Oto najdłuższy hotel w Polsce. Wiemy, kiedy zostanie otwarty

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Latem 2024 roku zostanie oddany do użytku jeden z najwyżej położonych hoteli w Polsce. Mowa o Mercure Szczyrk Resort, który będzie również najdłuższym tego typu obiektem w naszym kraju. Inwestycja polegała na przebudowie wzniesionego w latach 70. Centrum Kongresów i Rekreacji "Orle Gniazdo".

Latem br. do użytku zostanie oddany Mercure Szczyrk Resort
Latem br. do użytku zostanie oddany Mercure Szczyrk ResortINTERIA.PL/Informacja prasowa

Luksusowy hotel z PRL w nowej odsłonie

Mercure Szczyrk Resort powstał w ramach przebudowy tamtejszego Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo, które zostało oddane do użytku pod koniec lat 70. Ośrodek wczasowy Orle Gniazdo został wzniesiony na wysokości 660 m n.p.m. i spełniał wówczas funkcje noclegowe, konferencyjne, gastronomiczne i rekreacyjne.

Co ciekawe - pierwotny projekt zakładał wybudowanie trzech oddzielnych budynków, ale ostatecznie zdecydowano się na wspólną inwestycję, która należała do Huty Kościuszko w Chorzowie, Huty Katowice i Przedsiębiorstwa Sprzętowo-Transportowego Budownictwa Elektrowni i Przemysłu Transprzęt w Tychach. Natomiast za projekt architektoniczny odpowiadał Jerzy Winnicki.

Mercure Szczyrk Resort  to jeden z najwyżej położonych hoteli w Polsce
Mercure Szczyrk Resort to jeden z najwyżej położonych hoteli w PolsceMONKPRESS/East NewsEast News

Orle Gniazdo oferowało swoim gościom pokoje jedno, dwu, trzy i czteroosobowe z łazienkami i telewizorami. W budynku znajdowało się m.in. czternaście sal konferencyjnych, cztery punkty gastronomiczne, w tym bary i restauracje, strefa do zabaw dla dzieci i strefa relaksu dla dorosłych.

Niestety w latach 90. stan techniczny obiektu zaczął się pogarszać, co przekładało się na coraz mniejszą liczbę gości. W 2016 r. Orle Gniazdo kolejny raz zmieniło właściciela. Obecnie właścicielem obiektu, a także firmą, która podpisała umowę franczyzową z firmą Accor jest Beskid Resort Properties Sp. z o.o.

Orle Gniazdo w nowym wydaniu

Mercure Szczyrk Resort zostanie oddany do użytkowania latem 2024 roku, o czym oficjalnie poinformowano w mediach społecznościowych.

Mercure Szczyrk ma 9 kondygnacji i 330 metrów długości. Hotel będzie oferował 447 pokoi, których wystrój ma nawiązywać do charakterystycznego góralskiego beskidzkiego stylu w nowoczesnym wydaniu. Powierzchnia całkowita hotelu wynosi 35 tys. metrów kwadratowych.

Mercure Szczyrk Resort to najdłuższy hotel w Polsce
Mercure Szczyrk Resort to najdłuższy hotel w PolsceINTERIA.PL/Informacja prasowa

Na terenie hotelu powstanie pięć punktów gastronomicznych i aż 2500 mkw powierzchni eventowej, w tym 12 w sal konferencyjnych, a także grill bar na 400 osób i lądowisko dla śmigłowców.

Za oryginalny projekt Mercure Szczyrk Resort odpowiada zespół: dr hab. inż. arch. prof. P.Ś. Zbyszko Bujniewicz, mgr inż. arch. Paweł Rączka oraz mgr inż. arch. Marek Gronner.

Ponadto, jak informuje właściciel hotelu, do dyspozycji gości będzie aquapark, strefa SPA & Wellness - w tym sauny, gabinety fizjoterapii i beauty, siłownia, strefa dla dzieci oraz teren rekreacyjny. W przyszłości planowany jest mini stok z torem przeszkód i wyciągiem taśmowym.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas