Reklama

Reklama

Pięć "tajnych" zakątków nad Bałtykiem. Tu odpoczniesz bez tłumów

W sezonie wakacyjnym tłumy Polaków zmierzają w kierunku Morza Bałtyckiego. Bywa, że pogoda nie rozpieszcza, a w dodatku trudno jest wypocząć tam w spokoju - nadmorskie kurorty tętnią bowiem życiem niemal non stop. Okazuje się, że można jednak znaleźć "tajne" miejsca nad Bałtykiem, które nie mają nic wspólnego z gwarem i ściskiem na plaży. Gdzie można odpocząć bez tłumów?

Polacy nad Bałtykiem

Nie da się ukryć, że Polacy uwielbiają wypoczywać nad Bałtykiem. Dane pokazują jasno, nadmorskie kurorty w zeszłym roku przeżywały oblężenie. Jak podaje GUS, w obiektach turystycznych nad Morzem Bałtyckim przebywało 1,7 mln turystów - 880,4 tys. w lipcu i 857,6 tys. w sierpniu. 

Polacy nigdy nie zawodzą hotelarzy i właścicieli kwater w nadbałtyckich kurortach. Liczba odwiedzających co roku zaskakuje i przechodzi najśmielsze oczekiwania. 

Tłumy turystów oznaczają jednak gwar, brak miejsc parkingowych, kolejki do restauracji i barów, a także ścisk na plażach. Nad Bałtykiem można jednak wypocząć. Oto miejsca, które gwarantują ciszę i spokój.

Reklama

Poddąbie

Chcąc uniknąć tłumów, hałasu i walki o kawałek miejsca na plaży, warto wybrać się do małej miejscowości leżącej między Ustką a Rowami. Poddąbie to osada, która ma charakter turystyczny. Wieś liczy zaledwie kilkadziesiąt stałych mieszkańców. 

Plaża w Poddąbiu usytuowana jest pod wysokim klifem, a dojść na nią trzeba przez bukowe i sosnowe lasy oraz strome schody. Wyznaczono tam letnie kąpielisko o łącznej długości linii brzegowej 100 metrów. 

Poddąbie różni się od typowych nadmorskich kurortów. W sezonie funkcjonuje tu zaledwie lodziarnia, kilka knajp i smażalni ryb. Poddąbie jest małe, więc z pewnością można tu wypocząć w spokoju, bez gwaru i tłoku. 

Sarbinowo

Sarbinowo jest położone siedem kilometrów od zatłoczonego Mielna. To niewielkie, spokojne letnisko na zachodnim wybrzeżu idealnie sprawdzi się na letni wypoczynek z dala od tłumów. 

W Sarbinowie znajduje się piaszczysta plaża. Wyznaczono tam strzeżone kąpielisko o długości 100 metrów. Tuż przy plaży znajduje się kamienno-betonowy mur oporowy chroniący Sarbinowo przed silnymi falami Bałtyku. Na zaporze wybudowano deptak, z którego można podziwiać morze, a wzdłuż promenady położone są liczne kawiarnie, restauracje, a także hotele i pensjonaty.  

W Sarbinowie jest położony XIX-wieczny neogotycki kościół z pięknymi witrażami, a tuż obok leży zabytkowa rybacka wieś Chłopy. W tej małej miejscowości można znaleźć wszystko, co potrzebne zarówno do aktywnego, jak i spokojnego wypoczynku.

Pustkowo

Pustkowo to niewielka miejscowość położona niedaleko Rewala. Mieszka tam nieco ponad 100 osób, ale urlopowicze mogę liczyć na atrakcje turystyczne. 

Plaża w Pustkowie jest szeroka i piaszczysta. Można na nią dotrzeć po betonowym zjeździe, który ułatwia drogę osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z wózkami dziecięcymi. 

100 metrów od morza postawiono "Bałtycki Krzyż Nadziei", czyli replikę krzyża ustawionego na Giewoncie. Mierzy 19 metrów i stoi w Pustkowie od 2007 roku. 

Tuż nad samym brzegiem morza znajduje się Park Przyjaciół Pustkowa. Jest chętnie odwiedzany przez turystów oraz mieszkańców. Można tam podziwiać kwietne rabaty oraz w spokoju słuchać szumu morza. Dla dzieci zapewniono plac zabaw. 

Wiele osób lubi odwiedzać park tuż po zmroku. Położona tam kostka brukowa tworzy obraz Układu Słonecznego. W nocy jest podświetlana, co sprawia, że widok staje się niesamowity. 

Mechelinki

Nad Zatoką Pucką leży niewielka wieś Mechelinki. Chcąc odpocząć od zatłoczonego Trójmiasta, warto się tam wybrać i w spokoju spędzić wolny czas. Sporą atrakcją w tej kaszubskiej wsi jest molo oraz niewielka przystań rybacka, w której można kupić świeże ryby. 

Wielu osobom podczas urlopu zależy na ciszy i spokoju. Mało kto chce się stresować brakiem miejsca nad wodą. Plaża w Mechelinkach wydaje się więc idealna. Jest piaszczysta i przede wszystkim wolna od tłumu turystów. Poza tym można tam też znaleźć fragment strzeżonego kąpieliska. 

W Mechelinkach znajdują się bary i tawerny ze świeżymi rybami. Miejscowość powinna przypaść do gustu fanom sportów wodnych. 

Dębki

Dębki leżą między Karwią a Białogórą. Ta kaszubska osada niegdyś była wioską rybacką, a dziś jest letniskiem, w którym można wypocząć od zgiełku miasta. 

Jeszcze do niedawna Dębki były nieznane, ale z biegiem lat z zaledwie kilku miejsc noclegowych powstała turystyczna miejscowość. Pojawiły się kwatery, pensjonaty i domki, a także liczne bary, puby, restauracje inne atrakcje turystyczne. Mimo to Dębki są miejscowością, w której można liczyć na spokojny wypoczynek. 

Dębki uwielbiają przede wszystkim rodziny z dziećmi. Znajduje się tam jedna z najładniejszych plaż polskiego wybrzeża. Wielu uważa, że tego miejsca nie da się porównać do żadnej innej nadmorskiej miejscowości.

***

Zobacz także:

Pocztówka z Pragi przyszła dopiero po 43 latach. Jej treść zachwyca

Tej wyspy nigdy nie odwiedzisz. Wejście kończy się śmiercią

Najlepszy termin na urlop. Pogoda będzie jak marzenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bałtyk | wakacje nad Bałtykiem

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy