Luksus na łonie natury. Trzy nietypowe miejsca, w których spędzisz niezapomnianą noc

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Niewygodny materac, chłód, stado owadów i brak bieżącej wody. Podobne niedogodności szybko wymieniają ci, którzy jak ognia unikają noclegów na łonie przyrody. Co jednak, kiedy napompowany materac zastąpi wygodne łóżko, a sam namiot zamieni się w luksusowy domek? Oto miejsca, w których zaznasz nieco luksusu, obcując jednocześnie z przyrodą. Nawet zimą spędzony tam urlop może okazać się niezapomnianą przygodą.

3 nietypowe noclegi w naturze. Tutaj spędzisz niezapomnianą noc
3 nietypowe noclegi w naturze. Tutaj spędzisz niezapomnianą noc123RF/PICSEL

Z dala od zgiełku miast. Tuż przy wodzie, w koronach drzew, pośrodku gór. Glamping, łączący w sobie zakrawający niekiedy o luksus komfort z odosobnieniem i kontaktem z przyrodą, oznacza relaks w ciszy i otoczeniu natury. Pozwala zapomnieć o przemakającym namiocie i cienkim śpiworze, otwierając przed spragnionymi odpoczynku turystami swoje glamourowskie podwoje. Bo to nie zwykły kamping. To kamping w stylu glamour.

- Jeżeli dodamy do siebie bliskość przyrody, piękne widoki i komfort hotelowego pokoju, ale odejmiemy od tego równania zgiełk i tłum, jakiego doświadczamy w dużych obiektach, otrzymamy wzór na glamping - wyjaśnia Bartosz Jędrychowski, CEO w AlohaCamp, platformy do wynajmowania noclegów w naturze. - Zainteresowanie takimi miejscami z roku na rok rośnie. Według naszych badań zainteresowanie glampingiem w 2022 roku było dwa razy większe niż 2-3 lata temu, a jeszcze 10 lat temu słowo glamping praktycznie w Polsce nie istniało. Myślimy, iż można to nazwać już pozytywnym trendem, że coraz więcej osób wybiera na urlop miejsca na uboczu, blisko lasu lub jeziora, a z dala od molochów i zgiełku miast - dodaje.

Kamping w stylu glamour. Zainteresowanie glampingiem mocno wzrasta
Kamping w stylu glamour. Zainteresowanie glampingiem mocno wzrasta123RF/PICSEL

Podobnej rozrywki nie warto odmawiać sobie nawet w trakcie nieco chłodniejszych miesięcy. - W takich miejscach mamy wszystko, czego dusza zapragnie. Ciepłą wodę, ogrzewanie, a często nawet kominek, więc na pewno nie zmarzniemy. Do tego nocne niebo zimą różni się od tego, które obserwujemy latem, więc znalezienie ulubionego gwiazdozbioru może okazać się wyzwaniem. Dla tych, którzy lubią zimę, motywacją może być zaśnieżony las i wypad na biegówki. Z kolei tym, którzy wolą wyższe temperatury polecamy zaparzenie herbaty, zabranie dobrej książki i odpoczynek blisko przyrody, ale z domowego zacisza - wyjaśnia Katarzyna Trochimczuk, Head of Customer Support w AlohaCamp.

- Glamping polecamy każdemu, kto stawia swoje pierwsze kroki w stronę odpoczynku w naturze i nie chce jeszcze rezygnować z komfortu, jaki oferują hotele. Ale również wszystkim, którzy chcą wypocząć w oryginalnym i pięknym miejscu i przeżyć niezapomnianą przygodę - dodaje Bartosz Jędrychowski.

Symbol glampingu. Noc w wielkiej bańce

Prawdziwym symbolem glampingu stały się domki sferyczne - lekkie konstrukcje wyposażone w panoramiczne okna, swoim wyglądem przywodzące na myśl wielkie bańki. Ale bańki nie byle jakie. Ustawione zazwyczaj w takich miejscach, aby z wielkich okien móc podziwiać piękno okolicy, nocą pozwalają na przeżycie niemal dosłownego snu pod gwiazdami.

Wyposażone w niezbędne luksusy, niejednokrotnie oferują swoim gościom nie tylko wielkie łóżka, ale również wygodne fotele, ustawione tak, by móc podziwiać zachwycający krajobraz, a nawet wanny czy jacuzzi.

Są jednak również takie miejsca, które w ramach luksusowego kempingu oferują turystom prawdziwy sen pod gwiazdami. A podobna noc może okazać się iście niezapomnianym przeżyciem. "Domek, w którym spędziłam noc pod gołym niebem położony jest na terenie Regionalnego Parku Naturalnego Madonie na Sycylii. Ustawiono go na terenie towarzystwa agroturystycznego, na niewielkim wzgórzu, pośród drzew oliwnych. Z tego miejsca rozpościera się niesamowity widok na pobliskie góry. Muszę przyznać, że ten krajobraz zapierał dech w piersi, a wraz z panującym tam spokojem i pięknem natury sprzyjał dogłębnemu wyciszeniu" - wspominała swoje zetknięcie z glampingiem Agata Zaremba, dziennikarka Interii.

Ta opcja zarezerwowana jest jednak dla nieco cieplejszych miesięcy.

Powrót do czasów dzieciństwa. Tutaj wyśpisz się w koronach drzew

Glamping w ramach luksusowego pobytu pozwala nawet na powrót do dziecięcych marzeń. Ba, zezwala nawet, za większą lub mniejszą opłatą, na ich spełnienie. Dziecięcy domek na drzewie na kempingu w stylu glamour zyskuje zupełnie odmienne oblicze, zamieniając się w nowoczesne mieszkanie, zawieszone w koronach drzew.

Podobne miejsce pozwala odpocząć od codziennego biegu, oferując mnóstwo zieleni, śpiew ptaków i zaskakujące widoki z wysokości. Niektóre glampingowe domki na drzewie znajdują się bowiem naprawdę wysoko. To idealne miejsce na krótki wypad za miasto tylko we dwoje, a także dłuższy urlop z całą rodziną. Frajdę będą mieć nie tylko ci najmłodsi.

Tutaj spędzisz niezapomnianą noc. Zaskakująca alternatywa dla hoteli

Nocleg wcale nie musi być jedynie przerwą w podróży na szybkie złapanie oddechu przed dalszym zwiedzaniem. Obok luksusowych hoteli w Polsce są bowiem takie miejsca, w których spędzenie nocy stanowi atrakcję samą w sobie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zatrzymać się w elegancko wyposażonym domku na wodzie, czy starym vanie typu Volkswagen T3, przekształconym w środku na wygodny minihotel.

Dużym zainteresowaniem poszukujących luksusu na łonie przyrody turystów cieszą się także wioski tematyczne. Te oferują bowiem gościom intymność, znajdując się w odpowiednio dalekiej odległości od wiejskiej lub miejskiej architektury, a także dużą bliskość natury. Od przyrody oddziela bowiem cienka ściana lub płachta materiału, pozwalając doświadczyć tego, co oferuje również namiot. Z tą jednak różnicą, że z pełnymi udogodnieniami i w luksusie.

Jedną z najsłynniejszych tego typu atrakcji jest Wioska Lapońska Kalevala, zlokalizowana nieopodal Karpacza. Tam w kilka chwil można przenieść się do Finlandii. I to dosłownie. Całoroczne fińskie namioty, zarówno te na ziemi, jak i podwieszono wysoko ponad nią, oferują gościom niezapomniane przeżycia. Szczególnie, kiedy tuż obok przechadzają się renifery.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas