Reklama

Doskonałe miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową. Turyści je uwielbiają

Nadchodząca wiosna przyniesie wiele okazji do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury. Piesze wycieczki, przejażdżki rowerowe czy zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych to doskonałe sposoby na aktywny wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Jednym z wyjątkowych miejsc na mapie Polski, które wyszło naprzeciw oczekiwaniom turystów, są Dobczyce. Wybudowano tam kładkę pieszo-rowerową, z której rozpościera się malowniczy widok na lokalne atrakcje. Oto dlaczego warto odwiedzić to miejsce.

Dobczyce to miasto położone niedaleko Krakowa, które od lat przyciąga turystów ciekawymi zabytkami oraz pięknem natury. Przyjeżdżający mogą tam podziwiać ruiny Zamku Królewskiego i zrekonstruowane mury miejskie z XIV wieku, kościół św. Jana Chrzciciela, a także skansen, który został wpisany na listę obiektów małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Turystów przyciąga również piękne Jezioro Dobczyckie, które jest zbiornikiem zaporowym położonym między Myślenicami a Dobczycami. W 2022 r. do atrakcji miasta dołączyło pierwsze w Małopolsce i jedno z nielicznych w kraju interaktywne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej.

Reklama

W zeszłym roku Dobczyce stały się jeszcze chętniej odwiedzane przez turystów, a to za sprawą nowo wybudowanej kładki pieszo-rowerowej na Wzgórzu Zamkowym. Ta inwestycja daje możliwość zarówno mieszkańcom, jak i turystom eksplorowanie pięknych terenów zielonych, a także zabytków miasta. Kładka łączy dwie największe atrakcje Dobczyc, czyli Wzgórze Zamkowe i koronę zapory. Jest ona przystosowana zarówno dla pieszych, jak i dla rowerzystów.

Zobacz również: Nowy lokator Smoczej Jamy pod Wawelem. Wodził za nos strażników zamku

Nowe inwestycje w Dobczycach przyciągają turystów

Kładka to jedno z zadań, które zostało wykonane w ramach szerszego projektu, nastawionego na rozwój turystyki w mieście Dobczyce pod nazwą "Zagospodarowanie otoczenia zbiornika dobczyckiego". W ramach tego projektu zaprojektowane zostały takie inwestycje jak m.in. kładka pieszo-rowerowa. Drugą ważną atrakcją turystyczną w jest ścieżka widokowa wraz z rekonstrukcją murów miasta, która rozciąga się na całym południowym zboczu Wzgórza Zamkowego. Jak się okazuje, miejsce to w przeszłości było niedostępne dla turystów. 

— Jeszcze do niedawna teren południowego zbocza Wzgórza Zamkowego oddzielony był metalowym ogrodzeniem, w tym momencie wzgórze przecina tam ścieżka widokowa — opowiada nam Joanna Talaga, kierowniczka biura promocji Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce. 

Zapytana o to kiedy zrodził się pomysł stworzenia tej inwestycji, odpowiada:

— Był to projekt wieloetapowy, od powstania koncepcji do jego realizacji minęło kilka lat. W 2014 r. pojawiła się możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach pomocy technicznej na przygotowanie inwestycji strategicznej w ramach MRPO na lata 2007 - 2013. W 2018 r. udało się pozyskać środki zewnętrzne na realizację tego projektu. Sama realizacja była bardzo wymagającym przedsięwzięciem i zajęła kolejne kilka lat.

W ramach projektu rozbudowano również parking, a także zrewitalizowano ścieżki na terenie Wzgórza Zamkowego koło kościoła. Ostatnie zadania zakończyły się w roku ubiegłym, a 6 maja 2022 miało miejsce oficjalne otwarcie kładki pieszo-rowerowej i ścieżki widokowej.

Zobacz również: "Nie pamięta nikt?". Opuszczone cerkwie na Podkarpaciu. Niebawem mogą po nich zostać tylko zdjęcia

Kładka pieszo-rowerowa doceniona przez ekspertów

Innowacyjna kładka pieszo-rowerowa, jako obiekt nowoczesny doskonale wpisuje się w lokalny krajobraz. Inwestycja została doceniona przez grono ekspertów, którzy przyznali jej liczne nagrody i wyróżnienia. 

— To między innymi Nagroda Architektoniczna Polityki, Grand Prix Polska Architektura XXL w kategorii krajobraz, czy też Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza — wspomina Joanna Talaga.

Kładka została zaprojektowana w taki sposób, aby przy jednoczesnej funkcjonalności, dobrze wpisywała się w skalne wzgórze, a także nawiązywała do zabytkowego zamku oraz struktury zapory.

— Wyróżnia się tu przede wszystkim formę, czyli zastosowanie konstrukcji z kortenowskiej stali, która z czasem naturalnie się starzeje i wpisanie jej w krajobraz, bo z jednej strony mamy ruiny średniowiecznego zamku, a z drugiej obiekt hydrologiczny, czyli zaporę — tłumaczy.

Kortenowska stal charakteryzuje się podwyższoną trwałością na warunki atmosferyczne, a także atrakcyjną fakturą i barwą, co wpływa estetyczny i nowoczesny wygląd kładki. 

Zobacz również: Chochołów to "żywy skansen". Tu czas się zatrzymał

Miejsce robi wrażenie na turystach 

Już w zeszłym roku wielu turystów skorzystało z możliwości spacerowania oraz jazdy na rowerze nowo wybudowaną kładką. Joanna Talaga przyznaje, że w ubiegłym sezonie miejsce to cieszyło się dużym zainteresowaniem. 

— Weekendami i popołudniami szczególnie w sezonie letnim, kiedy kładka w pełni spełnia swoją funkcję, czyli jest otwarta też korona zapory, turystów było bardzo dużo. 

Joanna Talaga wspomina, że wcześniej turyści, aby przejść na koronę zapory, musieli przejeżdżać przez całe miasto, a dostęp do obu atrakcji był utrudniony. 

— Do tej pory te dwie sąsiadujące ze sobą atrakcje nie były połączone, a turyści musieli specjalnie się przemieszczać, aby je odwiedzić. Dziś zyskują na tym obie strony, a zwiedzanie miasta jest przyjemniejsze i wygodniejsze — twierdzi. 

Zarówno dzięki kładce pieszo-rowerowej, jak i ścieżce widokowej Dobczyce stały się doskonale przystosowanym dla turystów miejscem, które z pewnością warto odwiedzić tej wiosny. Joanna Talaga zachęca do wizyty następującymi słowami: 

— Na stosunkowo niedużym obszarze będą Państwo w stanie zwiedzić koronę zapory, czy kładkę, która przenosi nas w zupełnie inny okres historyczny, czyli na Wzgórze Zamkowe, gdzie mamy relikty zamku średniowiecznego, a także odbudowane mury miejskie, łącznie z basztą widokową, z której rozpościera się widok na Jezioro Dobczyckie i Beskidy otaczające jezioro, a także skansen budownictwa XIX-wiecznego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy