Niecodzienny widok w Zakopanem. Prawdziwy gigant na Krupówkach

Zakopane gotowe do najgorętszego sezonu w roku. Na ulicach rozbłysły świąteczne iluminacje, na Krupówkach stanęła kilkumetrowa choinka. Nie ma wątpliwości, że w mieście pod Giewontem można już poczuć prawdziwą magię świąt. I to właśnie tu jest największa szansa na białe święta!

Na Krupówkach stanęła gigantyczna choinka
Na Krupówkach stanęła gigantyczna choinkaArchiwum autora

Polacy coraz częściej wybierają spędzenie Bożego Narodzenia poza domem. Jeżeli ktoś marzy o prawdziwej świątecznej atmosferze, ośnieżonych ulicach, jodłowych choinach skrzących w blasku latarni, to Zakopane będzie idealnym miejscem. Na turystów czeka tu wiele atrakcji. Od przysmaków regionalnej kuchni, kuligów zaśnieżonymi dolinami, podziwianiem widoków z Gubałówki do szusowania na nartach czy kąpielach w gorących termach. Spędzenie Bożego Narodzenia na Podhalu, wśród tatrzańskich szczytów i góralskiej tradycji to niezapomniane przeżycie.

Anita Lipnicka u Katarzyny Zdanowicz o nowej płycie "Śnienie"INTERIA.PL

Rekord Luxtorpedy będzie wyrównany

Wybierając się do Zakopanego na święta trzeba pamiętać, że dojazd do zimowej stolicy Polski nie jest łatwy. Należy tak zaplanować podróż, aby nie utknąć w wielogodzinnym korku na Zakopiance. Dla amatorów podróży pociągami jest dobra informacja. Od 22 grudnia wracają bezpośrednie pociągi do Zakopanego. Czas przejazdu z Krakowa do Zakopanego wyniesie około 2 godz. i 15-20 minut. Oznacza to, że zostanie wyrównany rekord na tej trasie z 1936 roku ustanowiony przez pociąg "Luxtorpeda". Pod Tatry zaplanowano pięć całorocznych połączeń kolejowych i dwa sezonowe. Z Gdyni do Zakopanego pojadą pociągi TLK Małopolska, TLK Karpaty i IC Witkacy. Z Warszawy ruszą EIC Tatry oraz IC Karłowicz. Ze stolicy Polski do Zakopanego podróż najszybszym pociągiem wyniesie niespełna 5 godzin. Połączenia bezpośrednie będą też z Krakowa, Szczecina przez Poznań oraz Katowic.

Magia świąt w Zakopanem

W Zakopanem czuć już magię świąt. Ośnieżone szczyty, drzewa oprószone białym puchem. Miasto rozbłysło świątecznymi dekoracjami. Na ulicach Zakopanego pojawiły się świąteczne dekoracje a przy oczku wodnym na głównym deptaku, Krupówkach, stanęła ogromna choinka. Dodatkowe świąteczne dekoracje zamontowane zostały wokół wyremontowanego dworca kolejowego i autobusowego. Miasto na świecące dekoracje wydało w tym roku ponad pół miliona złotych.

Najpiękniejsza pasterka w Polsce

Święta jak z bajki? Jedź do Zakopanego
Święta jak z bajki? Jedź do ZakopanegoArchiwum autora

Spędzając święta pod Tatrami niezapomnianym przeżyciem będzie udział w góralskiej pasterce. W Zakopanem jest wiele kościołów, w których w Wigilię o północy odprawiana jest tradycyjna msza. Jednym z takich miejsc, gdzie możemy przeżyć magiczną pasterkę jest Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Uroczy drewniany kościółek wśród tatrzańskich świerkowych lasów tworzy niesamowitą atmosferę. Każdego roku tuż po wigilijnej kolacji górale, turyści i miłośnicy Tatr ruszają ośnieżonym szlakiem do Sanktuarium. Droga prowadzi zielonym szlakiem z Wierchporońca lub od Zazadniej. Tuż obok drewnianej kapliczki znajduje się skarpa, na której umieszczone są tabliczki z nazwiskami ofiar gór, ale też osób, które zmarły śmiercią naturalną. To symboliczny cmentarz ludzi gór.

Na góralską pasterkę można się też wybrać do Doliny Chochołowskiej. Nabożeństwo odbywa się w uroczej, małej kaplicy na polanie. Aby się tam dostać trzeba przejść kilkukilometrowy szlak doliną.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas