Jak kupić bilet PKP?

"Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet". Ponadczasowy hit Maryli Rodowicz opowiada o jej podróży marzeń, jednakże, osobie twardo stąpającej po ziemi, wypada mieć przy sobie i bagaż i bilet. Jak kupić bilet PKP? Gdzie kupić bilet PKP? Jak kupować bilety na PKP? Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

PKP
PKP©123RF/PICSEL

PKP i jego przewoźnicy

PKP
©123RF/PICSEL

Na sam początek podróży, musimy wiedzieć, że PKP oferuje nam kilka wariantów podróży, takich jak:

• PolRegio (dawne Przewozy Regionalne) - kursują na terenie jednego lub kilku województw, często się zatrzymują, jednakże są idealne w lokalnych podróżach.

• InterCity:

1. TLK (Twoje Linie Kolejowe) – tania linia z dużą siatką połączeń, ale nierzadko, z dłuższym czasem przejazdu.

2. InterCity – ceny biletów są podobne jak w TLK, jednakże w większości pociągów tej klasy spotkamy wagony barowe, kuszetki lub wagony sypialne.

3. Express InterCity - We wszystkich pociągach tej kategorii znajdują się wagon restauracyjny lub wagon barowy. Przysługuje nam również darmowy poczęstunek oraz jest sieć wi-fi. W części składów znajdują się wagony posiadające przedziały menedżerskie, wagony przystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich, wagony przystosowane do przewozu rowerów i nart oraz wagony z placem zabaw dla dzieci. Przewoźnik oferuje wyższą jakość podróży, co za tym idzie, cena biletu również idzie do góry.

4. Express InterCity Premium – Najbogatsza oferta PKP InterCity, prowadzona pociągami Pendolino i obsługująca relacje łączące Warszawę z Bielskiem-Białą, Gliwicami, Gdynią, Jelenią Górą, Katowicami, Kołobrzegiem, Krakowem, Rzeszowem i Wrocławiem. Są to pociągi osiągające najszybszą prędkość na polskiej sieci kolejowej - na niektórych odcinkach rozkładowa prędkość to 200km/h. Na pokładzie Pendolino nie można zakupić biletu u konduktora!

Jak kupić bilet PKP?

Bilet
©123RF/PICSEL

Najprościej jest kupić bilet PKP w kasie dworca PKP, bądź w biurze InterCity, które znajduje się na każdym większym dworcu PKP. Również na wielu dworcach znajdują się biletomaty, gdzie dodatkowo będziemy mogli zaplanować swoją podróż od a do z.

Zanim kupimy bilet, musimy znać dokładną datę oraz godzinę odjazdu.

Naszą podróż możemy zaplanować w okienku informacyjnym na dworcu, na mniejszych dworcach w kasie biletowej, lub udać się do biura InterCity, gdzie wraz z pracownikiem można zaplanować najkorzystniejszy wariant podróży.

Gdy na dworcu nie ma kasy biletowej

Gdy nie ma kasy biletowej
©123RF/PICSEL

Jeśli na peronie początkowym naszej podróży nie znajduje się budynek dworca, lub kasa jest zamknięta, bilet możemy kupić bez żadnych opłat u konduktora. Jednakże, jeśli zapomnimy o kupnie biletu w czynnej kasie, będziemy musieli liczyć się z dodatkową opłatą, którą konduktor pobierze za naszą obsługę.

Pamiętaj! Jeśli podróżujesz Express InterCity Premium (Pendolino), biletu w żadnym wypadku nie zakupisz u konduktora! W dodatku, za brak biletu zapłacisz wysoką karę!

Kupowanie biletu PKP przez internet

art
©123RF/PICSEL

Bilet na naszą podróż możemy również zakupić przez internet. Jednakże tutaj sprawa kupna nieco się komplikuje. Na stronie Intercity nie kupimy biletów na podróż pociągami PolRegio czy lokalnych, samorządowych przewoźników. Nie zapomnij biletu wydrukować lub zapisać w urządzeniu przenośnym zdolnym do wyświetlania obrazów!

Jeśli chcesz podróżować pociągami InterCity, musisz wejść na stronę intercity. Tam możesz zaplanować swoją podróż, wybrać odpowiednie połączenie, wcześniej zobaczyć cenę twojego przejazdu. Za całość zapłacisz internetowym przelewem bankowym, kartą kredytową lub BLIKiem.

Jeśli chcesz podróżować pociągami PolRegio, wejdź na stronę polRegio. Tutaj również możesz zaplanować swoją podróż i wybrać interesujące cię połączenie. Płatność identyczna jak przy kupnie biletu na stronie InterCity.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas