Narty w Czechach: Wszystko, co musisz wiedzieć

Przebywanie na świeżym powietrzu jest doskonałą ucieczką przed pandemią. Uprawianie sportów zimowych wpływa nie tylko pozytywnie na nasz stan zdrowia, ale też świetnie działa na psychikę i poprawia samopoczucie. Choć wyciągi w Polsce wkrótce zostaną zamknięte, śnieżnemu szaleństwu możemy oddać się w Czechach. Oczywiście, pamiętając o przestrzeganiu reżimu sanitarnego. Jakie zasady dla narciarzy obowiązują teraz u naszych sąsiadów?

Czesi czekają na narciarzy z Polski
Czesi czekają na narciarzy z PolskiTomas Ruckymateriały prasowe

Jak będą funkcjonowały hotele?

Wszystkie obiekty stosują się do aktualnych obostrzeń obowiązujących  na terenie całych Czech, ewentualnie w danym regionie. Na obecną chwilę nie ma ograniczeń dotyczących zakwaterowania. Wymagane są maseczki dla personelu i gości. Przy wejściu oraz w recepcji jest dostępna dezynfekcja. Jednak obecne wytyczne mogą ulec zmianie i należy śledzić informacje na bieżąco TUTAJ.

Czy restauracje będą otwarte w ośrodkach i hotelach?

Restauracje oraz sklepy i usługi są otwarte od 3 grudnia 2020 r. Znów można pić alkohol w miejscach publicznych.

Jakie są obostrzenia dotyczące gastronomii na stokach?

Wszystkie te obiekty stosują się do aktualnych obostrzeń obowiązujących na terenie całych Czech, ewentualnie w danym regionie. Obecnie placówki gastronomiczne są zamykane między godz. 22:00 a 6:00. Ich obłożenie nie może przekraczać 50 proc. Goście mogą korzystać wyłącznie z miejsc siedzących, przy stole mogą siedzieć maksymalnie 4 osoby. W związku z tym zalecamy rezerwacje online/telefoniczne.

Czy można kupić skipassy na miejscu?

Tak. Sprzedaż na miejscu w kasie prowadzona jest z zachowaniem środków bezpieczeństwa - funkcjonują oddzielne punkty sprzedaży, w których obsługa przestrzegać będzie odstępów co najmniej dwa metry między klientami. Odstępy będą odpowiednio oznaczone. Zalecamy płatności zbliżeniowe. Mimo funkcjonujących kas na miejscu zalecamy wcześniejszy zakup skipassów on-line.

Czesi nie zamykają ośrodków narciarskich, ale proszą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa
Czesi nie zamykają ośrodków narciarskich, ale proszą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwamateriały prasowe

Czy można wypożyczyć sprzęt, zarezerwować lekcje z instruktorem?

Tak. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku pierwszego stopnia zagrożenia preferowane są indywidualne zajęcia w szkółce narciarskiej, a w przypadku grup - zmniejszenie liczby uczestników do maksymalnie 10 osób. Należy również przestrzegać odległości minimum 2 metry oraz zasłaniać nos i usta.

Czy są potrzebne testy koronawirusowe?

Od 3 grudnia br. czeski system "Semafor" umieścił Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania (kraje czerwone) na koronawirusa. Oznacza to, że przyjazd do Czech na okres powyżej 24 godzin wymaga wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/), okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72 godzin przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu pięciu dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny. W innym wypadku obowiązuje kwarantanna.

Czy mogę odzyskać pieniądze za hotel skipassy, jeżeli nagle okaże się, że nie mogę wyjechać z powodu koronawirusa?

Według aktualnych informacji, hotele w Czechach przyjmują rezygnację z rezerwacji dzień przed datą przyjazdu, nie pobierając opłat od gości.

Co się stanie, jeśli trafię na kwarantannę podczas trwania imprezy turystycznej? Kto pokryje koszty pobytu na kwarantannie oraz koszt powrót do kraju?

W takiej sytuacji koszty są po stronie turysty. Sugerujemy wykupienie polis turystycznych obejmujących zakresem koszty związane z przymusową kwarantanną czy zachorowaniem na COVID-19.

W Czechach są wspaniałe warunki do szusowania
W Czechach są wspaniałe warunki do szusowaniaCzechTourismmateriały prasowe

W jaki sposób będą funkcjonowały kompleksy narciarskie? Czy będą obowiązywały limity na stokach, w gondolkach, kolejkach do wyciągów?

Wyciągi na czeskich stokach ruszyły 18 grudnia. W otwartych kolejkach, na wyciągach, a także w kabinach kolejek linowych obowiązuje zasłanianie nosa i ust. Kabiny kolejek będą codziennie wielokrotnie czyszczone, dezynfekowane oraz wentylowane. Nie można korzystać z osłon w kanapach.

Piktogramy i przepisy dla pasażerów zostaną umieszczone w dobrze widocznych miejscach (przy kasach, wyświetlaczach, korytarzach itp.). Udzielanie dodatkowych informacji i nadzór nad przestrzeganiem przepisów oraz sprawnym wsiadaniem i wysiadaniem pasażerów zapewni administrator obiektu.

W przypadku pierwszego i drugiego stopnia zagrożenia będzie przeprowadzana codzienna, wielokrotna dezynfekcja uczęszczanych pomieszczeń i terenów wypożyczalni. Jedna osoba przypada na 15 mkw. powierzchni, należy również zachować odstępy minimum dwa metry między osobami. Przy wejściu do pomieszczeń będzie w widocznym miejscu umieszczony stojak ze środkiem do dezynfekcji rąk.

Wszyscy pracownicy środków transportu narciarzy zostaną wyposażeni w środki ochrony indywidualnej - maseczki, rękawice. Pracownicy będą nadzorować przebieg transportu narciarzy z wydzielonego stanowiska. W miejscu wsiadania na wyciąg będzie przebywać wyłącznie personel kierujący ruchem pasażerów. Nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z pasażerami, z wyjątkiem niezbędnych sytuacji związanych z bezpieczeństwem.

W jakiej formie będą podawane posiłki w hotelach?

Według aktualnych informacji - w hotelach działać będą restauracje z zachowaniem obostrzeń dotyczących obiektów gastronomicznych, tzn. ich obłożenie nie może przekraczać 50 proc., a goście mogą korzystać wyłącznie z miejsc siedzących, przy stole mogą siedzieć maksymalnie 4 osoby.

Jakie obostrzenia będą obowiązywały na basenach i hotelowych strefach wellness?

Każdy hotel decyduje o tym indywidualnie.

Wybierając ofertę zależało mi na hotelu z basenem i strefą wellness. Czy w przypadku braku możliwości skorzystania z tych udogodnień mogę ubiegać się o rekompensatę lub częściowy zwrot kosztów?

Właściciele obiektów starają się zachować jak największą elastyczność wobec gości. Decyzje o rekompensacie lub zwrocie kosztów w przypadku braku możliwości skorzystania ze wszystkich udogodnień znajdujących się w ofercie podejmowane są indywidualnie.

By pojechać na narty do Czech, musimy mieć negatywny wynik testu na koronawirusa
By pojechać na narty do Czech, musimy mieć negatywny wynik testu na koronawirusamateriały prasowe

W nadchodzącym sezonie zimowym 2020/21 narciarze, tak jak co roku, będą mogli skorzystać z oferty Czech Skipass - całosezonowego karnetu do największych ośrodków narciarskich w całych Czechach. Jego posiadacze będą mieć do dyspozycji 147 kolejek linowych i wyciągów w 19 największych czeskich ośrodkach narciarskich.

Czech Skipass umożliwia narciarzom korzystanie z ogółem 195 km tras zjazdowych, 39 kolejek linowych i 108 wyciągów. Karnet można zakupić w kasach we wszystkich ośrodkach narciarskich, które są włączone do projektu Czech Skipass. Obowiązuje przez cały sezon, obejmuje także wieczorne zjazdy (oprócz Szpindlerowego Młyna), może być używany wyłącznie przez osobę, na którą został wystawiony.

Cena karnetu dla osoby dorosłej wynosi 11 950 koron (około 2 000 zł), plus opłata za kartę 50 lub 100 koron, w zależności od miejsca zakupu. Seniorzy powyżej 63 lat zapłacą 9 000 koron (1 530 zł), juniorzy od 12 do 17 lat 9 950 koron (około 1 700 zł). Skipass dla dzieci od 6 do 11 lat kosztuje 8 950 koron (1 520 zł). Skipass jest imienny, przy zakupie należy dostarczyć fotografię.

Czech Skipass obowiązuje w następujących ośrodkach narciarskich: Szpindlerowy Młyn, Skiresort Černá hora - Pec (obejmujący stacje: Jańskie Łaźnie, Pec pod Śnieżką, Velká Úpa, Svoboda nad Úpou i Černý Důl), Malá Úpa, Dolní Dvůr, Herlíkovice i Bubákov, Vítkovice w Karkonoszach, Klínovec, Plešivec, Špičák, Lipno, Dolní Morava, Deštné, Kohútka, Monínec i Bílá.

W przypadku nie wykorzystania całego skipassu z powodów zdrowotnych lub w przypadku zamknięcia ośrodka narciarskiego, posiadaczom skipassu będzie przysługiwać zwrot pieniędzy.

Zalecenia dotyczące bezpiecznego szusowania w pandemii

- Jeśli zdecydujesz się podróżować do ośrodka narciarskiego, spróbuj zmniejszyć ryzyko zachorowania na Covid-19, wybierając samochód, jako środek transportu. Kilkunastogodzinna podróż autokarem nie jest teraz najlepszym wyborem.

- Jeśli to możliwe, zarezerwuj zakwaterowanie blisko stoków, by nie korzystać ze skibusa.

- Często dezynfekuj ręce. W kurortach narciarskich środki dezynfekcyjne znajdować się będą przy wejściu do wszystkich zamkniętych pomieszczeń, jak stacje kolei linowych, czy restauracje i schroniska.

- Zachowuj dystans społeczny, zarówno w budynkach, jak i na stokach. Nie we wszystkich krajach i regionach obowiązujący dystans wynosi 2 metry, dlatego zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w regionie, w którym szusujesz.

- Na lunch wybieraj mniej popularne godziny, gdy w restauracjach i schroniskach jest mniej ludzi. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, korzystaj ze stolików na świeżym powietrzu.

- Zarezerwuj swój sprzęt narciarski z wyprzedzeniem, abyś nie musiał spędzać zbyt dużo czasu w wypożyczalni.

- Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym, które obejmuje również ryzyko zakażenia Covid-19, lub inne ryzyka związane z wystąpieniem koronawirusa. Większość firm ubezpieczeniowych dostosowała już swoją ofertę ubezpieczeń turystycznych do warunków pandemii.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas