Pałac Wielkiego Mistrza znów otwarty. Kolejny turystyczny hit na Malcie?

Kolebka historii Malty znów dostępna dla zwiedzających. Pałac Wielkiego Mistrza w Valletcie przeszedł renowację i od teraz na nowo zachwyca swoim blaskiem. Dlaczego podczas pobytu w stolicy wyspy warto uwzględnić to miejsce na mapie zwiedzania? Powodów jest co najmniej kilka.

Pałac Wielkiego Mistrza w Valletcie przeszedł renowację. Na zdj. dziedziniec Neptuna
Pałac Wielkiego Mistrza w Valletcie przeszedł renowację. Na zdj. dziedziniec Neptuna123RF/PICSEL

Malta to jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów wśród Polaków. Klimat, zabytki i piękne widoki działają na turystów jak magnes. Stolica wyspy, Valletta, została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytki można tu spotkać na każdym kroku - na niewielkiej powierzchni miasta jest ich ponad 300. To sprawia, że jest na liście najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie.

Pałac Wielkiego Mistrza w Valletcie. Zabytkowa perła

W gronie architektonicznych perełek Valletty znajduje się Pałac Wielkiego Mistrza. Obiekt to ucieleśnienie barokowej Europy i perła cywilizacji śródziemnomorskiej. Po wielu latach renowacji, symbol władzy Zakonu Joannitów jest znów dostępny dla turystów.

Przez wieki był siedzibą Wielkich Mistrzów Zakonu, był również miejscem, w którym swe początki bierze teatr maltański. Został wzniesiony w 1571 roku na placu św. Grzegorza. Był pierwszym budynkiem, który powstał w stolicy Malty. Po likwidacji zakonu, został przekazany pod urząd państwowy.

W 1921 roku był też siedzibą pierwszego konstytucyjnego parlamentu Malty. Sesje parlamentu odbywały się tu do 2015 roku. Obecnie pałac to miejsce pracy prezydenta. Część obiektu jest zamknięta dla turystów, część funkcjonuje jako muzeum. Pałac Wielkiego Mistrza znajduje się na liście National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands pod numerem 01134.

Fort z białego kamienia

Pałac Wielkiego Mistrza przypomina fort, który ma dwa dziedzińce i dość nietypowy kształt. Są poświęcone księciu Alfredowi i Neptunowi  - na dedykowanym mu dziedzińcu znajduje się posąg poświęcony bogu mórz.

Pałac pierwotnie był zbudowany z drewna, ale w późniejszym czasie Girolamo Cessare przekształcił go w obiekt z białego kamienia. Jego obecny wygląd pochodzi z 1800 roku.  Wtedy to  Brytyjczycy odbili Maltę Napoleonowi, a pałac stał się siedzibą gubernatora wyspy.

Wnętrze Pałacu Wielkiego Mistrza w Valletcie
Wnętrze Pałacu Wielkiego Mistrza w ValletcieHeritage Maltamateriały prasowe

Akcja: "renowacja"

W 2019 roku pałac został zamknięty dla publiczności. To właśnie wtedy wystartowały prace konserwatorskie. Ich łączny koszt to 40 mln euro. W tym miejscu warto zaznaczyć, że był to pierwszy większy i tak skrupulatny remont pałacu od momentu powstania. Przed renowacją turyści mogli zwiedzać tylko cztery z siedemnastu państwowych pokoi, zbrojownię na parterze, główną klatkę schodową i części korytarza.

Dzięki przeprowadzonym pracom turyści mogą teraz zwiedzić wcześniej niedostępne sale, używane do administracji parlamentu, m.in. biuro spikera, trzy korytarze w stylu piano nobile wokół dziedzińców pałacu, salę poświęconą Republice Malty z portretami dotychczasowych prezydentów Malty, dziedziniec księcia Alfreda, oranżerię i zbrojownię.

Prace obejmowały również przywrócenie pierwotnej funkcji wielu pałacowych przestrzeni. W dotychczasowej izbie parlamentu odtworzono zbrojownię, blask zyskała również Uccelliera - sala, w której niegdyś trzymano egzotyczne ptaki.

Wnętrza pałacu przeszły renowację
Wnętrza pałacu przeszły renowacjęHeritage Maltamateriały prasowe

Jednym z najbardziej interesujących pomieszczeń jest Sala Tronowa, w której znajduje się 12 fresków ukazujących oblężenie Malty - to dzieło autorstwa Mattea Pereza d’Aleccio z 1565 roku. Z kolei w jadalni można podziwiać XVII-wieczne żyrandole.

W poszczególnych salach turyści mogą zobaczyć - oprócz wspomnianego dzieła Mattea Pereza d'Aleccio, jedyny kompletny i nienaruszony zestaw słynnych XVIII-wiecznych francuskich gobelinów zatytułowanych "Les Teintures des Indes" czy  późnobarokowe iluzjonistyczne malowidła sufitowe z XVIII wieku mające odzwierciedlać potęgę Wielkich Mistrzów.

Z kolei w Zbrojowni znajduje się jedna z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich. To m.in. miecze, szable, zbroje, muszkiety, pistolety.

Nowe otwarcie. Zadziała jak magnes?

Po remoncie dla turystów udostępniono nowe przestrzenie pałacu
Po remoncie dla turystów udostępniono nowe przestrzenie pałacuHeritage Maltamateriały prasowe

Pałac Wielkich Mistrzów co roku odwiedza - według szacunków - 200 tys. osób rocznie. Przeprowadzony w ostatnich latach "lifting" i otwarcie dodatkowych przestrzeni ma przyciągnąć dodatkowe 100 tys. osób w ciągu roku.

Do końca maja w pałacu można oglądać wystawę, której tematem jest rola kobiet w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Wydarzenie jest związane z pierwszą edycją przeglądu sztuki współczesnej na Malcie - Malta Biennale.

Pałac Wielkiego Mistrza można zwiedzać codziennie w godzinach 9-17.

***

Kapadocja. To nie efekty specjalne, ta bajkowa kraina istnieje naprawdę Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas