Reklama

Moc polskiego paszportu najwyższa od 2006 roku! Co to oznacza?

Polski paszport uplasował się na 10. miejscu w rankingu Henley Passport Index 2021. To oznacza, że Polacy bez wizy mogą odwiedzić 182 państwa i terytoria. W 2006 roku, kiedy ranking powstał, polski paszport znajdował się dopiero na 16. pozycji.

Henley Passport Index 2021: co to takiego?

To światowy ranking krajów, który bierze pod uwagę swobodę podróżowania posiadaczy paszportów poszczególnych państw. Analizuje przepisy wizowe większości krajów na świecie i publikuje zestawienia. Henley Passport Index powstał w 2006 roku i wówczas nosił nazwę Henley & Partners Visa Restrictions Index. Nazwa uległa zmienia w 2018 roku. Zestawienie tym razem wzięło pod uwagę 199 paszportów. 

Co ważne, Henley Passport Index nie bierze pod uwagę ograniczeń związanych z pandemią.

Polski paszport najwyżej w historii zestawiania Henley Passport Index 2021

W opublikowanym niedawno raporcie Henley Passport Index 2021 polski paszport znajduje się na 10. pozycji, podobnie jak paszporty: słowacki i litewski. Nieco wyżej,  bo na 9. miejscu uplasował się paszport węgierski. To oznacza, że Polacy bez przeszkód mogą podróżować do 182 państw. 

Reklama

Miejsce w pierwszej dziesiątce to dla Polaków dobra informacja. W 2016 roku - gdy ranking startował - polski paszport był dopiero na 16. pozycji. Sytuacja nie zmieniła się aż do 2010 roku. Jednak już w 2019 roku polski paszport uplasował się na 13. pozycji.          

Te państwa cieszą się największą swobodą

Państwa, których paszporty znalazły się na szczycie zestawienia to: Japonia i Singapur. Zajmują one ex aequo pierwsze miejsce. Posiadacze tych paszportów  mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy 192 państwami i terytoriami. Druge miejsce dzielą Korea Południowa oraz Niemcy (190 państw i terytoriów).


Te państwa znalazły się na końcu zestawiania

Zestawienie obrazuje nierówności, jakie panują pomiędzy posiadaczami poszczególnych paszportów. Na ostatnim miejscu rankingu uplasował się paszport afgański. Można swobodnie odwiedzić z nim jedynie 26 państw i terytoriów. Obywatele Iraku bez wizy mogą przekroczyć granice jedynie 28 państw i terytoriów. Nisko w zestawieniu są także paszporty: syryjski (29), pakistański (31).

***

Przeczytaj również:

Radliniec, czyli wzorcowa niemiecka wieś. Jaka jest jej historia?

Anna Mucha w kontrze do Wojewódzkiego! Poszło o Kasię Cichopek

Porównano ceny w europejskich miastach. Jak wypadły polskie?

Zobacz również: 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polski paszport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama