Ile Polacy wydają na weekendowe wyjazdy?

City break, czyli weekendowe wyjazdy do miast, stały się dla Polaków jedną z form wypoczynku, którą deklarowało aż 77 proc. rodaków. Choć krótkie wypady w góry czy nad morze nie straciły na popularności, Polacy równie chętnie odkrywali uroki polskich miast, przeznaczając na taki wypoczynek od 300 do 700 zł.

Polacy coraz częściej wypoczywają w miastach
Polacy coraz częściej wypoczywają w miastach123RF/PICSEL

Nie w góry czy nad morze, ale właśnie do miast udaje się wielu turystów w poszukiwaniu atrakcji i aktywnego wypoczynku.

Jak pokazały wyniki sondy "City break po polsku" najchętniej poszukujemy i inwestujemy w weekendowe rozrywki powiązane z aktywnością ruchową, a nawet ze sportami ekstremalnymi - przyznaje się do tego 27 proc. respondentów.

Polacy chętnie wybierają niestandardowe aktywności, które oferują miasta - np. tunele aerodynamiczne, a nawet skok na bungee. Jednak nie brakuje tych, którzy zwiedzanie łączą z relaksem i wybierają miejsca z bogatą ofertą SPA, na co wskazało 22 proc. badanych.

Zdaniem 33 proc. Polaków city break jest jedną z bardziej oszczędnych form wypoczynku. Co trzeci respondent postrzega tę formę wypoczynku jako szybki sposób na atrakcyjne spędzenie czasu. Ile zatem jesteśmy w stanie przeznaczyć na taki krótki urlop?

Dla 34 proc. Polaków budżet na city break kształtuje się na poziomie 300-500 zł z założeniem, że realizują oni takie wyjazdy nawet kilka razy do roku, rezygnując z dłuższych urlopów.

Według 29 proc. respondentów wystarczająca kwota na weekendowy wypad to 500-700 zł. Dla 16 proc. budżet na city break przekracza 1000 zł.

Wśród lokalizacji najchętniej wybieranych na city break, jak potwierdzają odpowiedzi respondentów sondy serwisu Prezentmarzeń, króluje Trójmiasto, Zakopane, Kraków i Warszawa.

Powodzeniem wśród Polaków, którzy lubią wyjazdy w formule weekendowej, cieszą się także Wrocław, Poznań oraz Katowice.

Aż 78 proc. zapytanych Polaków uważa, że city break ma szansę na stałe zadomowić się w polskiej turystyce.

Co trzeci respondent twierdzi, że jest to dobry sposób na atrakcyjne spędzenie czasu.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas