Niebywały skarb na dnie. Jakie tajemnice skrywa Jezioro Bystrzyckie?
Jezioro Bystrzyckie jest chętnie odwiedzane przez turystów podróżujących po Górach Sowich. Jednakże nie wszyscy przyjeżdżający wiedzą, że skrywa ono pewną tajemnicę. Na jego dnie znajduje się prawdziwy skarb.
Jezioro Bystrzyckie to sztuczny zbiornik zaporowy położony w dolinie przełomu Bystrzycy w powiecie wałbrzyskim. Ma on ponad 3 kilometry długości, a jego szerokość nie przekracza 500 metrów. Pojemność jeziora to około 8 milionów metrów sześciennych!
Zobacz również: Lubomierz. To właśnie tutaj Wicia "pomagał" w stodole Jadźce, a Kargul z Pawlakiem darli koty
Zaskakująca historia powstania jeziora
Historia jego powstania jest dość niebywała i sięga XX wieku. W 1911 roku Niemcy wybudowali na Bystrzycy kamienną zaporę o wysokości 44 i długości 220 metrów. Obecnie tama stała się zabytkiem techniki. Samo jezioro powstało po tym, jak Niemcy w 1914 roku zatopili znajdującą się tam niewielką wieś o nazwie Śląska Dolna (niem. Schlesierthal). Wioska niegdyś była osadą górniczą. Pierwsze informacje o tym miejscu pochodzą z roku 1548. W kolejnych dziesięcioleciach okoliczni mieszkańcy utrzymywali się z wydobycia rud metali.
"Wąska dolina, którą płynęła wartka rzeka Bystrzyca i trudne warunki ukształtowania terenu nie sprzyjały rozwojowi wsi związanej z górnictwem. Z czasem, w wyniku katastroficznych w skutki powodziach w Sudetach, dla ochrony przeciwpowodziowej powstało niewielkie, sztuczne jezioro z zaporą wodną" - możemy przeczytać na stronie internetowej walimskiego magistratu.
Skarb na dnie Jeziora Bystrzyckiego
Okazuje się, że na dnie jeziora zachowały się relikty zatopionej wsi. Odkryto je w 2016 roku w trakcie remontu zapory, gdy w związku z pracami postanowiono spuścić z jeziora wodę. Odsłonięte ruiny wsi przyjeżdżający turyści mogli podziwiać w kwietniu 2016 roku, jednak po zakończeniu prac remontowych jezioro znów zostało zalane.
To wyjątkowe miejsce dla turystów
Jezioro Bystrzyckie jest uważane za jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Miejsce to ma wiele do zaoferowania. Malownicza trasa prowadząca wokół zbiornika udostępniona jest zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Z kolei miłośnicy sportów wodnych mogą tam wypożyczyć kajaki oraz rowery wodne. W pobliżu jeziora znajdują się też ścianki wspinaczkowe, a także platformy widokowe.
Okolica jeziora również oferuje wiele atrakcji. W jego pobliżu znajdują się podziemne wyrobiska kompleksu Riese z II wojny światowej. Nad jeziorem wznosi się góra Choina, czyli niewielkie wzniesienie o wysokości 450 metrów, na którego szczycie znajdują się ruiny zamku Grodno.