jana Pawła II, czyli park założony w latach 1925-1927. To doskonałe miejsce na spacer, przejażdżkę rowerową lub piknik na świeżym powietrzu.

Intrygującym punktem w mieście jest również Jezioro Szmaragdowe, zlokalizowane w dzielnicy Zdroje, które oferuje ucieczkę od zatłoczonego miasta. Ale dlaczego akurat szmaragdowe? Nazwa i kolor jeziora wynikają z dużej ilości węglanu wapnia oraz kredowego dna.

Co ciekawe, to katastrofa w kopalni kredy w 1925 roku przyczyniła się do powstania jeziora. Do dziś mieszkańcy uważają, że na dnie wody można dostrzec dawne wagoniki kolejowe.

Jasne Błonia
Jasne Błonia123RF/PICSEL

W Szczecinie znajdziemy także jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Europie, z którego można podziwiać panoramę rzeki Odry i portu. Tamtejszy wał rozciąga się na długości aż 500 metrów, co zapewnia rozległy widok na okolicę.

W centrum miasta blisko Dworca Głównego znajduje się niewielki mostek prowadzący do enigmatycznego miejsca znanego jako Szczecińska Wenecja. To główny punkt szlaków kajakowych. Warto udać się także nad Bulwary Szczecińskie na kojący spacer, wędkowanie, żeglarstwo lub wycieczkę na dwóch kółkach.

Widok na Odrę
Widok na Odrę123RF/PICSEL

Co warto zobaczyć w Szczecinie? Tych atrakcji nie można pominąć

Szczecin to także doskonałe miejsce dla pasjonatów nauki i historii, z bogactwem możliwości do odkrycia. W samym sercu miasta znajduje się imponujące Muzeum Narodowe, będące największą tego typu instytucją kulturową na Zachodnim Pomorzu.

Muzeum pełni rolę strażnika nad ponad 150 tysiącami eksponatów, które obejmują dzieła sztuki z różnych epok, zarówno starożytnej, jak i współczesnej. To miejsce, które zachęca do zgłębiania wiedzy i eksplorowania bogatej historii regionu.

Niezwykle ważnym punktem turystycznym jest Zamek Książąt Pomorskich, zbudowany w stylu renesansowym i usytuowany na wzgórzu nad rzeką Odrą. W minionych wiekach zamek pełnił rolę rezydencji dla dynastii Gryfitów, którzy panowali w Księstwie Pomorskim od XII wieku aż do 1637 roku.

Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt PomorskichGetty Images

W Szczecinie warto również odwiedzić: 

  • Aleję Wojska Polskiego,
  • Bazylikę Archikatedralną św. Jakuba,
  • Centrum Dialogu Przełomy,
  • Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza,
  • Gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego,
  • Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha,
  • Willę Lentza,
Miasto Szczecin
Miasto Szczecin Getty Images
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas