Z powodu pandemii koronawirusa większość Polaków zrezygnuje w tym roku z dalekich, wakacyjnych wojaży. Świetną alternatywą dla, już w tym momencie zatłoczonych, polskich gór czy Bałtyku są odwiedziny u naszego południowego sąsiada. Mowa o Słowacji, a konkretnie rejonie Liptowa, oddalonym zaledwie o godzinę jazdy od granicy.
Widok ze stoków Chopoka na Niskie Tatry123RF/PICSEL
Liptow to jeden z najciekawszych turystycznie regionów Słowacji. Wędrówki po przepięknych Niskich Tatrach można połączyć z aktywnym wypoczynkiem w Aquaparkach (Tatralandia, Bešeňová), relaksem nad zbiornikiem Liptovská Mara, zwiedzaniem jaskiń (Demanovska Dolina) oraz jazdą na rowerze po, liczących kilkaset kilometrów, ścieżkach o zróżnicowanym stopniu trudności.
Nad Liptovem góruje, mierzący 2024 m.n.p.m. Chopok - majestatyczny szczyt Niskich Tatr. Wejdziemy na niego jednym ze szlaków lub wjedziemy wyciągiem krzesełkowym oraz nowoczesnymi kolejkami. Szczyt usypany jest z dużych, skalnych bloków, dzięki czemu naprawdę robi wrażenie. Niezwykły klimat tworzy też mleczna mgła, która pojawia się tam często. Panoramę podziwiać można, sącząc napój przy jednym z zewnętrznych stolików lub z okien przeszklonej restauracji Rotunda, serwującej lokalne specjały.
Chopok jest świetną bazą wypadowąmateriały prasowe
Chopok to także świetna baza wypadowa do dalszych wędrówek lub mniej obciążających spacerów (w każdej chwili możemy złapać kolejkę na dół). Dla rodzin z dziećmi przygotowana została specjalna ścieżka edukacyjna "Smoczy szlak na Chopok". Najmłodsi będą też zachwyceni wizytą w trampolinowym parku rozrywki na Bielej Púti.
Najpiękniejsze polskie lasy
Kiedy polski rząd wydał rozporządzenie, w którym zakazał m.in. wstępu do lasów, miłośnicy przyrody nie kryli oburzenia. Na szczęście, od 20 kwietnia znów możemy korzystać z dobrodziejstw spacerów wśród drzew. Co więcej, w lasach nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Są więc obecnie jedynym miejscem, gdzie naprawdę możemy odetchnąć pełną piersią.
Puszcza Notecka Krajobraz Puszczy Noteckiej urozmaicają wydmy, tworzące niezwykłe labirynty dolin i pagórków. Oryginalność tutejszym krajobrazom zapewniają też jeziora rynnowe, zgrupowane w okolicy Warty i Noteci. W rezerwacie Czaple Wyspy, położonym na terenie Sierakowa, obserwować można m.in. sokoła wędrownego, bielika, kormorana czarnego czy kanię czarną. Z kolei nad Jeziorem Lutomskim rosną ponad 300-letnie buki – niektóre z nich są pomnikami przyrody. Puszcza słynie z obfitości grzybów, za to świat zwierząt (przez suchość gleby na większości terenu) jest raczej ubogi.
Spotkać można tu jednak jelenia, zaś do niedawna, w pobliskiej Stobnicy, planowano otworzenie dużego rezerwatu dla wilków (tym zwierzętom pomagano tu od lat). Niestety, plany pokrzyżowała budowa wielkiego „zamku” z 50-metrową wieżą, w którym mają być apartamenty.
Dolina Rabskiego Potoku i rezerwat przyrody „Gołoborze” Położona w gminie Baligród, na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, Dolina Rabskiego Potoku znalazła się w finale konkursu „Odkryj najpiękniejsze leśne zakątki Polski” organizowanego przez Lasy Państwowe i National Geographic. W otoczeniu bujnej zieleni (ciekawą grupę gatunków stanowią porosty i mszaki, licznie porastające bloki i zagłębienia skalne, wśród nich objęta ochrona płucnica Islandzka) znajduje się wspomniane gołoborze, czyli rumowisko skalne. W słońcu dostrzec możemy lśniące drobinki kryształu górskiego, nazywanego diamentem marmaroskim. Większe kryształki znaleźć można w samym potoku. Przy kładce prowadzącej do rezerwatu znajduje się ujęcie wody pitnej Rabe-1. Uwaga! W tych rejonach spotkać można nie tylko puchacze, puszczyki czy salamandrę plamistą, ale też największego polskiego drapieżnika – niedźwiedzia brunatnego.
Bory Tucholskie Teren położony w dorzeczu Brdy i Wdy słynie z wyjątkowych krajobrazów. W Parku Narodowym Bory Tucholskie ochroną objęte są fragmenty pierwotnej puszczy, zamieszkiwane przez rzadkie gatunki zwierząt i porośnięte przez zagrożoną roślinność. W jego granicach znajduje się aż 21 (często zarybionych) jezior oraz liczne rezerwaty przyrody. Pobyt urozmaicić warto wizytą w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich – najstarszym polskim skansenie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z licznych ścieżek pieszych, rowerowych oraz, co ciekawe, cieszących się coraz większą popularnością spływów tratwą. Bory zamieszkują m.in. borsuki, wydry, a zimą na tym terenie pojawiają się także wilki.
Puszcza Kampinoska Niektóre drzewa mają tu ponad 200 lat, a ich wysokość sięga nawet 30 metrów! Nic dziwnego – wszak w Puszczy Kampinoskiej polowali polscy królowie, z Janem III Sobieskim i Władysławem Jagiełło na czele. Nie brakuje także rzadkiej roślinności, jak np. chamedafne północna (jej oryginalne owoce cieszą oko) czy wiśnia kwaśna. Symbolem lasów kampinoskich jest łoś, który dzięki zaangażowaniu leśników powrócił na te tereny w latach 50. Spotkań możemy również bobry, rysie, jelenie, dziki, sarny oraz (od niedawna) także wilki. Piękno tutejszych lasów możemy podziwiać, spacerując lub jeżdżąc na rowerze po wytyczonych szlakach.
Ogród Dendrologiczny w Glinnej Położone 25 km od Szczecina arboretum w Glinnej jest szczególną odmianą ogrodu botanicznego, prezentującą kolekcję drzew i krzewów. Dzięki otoczeniu przez wzgórza pokryte bukowym lasem, ma mikroklimat pozwalający na uprawę gatunków wrażliwych na mróz i chłód. Pierwsze egzotyczne okazy zasadzono w pierwszej połowie XIX wieku i wiele z nich przetrwało do dziś. Do najcenniejszych zaliczyć należy: całkowicie już obumarły okaz mamutowca olbrzymiego (40m wysokości/142 cm obwodu), jodłę olbrzymią (40m/133 cm), jodłę szlachetną (22,5 m/74 cm) i orzesznik pięciolistkowy (32 m/78 cm).
Na uwagę zasługują Uroczyska Puszczy Drawskiej, na których terenie ludzie mieszkali już w epoce kamienia łupanego. Do dziś pomiędzy drzewami i jeziorami ukryte są ruiny starych zabudowań czy cmentarzy. Zwiedzić warto też Zamek Drahim w Starym Drawsku, pochodzący z XIV wieku.
Puszcza Drawska W Puszczy Drawskiej późno przychodzi wiosna, za to długo można cieszyć się ciepłą jesienią. Tworzące ją lasy to przede wszystkim żyzne i kwaśne buczyny, nie brakuje także sosen. Puszczę otaczają pojezierza, przecina ją zaś rzeka Drawa. Na jej terenie organizowane są spływy kajakowe, znajdziemy tu świetnie przygotowane szlaki piesze i rowerowe oraz liczne pola namiotowe.
Krzywy Las w Nowym Czarnowie k. Gryfina Zdjęcia zrobione w Krzywym Lesie wyglądają raczej jak dzieła grafika, przygotowującego scenografię do filmu fantasy. Nic dziwnego, że okoliczni mieszkańcy lubią powtarzać, że rosnące tam drzewa są wytworem szatana. Tymczasem ponad sto sosen, wygiętych nienaturalnie pod kątem 90 stopni, rośnie tam naprawdę, a za ich oryginalny wygląd odpowiedzialny jest człowiek. Drzewa zasadzono w latach 30. XX wieku i od początku podcinano od strony południowej (być może użyto również obciążenia). Pokrzywione pnie służyć miały do produkcji beczek, sań lub wyposażenia łodzi. Starania stolarzy prawdopodobnie przerwała wojna, dzięki czemu Krzywy Las rośnie do dziś i jest jedną z wizytówek województwa zachodniopomorskiego.
Puszcza Augustowska "Augustowskie noce zatopione w jeziorach" – śpiewała Maria Koterbska w latach 60. Faktycznie, Puszcza Augustowska to nie tylko mszyste lasy sosnowo-świerkowe, ale także liczne zbiorniki wodne z jeziorami Wigry i Sajno oraz rzeką Czarna Hańcza na czele. Podmokłe łąki i torfowiska tworzą niepowtarzalny klimat, w którym znakomicie odnajdują się, mieszkające na tych terenach, wydry. W Puszczy Augustowskiej mamy szansę spotkać też jelenie, łosie, sarny, borsuki, a także wilki, które niestety zagrażają tym pierwszym. To skutek dużej redukcji populacji dzików.
Roztoczański Park Narodowy 95 proc. obszaru, położonego na 8483 ha, Roztoczańskiego Parku Narodowego, zajmują lasy pełne jodeł, buków, cisów, świerków i lip. Dzięki wpływowi klimatu atlantyckiego rośnie tu również roślinność rzadko spotykana w innych miejscach, np. rosiczki. Symbolem parku jest konik polski hodowany na tych terenach od 1982 roku. Mieszkają tu również, ściśle monitorowane, wilki (stworzono im tu enklawę do spokojnego rozrodu) oraz rysie, a także co najmniej 130 regularnie gniazdujących gatunków ptaków.
Tereny te zamieszkują duże drapieżniki: będące pod ochroną wilki i rysie. Jej symbolem są zaś żubry, które tworzą największą dziko żyjącą populację na świecie.Agencja FORUM
Puszcza Białowieska Królowa polskich lasów! Niestety, tylko 17 proc. jej terenów jest chronione w formie Parku Narodowego. To ostatni naturalny las na Niżu Europejskim. Powstał bez udziału człowieka i jest jedynym w Polsce obiektem przyrodniczym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na niepowtarzalny krajobraz, leżącej w dorzeczu Narwi i Bugu, puszczy składają się m.in. ponad stuletnie drzewa, mchy, porosty i liczne grzyby.
W czasie samoizolacji i społecznego dystansu cieszy każdy skrawek zieleni. Warto jednak pamiętać, że Polska słynie z niezwykłych lasów, pełnych starych drzew, ujmujących uroczysk i będących pod ochroną zwierząt. W naszej galerii znajdziecie najpiękniejsze rodzime lasy. Odwiedzajmy je, jednocześnie dbając o ich ochronę i dziedzictwo!
Świetną propozycją dla smakoszy, ceniących sobie piękne widoki i niekoniecznie mających ochotę na długie wędrówki, jest podniebny piknik przygotowany w kabinie jednej z kolejek w ośrodku Jasná.
Bešeňova leży zaledwie 50 km od granicymateriały prasowe
Słowacja słynie z wód termalnych, a w Liptovie z ich dobrodziejstw można korzystać w dwóch dużych auquaparkach: Tatralandii i Bešeňovéj.
Pierwsza jest największym parkiem wodnym środkowej Europy. Na turystów czeka tam m.in. 28 zjeżdżalni (7 całorocznych), w tym dwa tobogany pontonowe - jeden ekstremalny (Delfin), a drugi rodzinny. Na uwagę zasługuje saunarium z ponad dwudziestoma saunami parowymi, prysznicami i basenami z chłodną wodą oraz bio sauną, z której roztacza się widok na Chopok.
Do największych atrakcji można zaliczyć także basen do nurkowania, kompleks Hawaii ze strefą surfowania oraz Tropical Paradise, gdzie równikowym klimatem i bujną roślinnością możemy cieszyć się przez cały rok. Latem zaś na spragnionych słońca turystów czekają setki leżaków, ustawionych na zielonym zboczu. Bešeňova leży zaledwie 50 km od granicy i oferuje 18 basenów, 6 saun tematycznych, rafting, zjeżdżalnie, nurkowanie z instruktorem oraz, cieszący się ogromną popularnością, basen z falami morskimi.
Liptovska Mara jest jedną z największych atrakcji regionu123RF/PICSEL
Dla tych, którzy najlepiej czują się na łonie natury, najlepszym wyborem będzie plażowanie nad Liptovską Marą (Morzem Liptowskim) - ogromnym zbiornikiem retencyjnym utworzonym na rzece Wag. Można wypożyczyć tu sprzęt wodny (miejsce cenią sobie także windsurferzy), a gdy pogoda nie do końca dopisuje, wybrać się w rejs jednym ze statków wycieczkowych.
Największym zbiornikiem naturalnym w Niskich Tatrach jest morenowe Jezioro Vrbickie, leżące na 1113 m n.p.m. i od 1975 roku będące pomnikiem przyrody objętym najwyższym, piątym stopniem ochrony. Do jeziora prowadzi kilka interesujących szlaków turystycznych. Malowniczy akwen powstał po ustąpieniu lodowca z północnych stoków Chopoku i Dereszów (Dereše), przez co przypomina górskie jeziora Tatr Wysokich.
Jezioro Vrbickie jest bardzo malownicze123RF/PICSEL
Demianowska Jaskinia Wolności robi na turystach ogromne wrażenie123RF/PICSEL
Demianowska Jaskinia Wolności jest jedną z największych atrakcji regionu. Ogrom i różnorodność występujących w niej form krasowych sprawia, że zwiedzanie niemal zawsze wiąże się z zachwytem. Do dyspozycji turystów udostępniono szlak liczący aż 1870 metrów pełen stalaktytów, stalagmitów, różnobarwnych nacieków, jeziorek oraz wodospadów. Oprócz niej w regionie Liptov udostępnione do zwiedzania są: Demianowska Jaskinia Lodowa, Jaskinia Važecka i Jaskinia Stanišovska
Wieś Vlkolinec to żywy (bo wciąż zamieszkały) skansen liczący 45 drewnianych domów, który w 1993 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Osadę po raz pierwszy wspomniano w 1376 - wiadomo, że należała do drwali, pasterzy i rolników. Jako jedyna wieś na Słowacji nie została naruszona przez nową zabudowę, dzięki czemu do dziś możemy podziwiać tu, typowe dla górskich obszarów Słowacji, budownictwo wiejskie.
W Słowacji, poza terenem zabudowanym, każdy rowerzysta musi mieć kask123RF/PICSEL
Słowacja jest państwem, które kocha rowerzystów: znajdziemy tu ponad 600 km świetnie oznaczonych szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności. Co więcej, przy popularnych trasach kursują specjalne cyklobusy, które umożliwiają bezproblemowy przewóz sprzętu. Jedną z najpopularniejszych tras Liptova jest ta wokół zbiornika Liptovská Mara. Liczy ok. 40 kilometrów i wiedzie przez kotlinę o zróżnicowanym terenie i pięknych, panoramicznych krajobrazach. Alternatywą może być około 20-kilometrowa trasa podnóżami Niżnych Tatr, która również zaczyna się i kończy w Liptowskim Mikułaszu.
Wokół Morza Liptowskiego prowadzi ścieżka rowerowa123RF/PICSEL
Ciekawą propozycją dla entuzjastów kolarstwa górskiego jest wizyta w parku rowerowym położonym na północnych stokach Chopoka. Bike Park Jasná oferuje kilka, zróżnicowanych pod względem trudności, tras zjazdowych - najdłuższa z nich ma ponad 8 km długości. Drewniane przeszkody dostarczą optymalną dawkę adrenaliny profesjonalistom, ale odpowiednio dostosowane atrakcje znajdą też tutaj rodziny z dziećmi lub amatorzy, którzy dopiero zaczynają przygodę z downhillem. Na górę wjedziemy, przystosowaną do przewozu rowerów, kolejką.