Lubomierz. To właśnie tutaj Wicia "pomagał" w stodole Jadźce, a Kargul z Pawlakiem darli koty

Komiczne losy rodziny Pawlaków i Karguli, czyli bohaterów kultowej, polskiej komedii "Sami Swoi" zna niemal każdy. Jednak nie każdy wie, jak obecnie wygląda i co ma do zaoferowania miasto, które posłużyło twórcom filmu za plan zdjęciowy.

Jak dziś wygląda Lubomierz? / materiały prasowe
Jak dziś wygląda Lubomierz? / materiały prasowePiotr KamionkaEast News

Perła Dolnego Śląska

Lubomierz nazywany jest architektoniczną perłą Dolnego Śląska. To niewielkie miasteczko leżące w południowo-zachodniej Polsce i liczące obecnie około sześciu tysięcy mieszkańców bez większego szwanku przetrwało II wojnę światową, dzięki czemu zachowało kształt śródmieścia typowy dla średniowiecznych osad targowych.

Początków powstania miasta należy szukać w XII w., kiedy to ówczesna osada ulokowana była na niezwykle ważnym szlaku komunikacyjno-handlowym łączącym Zgorzelec z Pragą. W 1291 r. miastu nadano prawa miejskie od Księcia Bolka I Świdnickiego. Lubomierz zyskał wówczas przywileje, wzniesiono obwarowania miejskie i przyznano prawo do organizowania targu, odbywającego się 15 sierpnia każdego roku.

Lubomierz nazywany jest perłą Dolnego Śląska
Lubomierz nazywany jest perłą Dolnego ŚląskaPiotr KamionkaEast News

Jednym z najważniejszych wydarzeń mających wpływ na historię miasta było wybudowanie klasztoru dla sióstr benedyktynek, którego fundatorką i założycielką była Jutta z Lubomierza. Co ciekawe - miasto w latach 1278-1810 było własnością sióstr zakonnych.

Lubomierz doskonale i szybko się rozwijał, ale musiał się również zmierzyć z wieloma przeciwnościami losu. Miasto nawiedzały częste powodzie, pożary i zarazy, a w 1426 r. Lubomierz wraz z tamtejszym klasztorem zostały zniszczone przez Husytów.

Władysław Hańcza i Wacław Kowalski  filmie "Sami swoi" (1967)
Władysław Hańcza i Wacław Kowalski filmie "Sami swoi" (1967)brakmateriały prasowe

W połowie XVI w. z uwagi na eksport przędzy wełnianej z Lubomierza do Hamburga oraz organizowane duże targi, miasto zaczęło swój wzmożony rozkwit. Jednak po jakimś czasie zaczęło szybko podupadać, a na taki stan rzeczy wpłynęło m.in. powstawanie większych i konkurencyjnych miast w bliskim sąsiedztwie Lubomierza, wojna trzydziestoletnia i wielki pożar w mieście w 1802 r. W 1945 r. Lubomierz został przyłączony do Polski.

W Lubomierzu odbywa się coroczny Festiwal Filmów Komediowych
W Lubomierzu odbywa się coroczny Festiwal Filmów KomediowychPrzemysław GrafEast News

Lubomierz - co warto zobaczyć?

Lubomierz z uwagi na fakt, iż został włączony do Polski dopiero w 1945 r., nie ucierpiał podczas II wojny światowej, dlatego dziś turyści mogą podziwiać zachowany w świetnym stanie układ urbanistyczny ze średniowiecza. Jednak Lubomierz to nie tylko wspaniała architektura, ale również bezcenne relikwie czy okoliczne plenery służące za miejsce akcji w wielu polskich filmach.

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

- Łoj Kaźmirz! Wicia wierzchem jedzie... 

- Nie może być... Na kocie?

To miejsce musi odwiedzić każdy miłośnik kultowej, polskiej komedii "Sami Swoi", do której zdjęcia realizowano właśnie w Lubomierzu. Muzeum znajdujące się przy ul. Wacława Kowalskiego 1, powstało w 1995 r. z inicjatywy mieszkańców miasta. Wszystko zaczęło się trzy lata wcześniej, kiedy światło dziennie ujrzał pierwszy numer lokalnej gazety "Sami Swoi", w której zamieszczano różnego rodzaju ciekawostki i pamiątki związane z losami dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Karguli.

Jedną z największych atrakcji turystycznych w Lubomierzu jest Muzeum Kargula i Pawlaka
Jedną z największych atrakcji turystycznych w Lubomierzu jest Muzeum Kargula i PawlakaPiotr Kamionka/ REPORTEREast News

Każdego roku w Lubomierzu organizowany jest również Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, przyciągający setki turystów oraz znanych aktorów i reżyserów.  Dotychczas odbyło się już 25 edycji festiwalu.

Rynek w Lubomierzu

Rynek miejski w Lubomierzu od początku swojego istnienia pełni rolę centralnego punktu miasta i służył do organizowania tutejszych targów. W XVI w. ówczesna zabudowa drewniana trawiona wieloma pożarami zaczęła być zamieniania na budynki murowane, z których większość przetrwała dziś. Na chwilę obecną do rejestru zabytków wpisano 43 kamienice okalające rynek.

Na rynku w Lubomierzu organizowano kiedyś popularne wówczas targi
Na rynku w Lubomierzu organizowano kiedyś popularne wówczas targiPiotr Kamionka/ REPORTEREast News

Lubomirski rynek ma kształt prostokąta, a na środku placu stoi zespół rzeźb upamiętniających epidemię z XVIII wieku. Dominującym budynkiem przy rynku jest tamtejszy ratusz, którego bryła i wystrój ulegały wielokrotnym przekształceniom.

Muzeum Klasztorne w Lubomierzu

Muzeum powstało w 2014 r., a inicjatywa utworzenia placówki gromadzącej pamiątki związane z klasztorem wyszła od założonego rok wcześniej Stowarzyszenia "Klasztor Lubomierz". W muzeum można oglądać nietuzinkowe i unikalne eksponaty związane z ciekawą historią klasztoru i zakonów, które na przestrzeni wieków zlokalizowane były właśnie w tym miejscu.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa w Lubomierzu

Barokowy kościół umiejscowiony jest w najwyżej położonym punkcie Lubomierza na południowy zachód od tamtejszego rynku. Świątynia, której fundatorką była wspomniana już Jutta, spłonęła w XV w., a na jej miejscu wybudowano gotycki kościół, który również został strawiony przez ogień w 1688 roku.

Świątynia została wzniesiona przez legnickiego architekta Jana Jakuba Scheerhofera.
Świątynia została wzniesiona przez legnickiego architekta Jana Jakuba Scheerhofera.Piotr Kamionka/ REPORTEREast News

Ocalałe z pożaru elementy posłużyły do wzniesienia obecnego kościoła, którego powstanie datuje się na lata 1727-1730. Świątynia została wzniesiona przez legnickiego architekta Jana Jakuba Scheerhofera.

W kaplicy Matki Boskiej Szkaplerznej umieszczono relikwiarz zawierający relikwie pierwszego stopnia kilkuset świętych, wśród których znajdują się m.in. kości sześciu apostołów. Jest to największy zbiór relikwii pierwszego stopnia w Polsce.

"Wydarzenia": Niezjedzoną, świeżą żywność można zostawić w miejskich jadłodzielniach Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas