Pięć europejskich stolic, do których z Polski niedrogo dojedziemy pociągiem

Weekendowe wypady za granicę to popularny sposób na oderwanie się od codzienności. Do wielu miejsc nie musimy wcale jechać samochodem, czy rezerwować lotu. Oto pięć europejskich stolic, do których z Polski dojedziemy pociągiem.

Praga nieprzypadkowo bywa nazywana "miastem mostów"
Praga nieprzypadkowo bywa nazywana "miastem mostów"123RF/PICSEL

Podróże koleją znów wracają do łask. Powodem jest z pewnością wzrost komfortu podróży tym środkiem transportu, a także rosnąca liczba bezpośrednich połączeń międzynarodowych między Polską a wieloma ciekawymi miejscami w całej Europie.

Dlaczego podróż koleją jest czasem lepszym wyborem niż auto czy samolot? Pociągi oferują wygody niedostępne dla większości pasażerów linii lotniczych  — więcej miejsca na nogi, szersze siedzenia oraz możliwość swobodnego poruszania się po wagonie. Podróżując pociągiem, spotkamy się też z mniej restrykcyjnymi limitami bagażowymi, a także unikniemy czasochłonnych kontroli i odpraw. W podróż koleją możemy zabrać psa, nawet jeśli jest duży, a także rower. Nie musimy też martwić się o utrudnienia w ruchu drogowym, opłaty za autostrady i zmęczenie za kierownicą, jak ma to miejsce, gdy jedziemy własnym autem.   

Również ceny biletów kolejowych mogą okazać się atrakcyjne, zwłaszcza przy rezerwacjach z wyprzedzeniem, programach lojalnościowych czy zniżkach dla rodzin i grup. Rezerwując bilety na pociąg, nie musimy też obawiać się kosztów ukrytych —  przewoźnicy nie pobierają dodatkowych opłat za bagaż, posiłki, wybór miejsca itp.

Podróże koleją znów wracają do łask
Podróże koleją znów wracają do łaskMarek BAZAK/East NewsEast News

Co ważne stacje kolejowe są zazwyczaj zlokalizowane w centrach miast, co oznacza krótszy czas dojazdu do miejsca docelowego w porównaniu do lotnisk najczęściej zlokalizowanych na dalekich peryferiach metropolii.

Oferta polskich przewoźników kolejowych jest coraz bardziej atrakcyjna — na weekendowy city break w stolicy Litwy, Słowacji, Węgier, Czech, Niemiec, czy Austrii bez trudu znajdziemy bezpośrednie połączenie linią kolejową z wielu polskich miast.

Wilno

Od grudnia 2022 roku PKP Intercity uruchomiło bezpośrednie połączenie z Krakowa do Wilna. Pociąg "Hańcza", który dotychczas kończył trasę w Suwałkach, teraz będzie jechał dalej do stacji Mockava na Litwie. Z tej stacji w pobliżu granicy polsko-litewskiej pasażerów zabiera do Wilna litewski pociąg LTG Link. Czeka on na tym samym peronie, przesiadka nie nastręcza więc żadnych problemów. Nie ma też potrzeby kupowania dwóch biletów — za całą podróż płacimy w kasie polskiego przewoźnika, rezerwując miejsce w “Hańczy".

Panorama Wilna
Panorama Wilna123RF/PICSEL

Ceny biletów są przystępne: z Krakowa do Wilna zapłacimy 30 euro, z Warszawy 25 euro, a z Białegostoku 18 euro. Przewóz roweru kosztuje 10 euro, a psa 5 euro. Dzieci do lat sześciu podróżują za darmo, a starsze z dużą zniżką.

Pociąg Kraków-Wilno kursuje codziennie. Odjeżdża z Krakowa o godzinie 4:01, a przyjeżdża na miejsce o 17:34, co oznacza, że cała podróż potrwa nieco ponad 13,5 godziny. W drogę powrotną możemy wyruszyć o 12:10, a przyjazd do Krakowa planowany jest na 23:39. Na trasie do Wilna zatrzymuje się w wielu miastach — w Warszawie, Białymstoku, Augustowie, a także w mniejszych miejscowościach.

Berlin

W tym roku warto wybrać się do Berlina pociągiem. Od kilku miesięcy bowiem, polski przewoźnik PKP Intercity oferuje zniżki w ramach akcji promocyjnej Super Promo International w związku z obchodami 20-lecia obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej. Z tej okazji do sprzedaży trafi 20 tysięcy biletów za bardzo niewielkie pieniądze. Przykładowo za bilet z Warszawy do Berlina zapłacimy jedynie 24,90 euro. Standardowy bilet na tej trasie to 52 euro — zniżka jest więc naprawdę duża. Podróż koleją pomiędzy stolicami Polski i Niemiec zajmie około sześciu godzin.

Berlin
BerlinJOHN MACDOUGALL / AFPAFP

Praga

Również do Pragi będzie można pojechać pociągiem taniej niż zazwyczaj. Od 23.05.2024 roku cena biletu z Krakowa wyniesie 44,90 euro. Standardowo zapłacimy około 420 zł — zniżka w ramach Promo International jest zatem znacząca. Niestety, bilety w cenach promocyjnych wykupywane są bardzo szybko, warto się więc pospieszyć. Podróż Kraków-Praga zajmie jedynie sześć godzin — jest to czas porównywalny do przejazdu na tej trasie samochodem.

Praga
Praga123RF/PICSEL

Budapeszt

Podróż pociągiem z Warszawy do Budapesztu trwa średnio około 13 godzin, samochodem natomiast powinniśmy pokonać dystans pomiędzy stolicami Polski i Węgier w czasie o cztery godziny krótszym — pod warunkiem jednak, że nie napotkamy na korki, czy inne nieprzewidziane zdarzenia drogowe. Warto więc rozważyć podróż pociągiem, tym bardziej, że z Warszawy do Budapesztu kursuje około osiem pociągów dziennie. Ceny biletów również mogą zachęcić do wyboru tego środka transportu, bo można je kupić w cenie już około 200 zł. W promocji Super Promo w  PKP Intercity za bilet z Warszawy zapłacimy 54,90 euro, a z Katowic lub Zabrza — tylko 44,90 euro.

Wzgórze Gellerta, Parlament czy Most Łańcuchowy to jedne z największych atrakcji Budapesztu
Wzgórze Gellerta, Parlament czy Most Łańcuchowy to jedne z największych atrakcji Budapesztu123RF/PICSEL

Bratysława

Trasa Kraków Główny - Bratysława jest obsługiwana przez około 10 pociągów dziennie. Podróż na tej 296-kilometrowej trasie zazwyczaj trwa 7 godzin i 48 minut. Ekspresem możemy dojechać do stolicy Słowacji nawet w pięć i pół godziny — to czas porównywalny do przejazdu na tej trasie samochodem. Średnia cena biletu to około 70 euro, jeśli zarezerwujemy je z wyprzedzeniem. Warto też poszukać promocji — możliwy jest zakup biletu nawet za mniej niż 40 euro, pod warunkiem jednak, że nie będziemy zbyt długo zwlekać z decyzją — takie okazje sprzedają się jak świeże bułeczki.

Bratysława
Bratysława123RF/PICSEL
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas