Czy dawny cypryjski kurort odzyska blask?

Warosia to miasto w pobliżu Famagusty, w północno-wschodniej części Cypru. Kiedyś cieszyło się wielką popularnością i prestiżem, ale od czasu inwazji tureckiej na Cypr w 1974 r. jest opustoszałe.

Warosia w latach 70. była kurortem
Warosia w latach 70. była kurortemREUTERS/Murad SezerAgencja FORUM

Pojawiła się jednak dla niego nadzieja, gdyż Cypr Północny i Turcja poważnie rozważają ponowne otwarcie!

Jeszcze na początku lat 70. Warosia była jednym z największych kurortów nad Morzem Śródziemnym. Na wakacje do tego 40-tysięcznego miasta przyjeżdżały m.in. Elizabeth Taylor i Brigitte Bardot, na wybrzeżu prężyły się luksusowe hotele, ulice pełne były ekskluzywnych sklepów, nie brakowało kosztownych willi. Podobno Abba zagrała tam swój pierwszy koncert.

W Warosii wypoczywała m.in. Brigitte Bardot
W Warosii wypoczywała m.in. Brigitte BardotGranger History CollectionAgencja FORUM

Ta bajka skończyła się w 1974 r. wraz z turecką inwazją na Cypr. Była ona odpowiedzią na przygotowany przez Greków cypryjskich, popieranych przez Ateny, nieudany zamach stanu w celu przyłączenia wyspy do Grecji.

Obecnie północną część Cypru oddziela od południowej 180-kilometrowa strefa buforowa, która jest kontrolowana przez siły pokojowe ONZ. W zamkniętej strefie znalazła się m.in. Warosia.

 Uznaniem cieszy się również, druga pod względem szerokości, plaża w Dębkach z drobnym, złocistym piaskiem. Nawet w szczycie sezonu nie ma tu tłoku (miejscowość jest niewielka, plaża zaś bardzo duża) i każdy bez problemu znajdzie dla siebie miejsce. Na niektórych odcinkach czuć świetnie będą się imprezowicze, na innych samotnicy, plaża jest bowiem bardzo zróżnicowana. Jest tu również przystań rybacka, w której można kupić świeże ryby prosto z łodzi.
 Plaża w Świnoujściu regularnie wygrywa rankingi. Trudno się dziwić – to najszersza plaża w Polsce mierząca w niektórych miejscach nawet 200 m.  Spotkać można tu nie tylko mewy, ale także piękne, białe łabędzie. Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu jest Stawa Młyny usytuowana na końcu Falochronu Zachodniego. W pobliżu plaży znajduje się natomiast odnowiona promenada, zbierająca od turystów pochlebne opinie.
Chociaż plażę w Chałupach rozsławił na całą Polskę Zbigniew Wodecki, nie powinniśmy spodziewać się tutaj tłumów. Mowa oczywiście o strzeżonej plaży, oddalonej od centrum miasta o ok. 200 m. Ta dla nudystów znajduje się bowiem od strony morza, ok. 1 km w stronę Kuźnicy. Bliskość drzew gwarantuje cień, a dodatkową atrakcją jest urokliwy pomost.
Jedną z największych zalet kąpieliska w Krynicy Morskiej jest, wyższa niż w innych miejscowościach, temperatura wody (Zatoka Gdańska jest stosunkowo płytka). Szeroka plaża jest strzeżona przez całą dobę, a drobny i czysty piasek wyróżnia się jakością. Nie brakuje również barów, lodziarni czy wypożyczalni sprzętów.
+6

Być może wkrótce w opuszczonym mieście niebawem znów pojawi się życie. Premier Tureckiej Republiki Cypru Północnego Ersin Tatar i wiceprezydent Turcji Fuat Oktay przyznają, że mają nadzieję na to, że po zakończeniu pandemii Covid-19 Warosia zostanie otwarta.

Co więcej, że rozpocznie się jej odbudowa. Władze Turcji i Cypru Północnego niedawno odbyły w tej sprawie spotkanie w Warosi.

Tatar zadeklarował, że w jego kancelarii powołana zostanie specjalna komórka złożona z urzędników i ekspertów, która ma pracować nad sprawą Warosi.

Do rozwiązana jest wiele problemów - Cypr Północny uznawany jedynie przez Turcję, poza tym prawo do wielu nieruchomości w Warosi roszczą sobie Grecy cypryjscy.

Tak Warosia wygląda dziś
Tak Warosia wygląda dziśAbacaEast News

***

#POMAGAMINTERIA

Pięć rodzin, pięć dni i piętnaście wymagających treningów. Obóz Muay Thai, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, jest szansą dla młodzieży w spektrum autyzmu na poznanie smaku zdrowej rywalizacji, wygranej, a czasem także porażki. Jak mówią organizatorzy: "To, że nasi podopieczni nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia. Sport uczy nas szacunku do siebie i każdego rywala. Jeśli tego nie zrozumiesz, oddalasz się od mety". Organizacja tegorocznej edycji wciąż stoi pod znakiem zapytania, jednak dzięki ludziom dobrej woli szanse na wyjazd z każdym dniem rosną. I ty możesz pomóc! Sprawdź szczegóły! 

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas