Na wakacyjnych deptakach schodzą na pniu. Żyła złota dla straganiarzy
Chociaż sami wolimy podczas wakacji wyjechać z Polski, to turyści zza granicy chętnie odwiedzają nasz kraj i się nim zachwycają. Po udanych wczasach przychodzi również czas na zakup pamiątek. Co takiego jest najchętniej kupowane przez osoby z zagranicy?
Spis treści:
Na czas wakacji miejskie deptaki, wejścia na plaże, górskie przystanie, a także rynki i targowiska miejskie wypełniają stragany z pamiątkami, po których buszują zagraniczni turyści. Nic dziwnego, że handlarze wyczuwają okazję do dużego zarobku, bo co roku Polskę odwiedza kilka milionów osób z innych krajów, którzy na zakończenie pobytu w naszym kraju chcą zabrać ze sobą coś na pamiątkę. A co takiego wybierają?
Jak ciupaga, to tylko z Zakopanego
Od wielu lat w górach dominują te same pamiątki. Bo w końcu jak można opuścić Zakopane bez ikonicznej góralskiej ciupagi, kapelusza, spinek, wełnianego swetra, skarpet czy góralskich kapci oraz nieśmiertelnego oscypka? Również drewniane rzeźby cieszą się dużym zainteresowaniem. Turyści z zagranicy chętnie kupują maskotki przedstawiające świstaki oraz wełniane owieczki.
Poza tym na podhalańskich straganach znów królują przedmioty, które niekoniecznie są związane z górami, a mimo to przyciągają zagranicznych odwiedzających. A są to maskotki, plastikowe miecze i czapeczki z napisem New York. Niezmiennie najmocniej przyciągają magnesy.
Bursztyn, czyli skarb polskiego Bałtyku
Z gór przenosimy się nad polskie morze, gdzie przemierzając niezliczone sklepiki i stragany można poznać ofertę pamiątek. Poza pocztówkami, na których prezentowane jest Morze Bałtyckie, latarnie morskie czy klimatyczne zachody słońca dużym interesowaniem zagranicznych turystów cieszą koszulki z nadrukiem nazwy miejscowości oraz datą. Nawet najbardziej wyrafinowane gusta zadowala też bogata oferta wyrobów ze srebra - kolczyki w kształcie kranów czy żelazka, pierścionki, obrączki i sygnety oraz fikuśne bransolety. W nadmorskich miejscowościach nie mogło zabraknąć oczywiście różnorodnych muszelek i statków w butelce, które nierozerwalnie kojarzą się z morzem.
Czytaj też: Polska na własne oczy: Pomorze gotowe na sezon turystyczny 2024. Polacy oblegają tę część kraju
Wiele osób chce też wyjechać znad morza z kawałkiem bursztynu, który nazywany jest także "złotem Bałtyku". Kamień ten najczęściej dodawany jest do wyrobów biżuteryjnych i przedmiotów dekoracyjnych, takich jak lampy, sztućce czy witraże.
Warszawskie wszystko i nic
Po warszawskie pamiątki zagraniczni turyści udają się głównie na Rynek Starego Miasta. Największym zainteresowaniem cieszą się plastikowe lub metalowe figury przedstawiające Zamek Królewski, Warszawską Syrenkę, miniaturki pomników czy figurki Chopina i matrioszki. Dużo sprzedaje się także kufli do piwa z warszawskimi widokami lub staromiejskimi grafikami oraz kubki i popielniczki z wizerunkiem stojącego na kolumnie Zygmunta III Wazy. Co ciekawe, udaną pamiątką z Warszawy dla obcokrajowców jest także herbata zapakowana w pudełko z widokiem Warszawy lub puszkę z namalowanymi Krakowskim Przedmieściem, Wilanowem i Teatrem Wielkim. Kolejnym miejscem, gdzie turyści chętnie kupują pamiątki jest Wilanów, gdzie obcokrajowcy nabywają gliniane koguciki gwizdki.
Co ciekawe na staromiejskich sklepach i straganach znaleźć można także wyroby z bursztynu i lalki w stroju krakowskim...
Pamiątki z Krakowa - drewniane i chińskie kubki
W Krakowie od lat najwięcej turystów zakupy robi w Sukiennicach. Zagraniczni goście wybierają przede wszystkim drewniane szkatułki, szachy, lalki w regionalnych strojach, rzeźbione talerze z wygrawerowanym napisem, a także produkty z kategorii premium, do których należą niezwykle popularne strój krakowski czy haftowana koszula, które kosztują nawet po kilkaset złotych.
Na straganach nie brakuje także "chińszczyzny w krakowskim opakowaniu", na którą składają wszelkiej maści kubki, kieliszki, filiżanki, breloczki, magnesy, takie same jak wszędzie tylko z widokami z Krakowa albo ze Smokiem wawelskim czy dziewczynką w krakowskim stroju. A gdyby tego było mało to równie popularne są też bursztynowe wybory, które Polakom kojarzą się przede wszystkim z pamiątką znad morza. Tymczasem zagranicznym trustom wydaje się nie przeszkadzać miejsce zakupu.
Ceramika z Bolesławca znana na całym świecie
Wielu zagranicznych turystów podczas swojej wizyty Polsce specjalnie odwiedza także Bolesławiec, gdzie produkowana jest ludowa ceramika, na którą w szczególności polują Niemcy i Austriacy. Naczynia produkowane są od początku XIX wieku i praktycznie nic nie zmieniło w sposobie ich tworzenia. Ceramika bolesławiecka jest ręcznie malowana lub stemplowana. Dzięki temu każdy produkt jest oryginalny i niepowtarzalny na swój sposób. Ceramikę bolesławiecką turyści mogą znaleźć we wszystkich większych miastach Polski.
Produkty spożywcze znad Wisły jedynymi w swoim rodzaju
Wiele osób zza granicy jako pamiątkę wybiera jedzenie. Poza typowymi dla konkretnych miejsc produktów, jakich jak zakopiańskie oscypki czy toruńskie pierniki, wiele osób idzie po prostu do sklepu spożywczego i właśnie tam robi swoje zakupy! Wśród najbardziej popularnych produktów są wyroby firmy E. Wedel, takie jak ciastka Delicje, Ptasie Mleczko, produkty firmy Wawel oraz krówki!
Nie tylko słodycze są chętnie kupowane przez zagranicznych turystów. Równie dużą popularnością cieszą się polskie przetwory takie jak ogórki oraz buraczki czy wyroby mięsne, które znane są z jakości wykonania i wybornego smaku.