Lecisz do Grecji? Na to trzeba się szykować

Planujesz wielkie greckie wakacje? Grecja - w związku z poprawiającą się sytuacją pandemiczną - łagodzi obostrzenia i zasady wjazdu. Jak będą wyglądały tam tegoroczne wakacje? Na co trzeba się przygotować? Warto sprawdzić już teraz.

Planujesz "greckie wakacje"? Lepiej sprawdź te informacje przed podróżą
Planujesz "greckie wakacje"? Lepiej sprawdź te informacje przed podróżą123RF/PICSEL

Po 2 latach ograniczeń covidowych nareszcie możemy spokojnie planować wakacyjne wyjazdy. W tym roku Polacy najczęściej będą podróżowali do Grecji - tak przynajmniej wynika z rankingu opublikowanego przez Holidu (wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych). Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Grecja - zmiana obostrzeń

Grecja - piękne widoki, słoneczna pogoda, pyszne jedzenie i przystępne ceny. To tylko niektóre z długiej listy zalet, które przyciągają tu turystów jak magnes. Tak będzie zapewne i w nadchodzącym sezonie.

Grecja to jeden z europejskich krajów, który podjął decyzję o pełnym otwarciu granic dla podróżnych. Od 1 maja turyści nie muszą okazywać covidowych paszportów czy zaświadczeń o szczepieniu przeciwko Covid-19. Grecja zniosła również obowiązek wykonywania testów na Covid-19 przed wyjazdem.

Turyści mogą już teraz wybrać się do Grecji na takich samych zasadach, jak przed pandemią. Od marca nie jest też wymagana od podróżnych rejestracja w systemie lokalizacji. Nie trzeba też wypełniać żadnych formularzy przed powrotem do Polski.

Maseczki w Grecji - czy trzeba nosić

Grecja to jedno z ulubionych miejsc Polaków, jeśli chodzi o letni wypoczynek
Grecja to jedno z ulubionych miejsc Polaków, jeśli chodzi o letni wypoczynek123RF/PICSEL

Warto jednak pamiętać, że pewne obostrzenia i tak w Grecji nadal obowiązują. Mieszkańcy i turyści muszą jeszcze pamiętać o obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Ta zasada ma obowiązywać do końca maja, ponieważ zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa nastąpi 1 czerwca. Są jednak pewne wyjątki - maseczki nadal trzeba będzie nosić w autobusach, metrze i tramwajach.

Grecja - restrykcje powrócą?

Turyści mogą już teraz wybrać się do Grecji na takich samych zasadach, jak przed pandemią
Turyści mogą już teraz wybrać się do Grecji na takich samych zasadach, jak przed pandemią©zoomzoom/123RF.COM123RF/PICSEL

Grecki minister zdrowia Thanos Plevris podkreślał niedawno, że obostrzenia wjazdowe nie zostaną zniesione całkowicie, a tymczasowo zawieszone do 31 sierpnia 2022 roku. Sytuacja epidemiologiczna w kraju zostanie oceniona ponownie w sierpniu i wtedy też zapadnie decyzja o przedłużeniu dotychczasowych restrykcji czy przywrócenia wcześniejszych obostrzeń.

***

Zobacz również:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 16: Oskar CymsINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas