Niezwykła wieś zwana "małą Szwajcarią". Turyści twierdzą, że niewiele jest takich miejsc w Polsce

Wyjątkowość Sudetów przyciąga turystów jak magnes. Krajobrazy, klimat, a nawet architektura tamtejszych miejscowości stały się już dla wielu miejscem na polskiej mapie, do którego chętnie wracają. Jednym z takich zakątków jest określana mianem "małej Szwajcarii” wieś, będąca rajem dla samotników oraz miłośników błogiej ciszy i czystego powietrza. Dlaczego warto zobaczyć Międzygórze i co oferuje odwiedzającym?

"Mała Szwajcaria" w Sudetach podbiła już serca wielu odwiedzających. To miejsce zdecydowanie należy do wyjątkowych
"Mała Szwajcaria" w Sudetach podbiła już serca wielu odwiedzających. To miejsce zdecydowanie należy do wyjątkowychPiotr KamionkaEast News

  • Miejsce to okrzyknięto już "perłą Sudetów", "skarbem Dolnego Śląska" czy "małą Szwajcarią" - odwiedzający twierdzą, że niewiele jest takich miejsc w Polsce
  • Powody, dla których zachwytom nad Międzygórzem nie ma końca to przede wszystkim krajobrazy oderwane z Alp szwajcarskich - drewniane wille, klimatyczne kościółki i liczne atrakcje, które czekają na turystów

Międzygórze - co oferuje wieś oraz jej okolice?

Kilka wieków temu Międzygórze kojarzone było głównie z miejsce, gdzie wydobywano rudy żelaza. Z uwagi na wojnę trzydziestoletnią tamtejsza ludność zamiast tego zajęła się tkactwem i leśnictwem. Międzygórze poza tym, że cieszy się wyjątkowymi krajobrazami, obecnością lasów, skałek i szlaków turystycznych, do dziś słynie przede wszystkim z drewnianej zabudowy w stylu tyrolskim. Turyści, którzy chętnie i regularnie tu wracają, twierdzą, że miejsce to ma niepowtarzalny klimat. Ponadto Międzygórze to także doskonała baza wypadowa na górę Śnieżnik - jedną z najbardziej popularnych atrakcji tamtejszego regionu.

Jak rozwijała się turystyka w Międzygórzu?

Turystyka w Międzygórzu jak pobliskich miejscowościach rozwinęła się przede wszystkim dzięki Marianne Orańskiej - niderlandziej królewnie pochodzącej z dynastii Oranje-Nassau. 50 km od Międzygórza, w Kamieńcu Ząbkowickim znajduje się jej pałac, który z pewnością warto odwiedzić.

Monumentalny Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
Monumentalny Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu ZąbkowickimANDRZEJ ZBRANIECKIEast News

Co więcej, na Ziemi Kłodzkiej wyznaczono Szlak Marianny Orańskiej. Królewna była zauroczona Międzygórzem i uznawała je za miejsce wyjątkowe. To właśnie dzięki niej w Hrabstwie Kłodzkim rozwijała się turystyka - odwiedzający wypoczywali w drewnianych domkach gościnnych. W tamtych czasach można było wraz z przewodnikiem wyruszyć na Śnieżnik, z kolei wytyczanie kolejnych pieszych szlaków oraz tworzeni miejsc na turystów sprawiło, że przyjeżdżali tu jeszcze chętniej i liczniej. W miejscu, gdzie dziś stoi schronisko PTTK pod Śnieżnikiem, przed laty Marianna Orańska założyła farmę krów. Można więc rzec, że budynek ten jest koleją jej zasługą.

Architektura w Międzygórzu sprawia, że będąc w tym miejscu czujemy alpejski klimat
Architektura w Międzygórzu sprawia, że będąc w tym miejscu czujemy alpejski klimatPiotr KamionkaEast News

Zachwycająca architektura "małej Szwajcarii"

To właśnie w Międzygórzu został przed wielu laty nakręcony kultowy serial "Czterej Pancerni i Pies". Twórcy nie mogli wybrać lepszego miejsca na tę ekranizację - urzekające, drewniane budynki, które zachwycają detalami architektonicznymi - balustradami, krużgankami i klimatycznymi balkonami sprawiają, że będąc tam, czujemy się jak w alpejskiej wiosce.

Niektóre budynki w Międzygórzu zaprojektowane w stylu norweskim i tyrolskim, liczą ponad 100 lat
Niektóre budynki w Międzygórzu zaprojektowane w stylu norweskim i tyrolskim, liczą ponad 100 latPiotr KamionkaEast News

Niektóre domy wczasowe zaprojektowane w stylu norweskim i tyrolskim mają już ponad 100 lat. Do Międzygórza warto więc przyjechać dla samej architektury, a zobaczyć tam można wiele więcej.

Najbardziej widowiskowy wodospad Wilczki w Sudetach

Wodospad znajdujący się w Międzygórzu ma 22 metry wysokości
Wodospad znajdujący się w Międzygórzu ma 22 metry wysokości Piotr KamionkaEast News

Międzygórze to na pozór zwyczajna wieś, jednak potrafi zaskoczyć każdego odwiedzającego. Na tym sudeckim terenie znajduje się bowiem jeden z najpiękniejszych górskich wodospadów w Polsce - Wodospad Wilczki. Wysoki na 22 metry gwarantuje mieszkańcom i przejezdnym zachwycające widowisko. Jest to drugi co do wielkości wodospadu w Sudetach, jednak zdecydowanie wyróżnia się spośród innych pod kątem estetycznym. Zlokalizowany w samym sercu miejscowości cud natury jest jednocześnie przystankiem, z którego można wybrać się w pieszą wyprawę do malowniczej okolicy.

Krajobrazy niczym z bajek

W Bajkowym Ogrodzie można podziwiać postacie z wielu bajek - między innymi bohaterów "Shreka"
W Bajkowym Ogrodzie można podziwiać postacie z wielu bajek - między innymi bohaterów "Shreka"Piotr KamionkaEast News

Atmosferę sprawiającą małe oderwanie od rzeczywistości, zapewni niezwykła atrakcja, jaką jest Ogród Bajek w Międzygórzu. Autorem i pomysłodawcą tego miejsca był leśnik Izydor Krystien - to za jego sprawą na początku XX wieku na stromym zboczu Lesieńca, powstał tenże niezwykły ogród. Podziwiać tam można drewniane figurki najpopularniejszych miejsc i postaci z bajek uwielbianych przez dzieci.

Odwiedzając Bajkowy Ogród w Międzyborzu możecie być pewni, że dzieci będą zachwycone
Odwiedzając Bajkowy Ogród w Międzyborzu możecie być pewni, że dzieci będą zachwyconePiotr KamionkaEast News

Duch Gór, Kot w Butach, Smerfy, Gargamel, Włóczykij, Muminki to tylko niektórzy bohaterowie zamieszkujący to bajeczne miejsce. Ogród będący niezwykłą atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych, znajduje się nieopodal żółtego szlaku, który prowadzi z Międzygórza do Sanktuarium na Górze Iglicznej.

Turyści, którym udało się odwiedzić Międzygórze, są oczarowani i chętnie wracają, by odetchnąć, zażyć kontaktu z naturą i poczuć alpejski klimat, jaki to miejsce zapewnia.

Co warto zjeść w Międzygórzu?

W Międzygórzu nie brakuje klimatycznych restauracji. Swoje kulinarne oczekiwania zaspokoją tutaj zarówno miłośnicy tradycyjnych, polskich, domowych dań jak i ci chcący zjeść coś regionalnego czy bardziej nowoczesnego i niebanalnego. Poza lokalami serwującymi dania obiadowe Międzygórze słynie też z kawiarni, barów i cieszących się świetnymi opiniami lodziarni. Mimo iż to naprawdę mała wioska, odnajdziesz tutaj kulinarną różnorodność - zjesz pyszne, sycące śniadania, doskonałe obiady - dania rybne, mięsne oraz wegetariańskie i wegańskie, a także staropolskie zupy, którym nikt się nie oprze.

Nocleg w Międzygórzu

Międzygórze, jako turystycznie rozwinięta wieś dysponuje wieloma miejscami noclegowymi. Znajdziesz tutaj bardzo klimatyczne, eleganckie hotele, obiekty agroturystyczne, pensjonaty, wille oraz kwatery prywatne. Ceny są dość rozbieżne - wszystko zależy od wielkości apartamentu, ilości osób oraz standardu. W Międzygórzu znajdziesz jednak nocleg już za 50 zł od osoby, ale bywają i takie miejsca, gdzie koszt weekendowego pobytu w dwuosobowym apartamencie wyniesie 1000 zł. W porównaniu do innych, atrakcyjnych dla Polaków krajowych miejsc, pobyt w Międzygórzu nie powinien drastycznie odbić się na portfelu. To kolejny powód, dla którego warto tu przyjechać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas