Największe atrakcje Liptova – perły Słowacji
Z powodu pandemii koronawirusa większość Polaków zrezygnuje w tym roku z dalekich, wakacyjnych wojaży. Świetną alternatywą dla, już w tym momencie zatłoczonych, polskich gór czy Bałtyku są odwiedziny u naszego południowego sąsiada. Mowa o Słowacji, a konkretnie rejonie Liptowa, oddalonym zaledwie o godzinę jazdy od granicy.
Liptow to jeden z najciekawszych turystycznie regionów Słowacji. Wędrówki po przepięknych Niskich Tatrach można połączyć z aktywnym wypoczynkiem w Aquaparkach (Tatralandia, Bešeňová), relaksem nad zbiornikiem Liptovská Mara, zwiedzaniem jaskiń (Demanovska Dolina) oraz jazdą na rowerze po, liczących kilkaset kilometrów, ścieżkach o zróżnicowanym stopniu trudności.
Nad Liptovem góruje, mierzący 2024 m.n.p.m. Chopok - majestatyczny szczyt Niskich Tatr. Wejdziemy na niego jednym ze szlaków lub wjedziemy wyciągiem krzesełkowym oraz nowoczesnymi kolejkami. Szczyt usypany jest z dużych, skalnych bloków, dzięki czemu naprawdę robi wrażenie. Niezwykły klimat tworzy też mleczna mgła, która pojawia się tam często. Panoramę podziwiać można, sącząc napój przy jednym z zewnętrznych stolików lub z okien przeszklonej restauracji Rotunda, serwującej lokalne specjały.
Chopok to także świetna baza wypadowa do dalszych wędrówek lub mniej obciążających spacerów (w każdej chwili możemy złapać kolejkę na dół). Dla rodzin z dziećmi przygotowana została specjalna ścieżka edukacyjna "Smoczy szlak na Chopok". Najmłodsi będą też zachwyceni wizytą w trampolinowym parku rozrywki na Bielej Púti.
Świetną propozycją dla smakoszy, ceniących sobie piękne widoki i niekoniecznie mających ochotę na długie wędrówki, jest podniebny piknik przygotowany w kabinie jednej z kolejek w ośrodku Jasná.
Słowacja słynie z wód termalnych, a w Liptovie z ich dobrodziejstw można korzystać w dwóch dużych auquaparkach: Tatralandii i Bešeňovéj.
Pierwsza jest największym parkiem wodnym środkowej Europy. Na turystów czeka tam m.in. 28 zjeżdżalni (7 całorocznych), w tym dwa tobogany pontonowe - jeden ekstremalny (Delfin), a drugi rodzinny. Na uwagę zasługuje saunarium z ponad dwudziestoma saunami parowymi, prysznicami i basenami z chłodną wodą oraz bio sauną, z której roztacza się widok na Chopok.
Do największych atrakcji można zaliczyć także basen do nurkowania, kompleks Hawaii ze strefą surfowania oraz Tropical Paradise, gdzie równikowym klimatem i bujną roślinnością możemy cieszyć się przez cały rok. Latem zaś na spragnionych słońca turystów czekają setki leżaków, ustawionych na zielonym zboczu.
Bešeňova leży zaledwie 50 km od granicy i oferuje 18 basenów, 6 saun tematycznych, rafting, zjeżdżalnie, nurkowanie z instruktorem oraz, cieszący się ogromną popularnością, basen z falami morskimi.
Dla tych, którzy najlepiej czują się na łonie natury, najlepszym wyborem będzie plażowanie nad Liptovską Marą (Morzem Liptowskim) - ogromnym zbiornikiem retencyjnym utworzonym na rzece Wag. Można wypożyczyć tu sprzęt wodny (miejsce cenią sobie także windsurferzy), a gdy pogoda nie do końca dopisuje, wybrać się w rejs jednym ze statków wycieczkowych.
Największym zbiornikiem naturalnym w Niskich Tatrach jest morenowe Jezioro Vrbickie, leżące na 1113 m n.p.m. i od 1975 roku będące pomnikiem przyrody objętym najwyższym, piątym stopniem ochrony. Do jeziora prowadzi kilka interesujących szlaków turystycznych. Malowniczy akwen powstał po ustąpieniu lodowca z północnych stoków Chopoku i Dereszów (Dereše), przez co przypomina górskie jeziora Tatr Wysokich.
Demianowska Jaskinia Wolności jest jedną z największych atrakcji regionu. Ogrom i różnorodność występujących w niej form krasowych sprawia, że zwiedzanie niemal zawsze wiąże się z zachwytem. Do dyspozycji turystów udostępniono szlak liczący aż 1870 metrów pełen stalaktytów, stalagmitów, różnobarwnych nacieków, jeziorek oraz wodospadów. Oprócz niej w regionie Liptov udostępnione do zwiedzania są: Demianowska Jaskinia Lodowa, Jaskinia Važecka i Jaskinia Stanišovska
Wieś Vlkolinec to żywy (bo wciąż zamieszkały) skansen liczący 45 drewnianych domów, który w 1993 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Osadę po raz pierwszy wspomniano w 1376 - wiadomo, że należała do drwali, pasterzy i rolników. Jako jedyna wieś na Słowacji nie została naruszona przez nową zabudowę, dzięki czemu do dziś możemy podziwiać tu, typowe dla górskich obszarów Słowacji, budownictwo wiejskie.
Słowacja jest państwem, które kocha rowerzystów: znajdziemy tu ponad 600 km świetnie oznaczonych szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności. Co więcej, przy popularnych trasach kursują specjalne cyklobusy, które umożliwiają bezproblemowy przewóz sprzętu. Jedną z najpopularniejszych tras Liptova jest ta wokół zbiornika Liptovská Mara. Liczy ok. 40 kilometrów i wiedzie przez kotlinę o zróżnicowanym terenie i pięknych, panoramicznych krajobrazach. Alternatywą może być około 20-kilometrowa trasa podnóżami Niżnych Tatr, która również zaczyna się i kończy w Liptowskim Mikułaszu.
Ciekawą propozycją dla entuzjastów kolarstwa górskiego jest wizyta w parku rowerowym położonym na północnych stokach Chopoka. Bike Park Jasná oferuje kilka, zróżnicowanych pod względem trudności, tras zjazdowych - najdłuższa z nich ma ponad 8 km długości. Drewniane przeszkody dostarczą optymalną dawkę adrenaliny profesjonalistom, ale odpowiednio dostosowane atrakcje znajdą też tutaj rodziny z dziećmi lub amatorzy, którzy dopiero zaczynają przygodę z downhillem. Na górę wjedziemy, przystosowaną do przewozu rowerów, kolejką.