Doskonałe miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową. Turyści je uwielbiają

Nadchodząca wiosna przyniesie wiele okazji do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury. Piesze wycieczki, przejażdżki rowerowe czy zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych to doskonałe sposoby na aktywny wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Jednym z wyjątkowych miejsc na mapie Polski, które wyszło naprzeciw oczekiwaniom turystów, są Dobczyce. Wybudowano tam kładkę pieszo-rowerową, z której rozpościera się malowniczy widok na lokalne atrakcje. Oto dlaczego warto odwiedzić to miejsce.

Kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach to świetne miejsce na wiosenne spacery i wycieczki rowerowe
Kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach to świetne miejsce na wiosenne spacery i wycieczki rowerowePaweł Stożekmateriały prasowe

Dobczyce to miasto położone niedaleko Krakowa, które od lat przyciąga turystów ciekawymi zabytkami oraz pięknem natury. Przyjeżdżający mogą tam podziwiać ruiny Zamku Królewskiego i zrekonstruowane mury miejskie z XIV wieku, kościół św. Jana Chrzciciela, a także skansen, który został wpisany na listę obiektów małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Turystów przyciąga również piękne Jezioro Dobczyckie, które jest zbiornikiem zaporowym położonym między Myślenicami a Dobczycami. W 2022 r. do atrakcji miasta dołączyło pierwsze w Małopolsce i jedno z nielicznych w kraju interaktywne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej.

W zeszłym roku Dobczyce stały się jeszcze chętniej odwiedzane przez turystów, a to za sprawą nowo wybudowanej kładki pieszo-rowerowej na Wzgórzu Zamkowym. Ta inwestycja daje możliwość zarówno mieszkańcom, jak i turystom eksplorowanie pięknych terenów zielonych, a także zabytków miasta. Kładka łączy dwie największe atrakcje Dobczyc, czyli Wzgórze Zamkowe i koronę zapory. Jest ona przystosowana zarówno dla pieszych, jak i dla rowerzystów.

Wzgórze Zamkowe w Dobczycach to atrakcyjne miejsce, w którym turyści mogą wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową
Wzgórze Zamkowe w Dobczycach to atrakcyjne miejsce, w którym turyści mogą wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerowąPaweł Stożekmateriały prasowe

Nowe inwestycje w Dobczycach przyciągają turystów

Kładka to jedno z zadań, które zostało wykonane w ramach szerszego projektu, nastawionego na rozwój turystyki w mieście Dobczyce pod nazwą "Zagospodarowanie otoczenia zbiornika dobczyckiego". W ramach tego projektu zaprojektowane zostały takie inwestycje jak m.in. kładka pieszo-rowerowa. Drugą ważną atrakcją turystyczną w jest ścieżka widokowa wraz z rekonstrukcją murów miasta, która rozciąga się na całym południowym zboczu Wzgórza Zamkowego. Jak się okazuje, miejsce to w przeszłości było niedostępne dla turystów.

— Jeszcze do niedawna teren południowego zbocza Wzgórza Zamkowego oddzielony był metalowym ogrodzeniem, w tym momencie wzgórze przecina tam ścieżka widokowa — opowiada nam Joanna Talaga, kierowniczka biura promocji Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce.

Zapytana o to kiedy zrodził się pomysł stworzenia tej inwestycji, odpowiada:

— Był to projekt wieloetapowy, od powstania koncepcji do jego realizacji minęło kilka lat. W 2014 r. pojawiła się możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach pomocy technicznej na przygotowanie inwestycji strategicznej w ramach MRPO na lata 2007 - 2013. W 2018 r. udało się pozyskać środki zewnętrzne na realizację tego projektu. Sama realizacja była bardzo wymagającym przedsięwzięciem i zajęła kolejne kilka lat.

W ramach projektu rozbudowano również parking, a także zrewitalizowano ścieżki na terenie Wzgórza Zamkowego koło kościoła. Ostatnie zadania zakończyły się w roku ubiegłym, a 6 maja 2022 miało miejsce oficjalne otwarcie kładki pieszo-rowerowej i ścieżki widokowej.

Oprócz kładki pieszo-rowerowej w ramach projektu powstała również malownicza ścieżka widokowa
Oprócz kładki pieszo-rowerowej w ramach projektu powstała również malownicza ścieżka widokowa Paweł Stożekmateriały prasowe

Kładka pieszo-rowerowa doceniona przez ekspertów

Innowacyjna kładka pieszo-rowerowa, jako obiekt nowoczesny doskonale wpisuje się w lokalny krajobraz. Inwestycja została doceniona przez grono ekspertów, którzy przyznali jej liczne nagrody i wyróżnienia. 

— To między innymi Nagroda Architektoniczna Polityki, Grand Prix Polska Architektura XXL w kategorii krajobraz, czy też Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza — wspomina Joanna Talaga.

Kładka została zaprojektowana w taki sposób, aby przy jednoczesnej funkcjonalności, dobrze wpisywała się w skalne wzgórze, a także nawiązywała do zabytkowego zamku oraz struktury zapory.

— Wyróżnia się tu przede wszystkim formę, czyli zastosowanie konstrukcji z kortenowskiej stali, która z czasem naturalnie się starzeje i wpisanie jej w krajobraz, bo z jednej strony mamy ruiny średniowiecznego zamku, a z drugiej obiekt hydrologiczny, czyli zaporę — tłumaczy.

Kortenowska stal charakteryzuje się podwyższoną trwałością na warunki atmosferyczne, a także atrakcyjną fakturą i barwą, co wpływa estetyczny i nowoczesny wygląd kładki.

Kładka pieszo-rowerowa to innowacyjne rozwiązanie, które zostało docenione nagrodami i wyróżnieniami
Kładka pieszo-rowerowa to innowacyjne rozwiązanie, które zostało docenione nagrodami i wyróżnieniamiPaweł Stożekmateriały prasowe

Miejsce robi wrażenie na turystach

Już w zeszłym roku wielu turystów skorzystało z możliwości spacerowania oraz jazdy na rowerze nowo wybudowaną kładką. Joanna Talaga przyznaje, że w ubiegłym sezonie miejsce to cieszyło się dużym zainteresowaniem. 

— Weekendami i popołudniami szczególnie w sezonie letnim, kiedy kładka w pełni spełnia swoją funkcję, czyli jest otwarta też korona zapory, turystów było bardzo dużo. 

Joanna Talaga wspomina, że wcześniej turyści, aby przejść na koronę zapory, musieli przejeżdżać przez całe miasto, a dostęp do obu atrakcji był utrudniony.

— Do tej pory te dwie sąsiadujące ze sobą atrakcje nie były połączone, a turyści musieli specjalnie się przemieszczać, aby je odwiedzić. Dziś zyskują na tym obie strony, a zwiedzanie miasta jest przyjemniejsze i wygodniejsze — twierdzi.

Zarówno dzięki kładce pieszo-rowerowej, jak i ścieżce widokowej Dobczyce stały się doskonale przystosowanym dla turystów miejscem, które z pewnością warto odwiedzić tej wiosny. Joanna Talaga zachęca do wizyty następującymi słowami:

— Na stosunkowo niedużym obszarze będą Państwo w stanie zwiedzić koronę zapory, czy kładkę, która przenosi nas w zupełnie inny okres historyczny, czyli na Wzgórze Zamkowe, gdzie mamy relikty zamku średniowiecznego, a także odbudowane mury miejskie, łącznie z basztą widokową, z której rozpościera się widok na Jezioro Dobczyckie i Beskidy otaczające jezioro, a także skansen budownictwa XIX-wiecznego.

Podróżował rowerem po Brazylii. „Nie wpuścili nas na boisko, abyśmy mogli pograć”Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas