Niedoceniany raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Idealny na ferie

Świetna infrastruktura dla miłośników jazdy na nartach i snowboardzie, przystępne ceny skipassów, trasy dla miłośników narciarstwa biegowego i idealne warunki dla skitourowców – mowa o Czarnogórze. Kierunek uwielbiany przez polskich turystów latem ma wiele do zaoferowania również w sezonie zimowym.

Prezentacja partnera

Z dala od tłumów

Kto z nas nie marzy o stokach, na których nie musi co chwilę ocierać się o innych narciarzy i marznąć w długich kolejkach do wyciągu. Jak nie wydać fortuny na zimowy wyjazd?

Zdawać by się mogło, że w dobie mediów społecznościowych, trudno odkryć miejsca, których nie oblegają tłumy turystów. Okazuje się jednak, że szukając spokoju, warto wybrać na kierunek swojej podróży Czarnogórę. Wiele osób z pewnością powie, że przecież ten kraj od dobrych kilku lat odwiedzamy chętnie i wcale nie należy do nieodkrytych. Owszem, ale latem. Tymczasem Czarnogóra ma mnóstwo do zaoferowania również zimą, w końcu to górzysty kraj, który od lat inwestuje w rozbudowę infrastruktury górskiej: ośrodków narciarskich, kolejek linowych, wyznaczanie nowych szlaków i poszerzanie bazy noclegowej.

Nie tylko dla narciarzy...

Nazwa tego kraju jest nieprzypadkowa - zdecydowaną większość terytorium Czarnogóry pokrywają tereny górzyste, zaledwie skrawki powierzchni (głównie na wybrzeżu) zajmują niziny. Brzmi obiecująco, prawda? Tak, ale co z ośrodkami narciarskimi i infrastrukturą? Nie będziemy zawiedzeni - znajdziemy ich kilka, w dodatku bardzo nowoczesnych, wyposażonych w wyciągi z podgrzewanymi siedzeniami i dostępem do Wi-Fi. Miłośnicy sportów zimowych mogą liczyć na mnóstwo doskonale przygotowanych stoków do narciarstwa tradycyjnego, ale Czarnogóra oferuje również świetne warunki do ski touringu, narciarstwa biegowego czy trekkingu w rakietach śnieżnych. Ci, którzy potrzebują mocniejszych wrażeń, mogą spróbować lotów snowkitowych oraz raftingu zimą po rzece Tarze płynącej przez najgłębszy kanion w Europie.

Kolašin - najnowocześniejszy ośrodek narciarski

Najlepsze ośrodki narciarskie znajdziemy w Kolašinie. Ta mała górska miejscowość leży niecałe 70 km od lotniska w Podgoricy. Możemy się tam dostać wynajętym samochodem, pociągiem lub autobusem. Kolašin położony jest u podnóża gór Bjelasica i Sinjajevina. Oferuje trasy dla narciarzy na wszystkich poziomach zaawansowania. Znajdują się tam dwa nowoczesne centra narciarskie. W tej okolicy panują także świetne warunki do wypadów skitourowych.

Ośrodek narciarski Kolašin 1450 usytuowany jest na wysokości od 1450 do 1973 m n.p.m. Przeszedł niedawno modernizację: powstały nowe trasy, stare zostały poszerzone, wyremontowano dwuosobową kolejkę krzesełkową i wybudowano sześcioosobową kolejkę linową. Dostępny jest także orczyk. 16,5 kilometrów tras spełnia najwyższe standardy europejskie, a infrastruktura gwarantuje przepustowość na poziomie 5500 narciarzy na godzinę.

Na stok wjedziemy sześcioosobowym wyciągiem kanapowym, a nowoczesne oświetlenie umożliwia jazdę nocną. Oczywiście dostępne są szkółki narciarskie, wypożyczalnia sprzętu oraz baza gastronomiczna.

Obydwa ośrodki połączone są uruchomioną niedawno kolejką linową. Łącznie oferują 45 km tras. Sezon w tym miejscu trwa od grudnia do kwietnia. Prócz ośrodków narciarskich w okolicy znajduje się uzdrowisko spa i bogata baza hotelowa. Kolašin jest obecnie najlepszym centrum sportów zimowych w Czarnogórze.

Žabljak - najwyżej położona miejscowość Czarnogóry

Ciekawe trasy oferuje również szczyt Savin Kuk znajdujący się 10 min drogi autem od najwyżej położonej miejscowość na Bałkanach - Žabljak w górach Durmitor. Masyw kryje 18 malowniczych jezior, aż 40 szczytów przewyższających 2000 m n.p.m. oraz kanion rzeki Tary. Jest zatem bardzo atrakcyjny także pod kątem pieszych wędrówek.

Savin Kuk oferuje 4,6 km tras narciarskich z przepustowością wynoszącą 3000 narciarzy na godzinę. Niższym wyciągiem "Savin Kuk I" dostaniemy się na wysokość 1907 m n.p.m., natomiast wyższym "Savin Kuk II" - na 2213 m. n.p.m. Ośrodek umożliwia jazdę nocą. Można tam także pojeździć w puchu poza oficjalnie wytyczonymi trasami i uprawiać biegi narciarskie.

Inne warte polecenia ośrodki narciarskie

To niejedyne centra narciarskie w Czarnogórze. Na górze Cmiljevica na wysokości od 1350 do 1700 m n.p.m. zlokalizowany jest ośrodek Lokve. Jest on w stanie obsłużyć 1000 narciarzy na godzinę. Z kolei ośrodek Hajla znajdujący się w Górach Dynarskich na granicy z Serbią ma przepustowość 840 osób na godzinę. Miłośników parków snowboardowych i skoków narciarskich powinien zainteresować ośrodek Vučje położone w nietkniętym masywie Krnov na wysokości 1300 m.

Zaletą tego kierunku jest także świetne połączenie lotnicze z naszym krajem. W sezonie zimowym z Krakowa do Podgoricy lata Ryanair. Warto również przeglądać oferty biur podróży, gdyż wiele z nich zaczęło oferować również zimowe wyjazdy do Czarnogóry.

Prezentacja partnera

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy