Idealne auto dla nowoczesnej kobiety: na co zwrócić uwagę?

Niezawodny i bezpieczny, a do tego ekonomiczny, estetyczny, no i oczywiście kompaktowy – kobiety dokładnie wiedzą, czego chcą. Jaki model spełnia nasze wygórowane wymagania?

Prezentacja partnera

Mity dotyczące kobiet za kierownicą upadają. Wystarczy chwila obserwacji ruchu miejskiego, by zobaczyć, że kierowczynie nie gorzej niż mężczyźni radzą sobie z płynną jazdą, parkowaniem równoległym. Do niedawna wybierając auto dla kobiety sprzedawcy wyszukiwali najmniejsze modele. To jednak się zmienia. Panie wybierają także większe auta (zwłaszcza SUV-y) nie tylko w poszukiwaniu przestrzeni, ale i komfortu oraz poczucia bezpieczeństwa. Czym kierować się przy wyborze samochodu dla kobiety? Podpowiadamy.

Elektromobilność jest na topie

Elektromobilność odmieniana jest w ostatnich latach przez wszystkie przypadki. Nic dziwnego -napęd ten to znacznie niższe koszty jazdy niż w przypadku tradycyjnych silników oraz zmniejszona emisja CO2. A to tylko ułamek zalet elektryków. Nic dziwnego, że większość marek ma w swoim portfolio model w pełni zasilany prądem.

Teraz Jeep połączył możliwości elektrycznego modelu z kompaktowym nadwoziem. Udało się przy tym zachować możliwości terenowe auta i unikalny design. Mowa oczywiście o modelu Jeep Avenger.

Cały dzień jazdy po 3 minutach ładowania

Jeep właśnie stworzył pierwszy całkowicie elektryczny model wyposażony w wysokonapięciowy akumulator o pojemności 54 kWh zapewniający zasięg do 400 km w cyklu mieszanym (WLTP). Silnik elektryczny wyróżnia się mocą 156 KM i imponującym momentem obrotowym 260 Nm.

Taki rodzaj napędu wciąż jeszcze budzi obawy. W końcu silnik elektryczny trzeba ładować, a to długotrwały proces.

Przyjrzyjmy się faktom. By doładować Avengera energią wystarczającą na 30 km jazdy (tyle średnio pokonują europejscy kierowcy dziennie), wystarczy na trzy minuty podłączyć do niego kabel szybkiego ładowania prądem stałym 100 kW dostępny na publicznych stacjach. Jeśli chcemy uzupełnić akumulatory od 20 do 80 proc. - zajmie nam to 24 minuty.

Z kolei do pełna naładujemy go w nocy we własnym garażu. Inżynierowie Jeepa udowadniają zatem, że napęd elektryczny jest już w pełni funkcjonalnym i wygodnym rozwiązaniem.

Komfortowa jazda w każdych warunkach

Nowy Avenger doskonale trzyma się drogi. To pierwszy model Jeepa z napędem na przednią oś. Już w standardzie został wyposażony w systemy zarządzania trakcją Selec-Terrain z sześcioma trybami jazdy (Normal, Eco, Sport, Snow, Mud i Sand), które zadbają o to, by jazda w każdych warunkach była komfortowa i bezpieczna. Samochodem można więc pojechać zarówno do pracy czy w dłuższą podróż.

Dodatkowo posiada system kontroli zjazdu ze wzniesienia i imponuje wartościami kątów natarcia, zejścia i rampowego, a także najlepszym w swojej kategorii prześwitem (200 mm). Takie rozwiązania pozwolą na komfortową jazdę w miejskiej dżungli: wysokie krawężniki i strome parkingi przestały być problemem. Jednocześnie SUV ma zaledwie 4 m długości, co sprawia, że jest zwrotny i nie utrudnia znalezienia miejsca parkingowego.

Od designu do funkcjonalność

Pomimo kompaktowych wymiarów, model nie został pozbawiony typowego dla Jeepa charakteru. Projektanci zachowali kultowy 7-szczelinowy grill, poszerzone błotniki, duże koła, solidną konstrukcję - dzięki temu czujemy, że mamy do czynienia z modelem marki wyspecjalizowanej w autach, które poradzą sobie w trudnych warunkach.

Wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, by jak najlepiej służyć użytkownikowi. Za kierownicą znajdziemy cyfrowy panel wskaźników o przekątnej 10,25 cala. Tej samej wielkości jest wyświetlacz 3D full HD umieszczony w centralnej części deski rozdzielczej, który bezprzewodowo obsługuje Apple CarPlay lub Android Auto.

Podczas wyboru auta z pewnością zwrócą więc uwagę na to, czy samochód posiada pojemne i wygodne schowki które pozwolą uporządkować wnętrze. Jeep Avenger może pochwalić się taką przestrzenią o łącznej pojemności 34 l.

Wnętrze podświetlone jest ambientowymi listwami, które zmniejszają zmęczenie oczu w trakcie wielogodzinnych podróży. Warto także wspomnieć o bagażniku o pojemności 380 l (jednej z największych w segmencie). Otworzymy go bez użycia rąk, a po uniesieniu pokrywy światła boczne samochodu pozostaną nadal widoczne, co ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Samochód, nie tylko ten prowadzony przez kobietę, ma być przede wszystkim bezpieczny. Spora liczba poduszek powietrznych to jednak nie wszystko na co przyszła właścicielka pojazdu powinna zwrócić uwagę. Warto sprawdzić jakie zaawansowane systemy bezpieczeństwa posiada dany model.

Jeep Avenger umożliwia autonomiczną jazdę poziomu 2. oraz wspomaga poruszanie się w korku. Adaptacyjny tempomat z systemem centrowania toru jazdy sprawia, że samochód trzyma się środka pasa ruchu i porusza się w bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu. Model został także wyposażony w system rozpoznawania znaków drogowych, który je nie tylko odczytuje, ale także interpretuje, z kolei system automatycznego hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów zapobiega tragicznym sytuacjom na drodze. Prócz tego znajdziemy także system wykrywania zmęczenia kierowcy, który identyfikuje spadek koncentracji czy senność kierowcy, a także system monitorowania martwego pola czy asystenta na pasia ruchu. W parkowaniu pomogą z kolei czujniki parkowania 360 stopni z systemem Active Park Assist oraz tylna kamera z kątem widzenia 180 stopni i widokiem z lotu ptaka.

Prezentacja partnera

Advertisement

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy