Kusi pustymi plażami i niskimi cenami przed sezonem. Odetchniesz pełną piersią

Wiosna to świetny moment na zrobienie sobie krótkiego urlopu i zaplanowanie wyjazdu. Znakomitym miejscem na zregenerowanie sił oraz obserwowanie budzącej się do życia przyrody jest Hel. Podpowiadamy, dlaczego warto odwiedzić to miasto wiosną.

Wiosną Bałtyk wygląda wyjątkowo, a miasto Hel ma wiele do zaoferowania przyjeżdżającym turystom
Wiosną Bałtyk wygląda wyjątkowo, a miasto Hel ma wiele do zaoferowania przyjeżdżającym turystomRobert NeumannAgencja FORUM

Hel to popularna miejscowość wypoczynkowa położona na cyplu Mierzei Helskiej. Z uwagi na mnogość atrakcji turystycznych i miejsc noclegowych, a także piękne plaże oraz malownicze widoki Hel do doskonałe miejsce na relaks czy też aktywny wypoczynek.

Hel przed sezonem - relaks, cisza i bliskość natury

Hel cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy najchętniej odwiedzają go w miesiącach letnich. Niestety z tego powodu, musimy liczyć się z tłokiem w hotelach, restauracjach, a także na plaży. Nie mówiąc o zakorkowanej drodze dojazdowej, która biegnie przez półwysep. Takie warunki generują stres i wcale nie sprzyjają regeneracji. Jest na to pewna metoda — przyjazd na Hel poza sezonem! Wiosną miasto nie jest tak bardzo oblegane przez tłumy turystów. Możemy wtedy napawać się spokojem oraz korzystać z restauracji i atrakcji turystycznych bez obawy o długie kolejki.

Wiosną plaże nie są zatłoczone i mimo że zwykle jest zbyt zimno, aby wylegiwać się na słońcu w stroju kąpielowym, stają się one idealnym miejscem na piesze wycieczki. Możemy tam spacerować bez końca, delektując się pięknym widokiem i wdychając świeże powietrze.

Przed sezonem korzystniejsze są również ceny. W kwietniu i maju za pokój 2-osobowy w apartamentowcu oddalony jedynie 700 metrów od plaży możemy zapłacić nawet 165 złotych za noc. Mimo że pokoje w hotelach są nieco droższe, ich ceny i tak są dużo korzystniejsze niż w szczycie sezonu. Niższych cen możemy również spodziewać się w restauracjach, które powoli zaczynają otwierać się na turystów.

Korba na rower, odc. 2: Rowerem wzdłuż BałtykuINTERIA.PL

Bałtyk zachwyca wiosną

Wiosną przyroda budzi się do życia. Śpiew ptaków, kwitnące na drzewach pąki i promienie wiosennego słońca odbijające się od tafli morza. Ten piękny i dynamiczny moment przemiany staje się szczególnie wyjątkowy nad Bałtykiem. Z każdym dniem przyroda nabiera coraz to bardziej intensywnych barw.

Poza tym brak tłumów pozwala nam cieszyć się ciszą i spokojem. Możemy beztrosko wsłuchiwać się w śpiew ptaków, a także szum morza. Skupiając się na otaczającej nas przyrodzie, możemy obserwować lokalne gatunków zwierząt, a w szczególności ptaków.

Co robić na Helu wiosną? Najciekawsze atrakcje turystyczne

Turystów na Hel przyciąga nie tylko piękno natury, ale i liczne atrakcje turystyczne. Możemy podziwiać tam zabytkową architekturę miasta, w tym tradycyjną rybacką zabudowę. Do dziś funkcjonują tam przystanie rybackie oraz niewielkie, przydomowe wędzarnie ryb. To świetna okazja na rozsmakowanie się w lokalnych przysmakach.

Turyści przyjeżdżający na Hel już od kwietnia mogą odwiedzić:

  • Fokarium — jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Helu, chętnie odwiedzana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Jest częścią ośrodka badawczego Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas odwiedzin turyści mogą uczestniczyć w prelekcji i obserwować karmienie fok. 
  • Muzeum Rybołówstwa — przedstawia historię łodzi rybackich z XVII wieku, a także akcesoriów żeglarskich z minionych epok. Prezentowane są tam też wystawy dotyczące miasta Hel, Zatoki Gdańskiej, a także Zalewu Wiślanego. 
  • Muzeum Obrony Wybrzeża — możemy zobaczyć tam obiekty stanowisk artyleryjskich, które były wykorzystywane w 1939 roku do obrony Helu. To świetne miejsce dla miłośników historii
  • Dom Morświna — niewielkie muzeum, które powstało stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku. To świetne miejsce na wizytę z dziećmi i zasięgnięcie informacji o bałtyckich zwierzętach zagrożonych wyginięciem. 
  • Kościół Bożego Ciała — to rzymskokatolicka świątynia, która przyciąga turystów pewnym szczególnym elementem. Są nim zabytkowe organy wyprodukowane w 1936 roku przez firmę Sauer.
Fokarium to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Helu
Fokarium to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Helu Karol Makurat/REPORTER East News

Turyści przyjeżdżający na Hel od maja będą mogli odwiedzić też Latarnię Morską. Ta charakterystyczna ośmiokątna wieża została wybudowana w 1942 roku. Wzniesiono ją niedaleko miejsca, gdzie stała wcześniejsza latarnia z 1826, którą wysadzono w powietrze w czasie wojny. Zabytek mierzy 41,5 metrów.

Wiosną warto również skorzystać z licznych ścieżek pieszych i rowerowych. Rowery możemy wypożyczyć na miejscu. Najdłuższa trasa prowadzi od samego Helu, aż do Pucka i ma około 45 km długości. Taka wycieczka rowerowa to świetny pomysł na całodniową wyprawę. Trasą tą możemy też dotrzeć do pobliskich miejscowości, jak np. Jastarni, Kuźnicy czy też Chałup, czyli raju dla miłośników sportów wodnych, które również warto zwiedzić.