Jedyny na świecie całoroczny lodowy hotel

W tym roku miłośnicy zimy mogli się nią nacieszyć - spadło bowiem sporo śniegu, a utrzymujący się przez dłuższy czas mróz skuł zbiorniki wodne, co ucieszyło fanów morsowania w przerębli. Zima jednak pomału ustępuje miejsca wiośnie. Ci, którzy chcieliby jeszcze korzystać z jej uroku, mogą się wybrać do Szwecji, a konkretnie do leżącej 200 kilometrów za kołem podbiegunowym miejscowości Jukkasjarvi, gdzie działa lodowy hotel.

article cover
Asaf KligerEast News

Jedyny na świecie całoroczny lodowy hotel

Tu można zaznać zimy nawet w czasie upalnego lata, a niektórzy mogą po raz pierwszy w swoim życiu zobaczyć lód. Dziś Icehotel jest atrakcją turystyczną Szwecji, ale gdy ogłoszono plan zbudowania go, to pomysł ten spotkał się z dość chłodnym przyjęciem. Kiedy Yngve Bergqvist przedstawił swoją ideę hotelu zbudowanego z lodu, wielu miejscowych uznało to za kompletną abstrakcję. Pomysłodawca często słyszał pytanie o to, jak Jukkasjarvi, maleńki punkcik na mapie, w środku ciemnej, zimnej i najbardziej wysuniętej na północ części Szwecji, który ledwo budzi zainteresowanie mieszkańców, miałby przyciągnąć turystów?
- Kiedy zacząłem się zastanawiać, jak moglibyśmy rozwinąć Jukkasjarvi w sezonie zimowym, powiedziano mi, że zimą w północnej Szwecji jest zbyt strasznie, zimno i ciemno. Chciałem to zmienić i stworzyć coś pozytywnego – wspomina.
Jak wyjaśnił w rozmowie z BBC inżynier Michael Ooland, udało się stworzyć system i zaplecze techniczne, które - jak przyznał - można porównać do tyłu lodówki. To lodowe serce hotelu. Cała konstrukcja została pokryta 2 tys. metrów kwadratowych grubej na 20 centymetrów izolacji. 

- Większość ludzi kładzie izolację, aby zachować ciepło w domu, tu zastosowanie jest odwrotne, 20 centymetrów warstwy izolacyjnej pozwala ochronić budynek przed ciepłem słonecznym i wysokimi temperaturami panującymi latem – powiedział Ooland.
Icehotel szybko stał się zimową atrakcją turystyczną, ale jego fani byli rozczarowani tym, że nie mogą korzystać z niego latem. Bergqvist długo nie był w stanie zaspokoić ich oczekiwać. Ale po wielu latach wpadł na kolejny, jeszcze bardziej odważny i szalony pomysł - stworzenia takiego budynku z lodu, który będzie stał nawet latem. Wykopano fundamenty, postawiono stalowo-betonową konstrukcję, wciąż jednak zastanawiano się, jak latem zatrzymać w pomieszczeniach zimową aurę.
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas