Moc polskiego paszportu najwyższa od 2006 roku! Co to oznacza?

Polski paszport uplasował się na 10. miejscu w rankingu Henley Passport Index 2021. To oznacza, że Polacy bez wizy mogą odwiedzić 182 państwa i terytoria. W 2006 roku, kiedy ranking powstał, polski paszport znajdował się dopiero na 16. pozycji.

Polacy bez wizy mogą podróżować do 182 państw.
Polacy bez wizy mogą podróżować do 182 państw. 123RF/PICSEL

Henley Passport Index 2021: co to takiego?

To światowy ranking krajów, który bierze pod uwagę swobodę podróżowania posiadaczy paszportów poszczególnych państw. Analizuje przepisy wizowe większości krajów na świecie i publikuje zestawienia. Henley Passport Index powstał w 2006 roku i wówczas nosił nazwę Henley & Partners Visa Restrictions Index. Nazwa uległa zmienia w 2018 roku. Zestawienie tym razem wzięło pod uwagę 199 paszportów.

Co ważne, Henley Passport Index nie bierze pod uwagę ograniczeń związanych z pandemią.

Polski paszport najwyżej w historii zestawiania Henley Passport Index 2021

W opublikowanym niedawno raporcie Henley Passport Index 2021 polski paszport znajduje się na 10. pozycji, podobnie jak paszporty: słowacki i litewski. Nieco wyżej,  bo na 9. miejscu uplasował się paszport węgierski. To oznacza, że Polacy bez przeszkód mogą podróżować do 182 państw.

Miejsce w pierwszej dziesiątce to dla Polaków dobra informacja. W 2016 roku - gdy ranking startował - polski paszport był dopiero na 16. pozycji. Sytuacja nie zmieniła się aż do 2010 roku. Jednak już w 2019 roku polski paszport uplasował się na 13. pozycji.          

Te państwa cieszą się największą swobodą

Polski paszport znajduje się na 10 pozycji, podobnie jak paszporty: słowacki i litewski.
Polski paszport znajduje się na 10 pozycji, podobnie jak paszporty: słowacki i litewski.123RF/PICSEL

Państwa, których paszporty znalazły się na szczycie zestawienia to: Japonia i Singapur. Zajmują one ex aequo pierwsze miejsce. Posiadacze tych paszportów  mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy 192 państwami i terytoriami. Druge miejsce dzielą Korea Południowa oraz Niemcy (190 państw i terytoriów).

W pierwszej dziesiątce najnowszego rankingu najwięcej jest paszportów krajów europejskich, z niemieckim na pozycji drugiej
zauważa słusznie CNN.

Te państwa znalazły się na końcu zestawiania

Zestawienie obrazuje nierówności, jakie panują pomiędzy posiadaczami poszczególnych paszportów. Na ostatnim miejscu rankingu uplasował się paszport afgański. Można swobodnie odwiedzić z nim jedynie 26 państw i terytoriów. Obywatele Iraku bez wizy mogą przekroczyć granice jedynie 28 państw i terytoriów. Nisko w zestawieniu są także paszporty: syryjski (29), pakistański (31).

***

Przeczytaj również:

„Ewa gotuje”: Placki z kiszonej kapusty – bieszczadzkie fuczkiPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas