Miasto wojewódzkie, o którym Polacy często zapominają. Po prostu perełka

Znajduje się nieco na uboczu tras, które wybierają turyści podróżujący po Polsce. Mimo że jest jednym z największych nadwiślańskich miast, na którego mapie nie brakuje cennych zabytków, bywa pomijane. Niesłusznie, ponieważ z powodzeniem może konkurować z bardziej popularnym Wrocławiem czy Krakowem. Co warto zobaczyć w Lublinie? W klimatycznych uliczkach łatwo jest się zatracić.

Poznaj najważniejsze atrakcje Lublina
Poznaj najważniejsze atrakcje Lublina123RF/PICSEL

Wielowiekowy Lublin ma wiele do zaoferowania

Przechadzając się ulicami Lublina, zarówno tymi uważanymi za główne, jak i bardziej zacisznymi i wąskimi zakątkami, zafundujesz sobie wyprawę w przeszłość. Zobaczysz średniowieczne zabudowania prawdopodobnie pamiętające same początki miasta, dostrzeżesz też wpływy renesansu, baroku, klasycyzmu czy modernizmu.

Jeden z lubelskich murali
Jeden z lubelskich muraliJoanna LeśniakArchiwum autora

Polecam mieć oczy szeroko otwarte, aby nie przeoczyć drobiazgów, które składają się na niepowtarzalny charakter Lublina. "Złap" wszystkie koziołki, które czekają na odkrycie, przyjrzyj się zdobieniom kamienic i pozwól sobie na przejażdżkę trolejbusem — współcześnie to ewenement na skalę całego kraju, a Lublin jest obecnie jednym z czterech miast w Polsce, które oferują taką atrakcję. Podczas zwiedzania Lublina zdaj się także na węch i smak. Oto znajdujesz się w stolicy wybornego cebularza.

Jak wkroczyć do Lublina, to przez bramę

Logiczne, prawda? W mieście podziwiać można dwa ocalałe tego typu obiekty. Pierwszy z nich to Brama Krakowska, od której wielu turystów zaczyna zwiedzanie, sprawnie przechodząc w kierunku zabytkowego serca miasta. Choć wzniesiono ją w XIV wieku w stylu gotyckim, z biegiem czasu nadano jej również barokowy charakter.

Podróżnicy żądni doświadczeń przywołujących na myśl dawne czasy, mogą nie tylko spacerem przejść przez bramę, ale także udać się do zlokalizowanego w tym miejscu Muzeum Historii Miasta Lublina. Drugą bramą, którą warto umieścić na planie zwiedzania, jest Brama Grodzka — łączy Stare Miasto z Zamkiem Lubelskim, więc najpewniej trafisz do niej nawet bez ciągłego wpatrywania się w mapę.

Rozpocznij zwiedzanie od Bramy Krakowskiej
Rozpocznij zwiedzanie od Bramy Krakowskiej123RF/PICSEL

Stare Miasto w Lublinie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Lublin może poszczycić się jedną z najlepiej zachowanych starówek w Polsce. Szacuje się, że oryginalna zabudowa zajmuje 70 procent Starego Miasta, co jest wynikiem dość imponującym, biorąc pod uwagę zawirowania historyczne i pożary, które w ciągu wieków nawiedzały obecną stolicę województwa lubelskiego.

Rynek w Lublinie nie jest ogromny, ale można spędzić tutaj naprawdę dużo czasu — i to bez rozsiadania się w kawiarnianych ogródkach. Liczne zabytki, w tym Trybunał Koronny (Stary Ratusz) i kolorowe kamieniczki ze zdobionymi fasadami sprawiają, że pośpiech nie jest wskazany.

Rynek w Lublinie
Rynek w Lublinie123RF/PICSEL

Spójrz na Lublin z góry

Podczas wizyty w mieście lepiej nie pominąć prawdopodobnie najsłynniejszego punktu widokowego w Lublinie. Mowa o okazałej Wieży Trynitarskiej, która góruje nad Starym Miastem. Od tarasu widokowego dzieli zwiedzających 207 schodów, ale podejrzewam, że raczej nie będziesz pokonywać ich w pośpiechu. Kondycja nie ma tu nic do rzeczy. Trasa jest bowiem urozmaicona ekspozycjami Muzeum Archidiecezji Lubelskiej, więc wspinaczkę wzbogacisz podziwianiem rzeźb, obrazów, ikon czy dawnych instrumentów muzycznych.

Widok z Wieży Trynitarskiej
Widok z Wieży TrynitarskiejJoanna LeśniakArchiwum autora

Zwiedzanie Lublina bez pośpiechu

Ogromnym atutem miasta, zwłaszcza zabytkowego centrum, jest jego kompaktowość. Nie musisz szczegółowo planować kolejnych atrakcji, analizować możliwości dojazdu czy biegać w popłochu w obawie, że nie zdążysz zobaczyć wszystkiego. Krok za krokiem dotrzesz do najważniejszych miejsc i to bez łapania zadyszki.

Tuż przy Wieży Trynitarskiej zlokalizowana jest Archikatedra Lubelska, będąca najważniejszym obiektem sakralnym w mieście. Wzniesiona została w 1604 roku w stylu barokowym, a w jej wnętrzu podziwiać będziesz liczne polichromie, malowidła i potężne organy, a zwiedzanie uzupełnisz o wizytę w kryptach — miejscach spoczynku biskupów lubelskich, Zakrystii Akustycznej oraz skarbcu.

Archikatedra Lubelska
Archikatedra LubelskaJoanna LeśniakArchiwum autora

W swojej wędrówce dotrzesz do Placu po Farze. Obecnie jest to bardzo dobra lokalizacja do podziwiania w pełnej krasie Zamku Lubelskiego. Do połowy XIX wieku (a dokładniej rzecz ujmując — do 1846 roku) znajdował się tu kościół p.w. św. Michała Archanioła. Świątynię rozebrano ze względu na kiepski stan techniczny, dziś pozostały po niej tylko resztki fundamentów. To za mało, by wyobrazić sobie, jak mogła wyglądać w dawnych czasach? Miasto rozwiązało ten problem, stawiając na placu miniaturę wykonaną z brązu.

Plac po Farze
Plac po FarzeAlbin Marciniak/East NewsEast News

Co zobaczyć w Lublinie? Tego nie możesz przegapić

Skoro widzimy go już z oddali, czas na bliższe poznanie Zamku Lubelskiego — bez tego zwiedzanie nie będzie kompletne. Początkowo w tym miejscu istniał gród warowny, a sam zamek został wzniesiony za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. W długiej historii budowli nie mogło zabraknąć licznych modyfikacji, a współczesna prezencja jest dziełem XIX-wiecznych architektów i budowniczych.

Zamek Lubelski
Zamek Lubelski123RF/PICSEL

Właśnie tutaj mieści się oddział Muzeum Narodowego, ale jednym z najciekawszych elementów jest Donżon na Zamku Lubelskim. Z pewnością nie przeoczysz zaokrąglonej wieży, która pełniła funkcje zarówno obronne, jak i mieszkalne. Dziś to duża gratka dla turystów, którzy mogą wejść na jej szczyt, by podziwiać miasto z kolejnej perspektywy.

Jeden z obowiązkowych punktów od odwiedzenia w Lublinie
Jeden z obowiązkowych punktów od odwiedzenia w Lublinie123RF/PICSEL

Miasto widziane z piwnicy

Znamy już najciekawsze punkty widokowe, czas na zejście pod ziemię. Ciekawą atrakcją miasta jest Lubelska Trasa Podziemna, biegnąca pod Rynkiem (miejsce startu znajduje się w dawnym ratuszu) i zabytkowymi kamienicami, a kończąca się przy pozostałościach kościoła św. Michała Archanioła. Udostępniona do zwiedzania trasa liczy prawie 300 metrów i obejmuje piwnice, których początki datowane są na XVI wiek — okres, który określany jest czasem największej świetności Lublina.

Skusisz się na wejście do podziemi?
Skusisz się na wejście do podziemi?123RF/PICSEL

Jak widać, miasto pozwala poznać się z każdej strony — od góry do dołu. To trafiony pomysł zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i na długi weekend, podczas którego będziesz z przyjemnością chłonąć atmosferę Lublina.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas