Reklama

Reklama

​Dokąd na wakacje 2021? Na te kierunki decydują się Polacy

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, ludzie znowu decydują się spędzać urlop za granicą. Zastanawiasz się, dokąd jechać na wakacje, ale nie wiesz, czego się spodziewać po przylocie? Sprawdź te kierunki!

Mimo że już podczas zeszłorocznych wakacji nastąpiła pandemiczna "odwilż", niewiele osób zdecydowało się wtedy na urlop za granicą. Wygląda na to, że w wakacje 2021 roku Polacy, zachęceni szczepieniami i zmęczeni długim lockdownem, zdecydowanie chętniej pojadą na wczasy zagraniczne. Biura podróży są na to przygotowane.

- Na pewno w tym roku wakacje są wyjątkowo wyczekane, przykładem tego może być Grecja, gdzie pierwsze dostępne wyloty w maju wypełniają się bardzo szybko. Wyboru miejsca na wakacje dokonujemy bardziej wnikliwie, o czym świadczy zarówno lawinowy wzrost zapytań ze strony klientów, przy jednoczesnym wydłużeniu się czasu rozmów z doradcami - wyjaśnia Piotr Henicz, wiceprezes Biura Podróży ITAKA, wiceprezes PIT i PZOT.

Reklama

Klienci pytają nie tylko o standardowe kwestie związane z ofertami, ale także o testy, warunki wjazdu do danego kraju czy obostrzenia. Okazuje się, że te czynniki mają dla klientów większe znaczenie niż cena. Duże zainteresowanie przyciągają też wczasy last minute i rezerwacje dokonywane ok. dwa tygodnie przed wyjazdem.

- Jeżeli porównamy statystyki z ostatnich tygodni do analogicznego okresu w rekordowym dla turystyki roku 2019, to możemy powiedzieć że zbliżamy się podobnego poziomu sprzedaży. Dla nas świadczy to o dużym i ciągle rosnącym zainteresowaniu podróżami zagranicznymi, chęci i potrzebie Polaków do powrotu do zwyczajów wyjazdowych sprzed pandemii - podkreśla Henicz. Jak zaznacza, miejsca, które wybieramy najchętniej to m. in. Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Bułgaria, ale również Zanzibar, Malediwy czy Dominikana.

Oto najpopularniejsze kierunki na wakacje 2021:

Grecja

Według aktualnych przepisów turyści z Polski, którzy zdecydowali się na wczasy w Grecji przed wjazdem powinni okazać negatywny wynik testu na koronawirusa (test powinien być wykonany najpóźniej 72 godziny przed podróżą). Z obowiązku zwolnione są osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19 w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Jeśli zaliczasz się do którejś z tych grup, powinieneś pamiętać, by mieć ze sobą dowód szczepienia w języku angielskim lub greckim lub zaświadczenie o pomyślnym wyleczeniu z zakażenia koronawirusem.

Ponadto urlop w Grecji to wymóg wypełnienia formularza Passenger Locator Form, w którym należy podać dane takie jak nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz naszego zakwaterowania. Otrzymany kod QR należy wydrukować lub zapisać w telefonie i okazać podczas odprawy i po wyjściu z samolotu. Formularz trzeba wypełnić przynajmniej dobę przed podróżą.

Turcja

Od kiedy w zeszłym roku Turcja zniosła obowiązek wizowy dla Polaków, biura podróży odnotowują wysokie zainteresowanie klientów. Na szczęście wakacje w Turcji 2021 są możliwe - musimy jedynie pamiętać o wypełnieniu i podpisaniu Formularza Lokalizacyjnego - wypełnione formularze są zbierane w samolocie przez obsługę. 72 godziny przed wylotem należy wypełnić również formularz ze strony tureckiego Ministerstwa Zdrowia. Wypełniony formularz wygeneruje dokument, który powinniśmy mieć ze sobą i okazać go przed wylotem.

Do 31 maja wszyscy powyżej 6. roku życia powinni również okazać negatywny wynik na COVID-19. Dotyczy to także osób w pełni zaszczepionych.

Egipt 

Urlop w Egipcie to jeden z ulubionych pomysłów wakacyjnych i, jak przewidują eksperci, również w tym roku będziemy mogli pojechać do jednego z popularnych kurortów. Nie czeka nas też kwarantanna - nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby wyruszyć na all inclusive 2021 w Egipcie!

Przed podróżą należy jedynie wypełnić Formularz Lokalizacyjny, przedstawić wynik testu PCR (wykonany min. 72 godziny przed wylotem) albo wykonać test na lotnisku na miejscu. Z kolei egipskie hotele, żeby funkcjonować, muszą mieć uzyskany tzw. certyfikat bezpieczeństwa higienicznego. 

Portugalia i Madera

Wiele osób decyduje się także na wakacje w Portugalii. W kontynentalnej części kraju również potrzebujemy wyłącznie negatywnego wyniku na test PCR, wykonanego najwcześniej 72 godziny przed wylotem. Musimy również wypełnić formularz PLF (papierowo lub elektronicznie).

Urlop na Maderze to natomiast konieczność okazania negatywnego wyniku testu RT-PCR lub wykonania go na lotnisku. Zwolnione są z tego osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem w ciągu ostatnich 90 dni lub zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 i w wypadku szczepionek dwudawkowych od przyjęcia drugiej dawki minęło min. 14 dni, a w wypadku szczepionki jednodawkowej minęło min. 28 dni.

Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Baleary

Hiszpania to jeden z kierunków, na który Polacy decydują się każdego roku - nie inaczej jest teraz! To nie tylko część kontynentalna, pełna kultowych zabytków, uroczych miasteczek i pięknych kurortów jak Costa del Sol czy Costa Brava, ale także chętnie wybierane na wakacje last minute Wyspy Kanaryjskie oraz Baleary i Majorka.

Żeby spokojnie wjechać na terytorium Hiszpanii, Wysp Kanaryjskich i Balearów, powinniśmy okazać negatywny wynik testu na koronawirusa (RT-PCR, TMA lub LAMP / FRANKD) wykonanego 72 godziny przed podróżą. Z tego obowiązku nie są zwolnieni ozdrowieńcy i osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Oprócz tego, powinniśmy także wypełnić formularz FCS, najwcześniej 48 godzin przed wlotem do kraju i mieć ze sobą kod QR, wygenerowany po wypełnieniu.

Włochy

Jak podkreślają biura podróży, wakacje we Włoszech i w tym roku cieszą się dużą popularnością, a sami Włosi podkreślają, że czekają na turystów z otwartymi ramionami. Osoby wjeżdżające z Unii Europejskiej nie obowiązuje już kwarantanna, a okazanie negatywnego wyniku testu na COVID-19, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Musimy również zarejestrować nasz przyjazd na platformie EU Digital Passenger Locator Form.

Należy pamiętać, że powinniśmy bardzo uważnie śledzić sytuację w poszczególnych regionach Włoch - mogą one wprowadzać dodatkowe obostrzenia. 

Bułgaria

Ten kraj od lat jest "czarnym koniem" w rankingu najchętniej wybieranych urlopowych kierunków. Polscy turyści cenią go za miły, swojski klimat, gwarancję pogody i ceny - i dlatego biura podróży podkreślają, że wakacje w Bułgarii 2021 nie przyniosą tu zmiany, a kurorty nad Morzem Czarnym nadal będą przez nas najczęściej wybierane.

Na szczęście i tu wjedziemy bez konieczności kwarantanny. Wystarczy mieć ze sobą negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem albo negatywny wynik testu antygenowego przeprowadzonego 48 godzin przed wjazdem. Zwolnieni z tego są w pełni zaszczepieni, minimum 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki.

Zanzibar


Wśród celebrytów i influencerów to hit wakacji 2021 roku i najmodniejszy w sezonie kierunek urlopowy! Biura podróży podkreślają, że turyści w tym roku wyjątkowo często wybierają tę rajską wyspę Tanzanii.

Jeśli zdecydujemy się na wakacje na Zanzibarze, po przylocie powinniśmy okazać negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego 72 godziny przed wlotem do Tanzanii (liczy się czas od pobrania wymazu), a jeśli przylatujemy z kraju o wysokiej licznie zachorowań - zrobić na miejscu tzw. szybki test (jego koszt to 25 dolarów). Dobę przed przylotem powinniśmy też wypełnić specjalny formularz (Travellers Surveillance Form), a wygenerowane potwierdzenie i kod (Unique Health Code) okazać przy wjeździe do kraju.

* * * 

Zobacz więcej:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje