Pielgrzymka zamiast majówki? Wydarzył się tam niejeden cud
Zbliżająca się majówka to okazja do wyjazdów i podróży. Wiele kurortów i popularnych miejsc pęka wówczas w szwach. Niektórzy też decydują się na bardziej duchowe przeżywanie tego czasu i wybierają się na pielgrzymki do miejsc kultu religijnego. Które z nich warto odwiedzić i dlaczego?
Spis treści:
Pielgrzymka w majówkę? Najsłynniejsze miejsca religijnego kultu
Miejsca związane z kultem maryjnym, gdzie wystąpiły objawienia, gdzie wciąż uznaje się, że dochodzi do cudów, takich jak uzdrowienia, cieszą się niesłabnącą popularnością.
Zobacz również:
Jest wiele miejsc na świecie związanych z objawieniami, które nawet nie zostały zatwierdzone przez Kościół katolicki jako prawdziwe, a cieszą się niezwykłą popularnością.
Wśród najpopularniejszych miejsc kultu maryjnego są te zatwierdzone przez Kościół i te, w które mimo wykluczenia przez duchownych są odwiedzane przez wiernych i turystów.
Od lat te wyjątkowe miejsca odwiedzają tłumy i zostawiają tam pokaźną sumę pieniędzy, wspierając maryjny kult i religijny biznes. Wiele z nich znajduje się w Izraelu, Meksyku, czy Japonii, ale ci, którzy pragną odwiedzić miejsce cudów w majowy weekend mogą zdecydować się na krótszą podróż. Trzy z najsłynniejszych miejsc kultu religijnego znajdują się w Portugalii, Francji oraz w Bośni i Hercegowinie.
Fatima. Najsłynniejsze miejsce objawień
Zdecydowanie prym wśród kierunków pielgrzymowania wiedzie Fatima. Miasto w Portugalii, które zyskało sławę w katolickim świecie w 1917 roku, cieszy się nią do dziś.
To właśnie wtedy nastąpiło tam objawienie maryjne. Matka Boża objawiła się wówczas trójce dzieci: Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos. Dzieci te pochodziły z ubogich rodzin, a cały region cierpiał wówczas okropną biedę.
Objawienia te trwały od 13 maja do 13 października 1917 roku. Według relacji wybranych przez Maryję dzieci podczas tych objawień Matka Boża Fatimska miała im przekazać trzy Tajemnice Fatimskie, które początkowo nie zostały upublicznione i stanowiły wielką tajemnicę katolickiej wiary. Dwie z nich zostały zapisane i upublicznione dopiero w 1941 roku na polecenie biskupa Fatimy.
Trzecią tajemnicę opublikowano dopiero w 2000 roku, a i tak wciąż krążą plotki, że pełna treść objawień nie została podana do wiadomości publicznej. Już w czasie objawień wierni zaczęli gromadzić się w miejscu, gdzie trójka dzieci widziała Maryję i z relacji świadków wynika, że podczas jednego z objawień miał nastąpić tzw. Cud Słońca, czyli widoczny dla zebranych niespotykany, wirowy ruch słońca.
Zjawisko miało trwać ok. 10 minut. Niebo było ciemne, zasłonięte czarnymi chmurami, z których miał spaść ulewny deszcz. Nagle pokazało się słońce, które zaczęło wirować po niebie.
Do dziś naukowcy wątpią w cud i tłumaczą go zbiorową halucynacją lub zbiorowym problemem z siatkówką oka, wywołaną długotrwałym wpatrywaniem się w słońce.
Mimo wszelkich wątpliwości Kościół uznał prawdziwość zdarzeń w Fatimie w 1930 roku. Od momentu fatimskich wydarzeń miasto niezwykle się zmieniło. Znajduje się tam niezwykle bogate Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i szeroka baza hoteli oraz restauracji.
Znajdziemy tam także Muzeum Sanktuarium Fatimskiego, czy groby fatimskich dzieci, wybranych przez Maryję. Istnieje także możliwość zwiedzenia domów, w których mieszkały dzieci — znajdują się one w Aljustrel, 2 km od Sanktuarium Maryjnego w Fatimie.
Lourdes. Sanktuarium odwiedzane przez 6 milionów pielgrzymów rocznie
Lourdes to miasto w południowo-zachodniej Francji, gdzie w 1858 roku przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boża. Podobnie jak dzieci z Fatimy, Bernadeta również pochodziła z ubogiej rodziny.
To jednak jej, według wierzących, Maryja miała przekazać ważne dla świata słowa. Maryja prosiła o modlitwę za grzeszników, wzywała do pokuty oraz chciała, aby wybudowano na miejscu objawień kaplicę, a także ukazała Bernadecie miejsce, w którym miało wypłynąć uzdrawiające źródło cudownej wody.
Na cuda uzdrowienia nie trzeba było długo czekać. Luis Bouriette od dwudziestu lat nie widział na prawe oko. Mężczyzna, wierząc w objawienie, żarliwie modlił się przed grotą Massabielle. Umył on twarz wodą ze źródła. Wtedy miał nastąpić pierwszy cud. Mężczyzna miał odzyskać wzrok. Drugie cudowne uzdrowienie nastąpiło 1 marca.
Katarzyna Latapie w wyniku wypadku miała uszkodzoną rękę, która od lat była niesprawna. Po modlitwie i zanurzeniu dłoni w źródle jej ręka powróciła do stanu sprzed wypadku.
Kolejne doniesienia o licznych cudach rozsławiły miasto Lourdes na cały świat. Powstała tam monumentalna Bazylika Matki Bożej Różańcowej z Lourdes, a także stworzone w grocie Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes jest jednym ze światowych celów pielgrzymek.
Co roku odwiedza je 6 milionów pielgrzymów, w tym 100 000 wolontariuszy i 80 000 chorych, którzy liczą na cud, pijąc i myjąc się wodą ze źródła.
Medziugorie. Objawienia, które trwają do dziś
Medziugorie to miasto w Bośni i Hercegowinie, które zasłynęło w katolickim świecie w czerwcu 1981 roku. Wszystko za sprawą objawień. Matka Boska miała się tam objawić aż sześciu osobom, którym przekazywała i, jak utrzymują wybrane osoby, przekazuje swoje słowa do dziś.
Do wybranków maryjnych z Medziugorie należą: Vicka, Ivan i Marija, którzy mają objawienia codziennie, oraz Jakov, Ivanka, Mirjana, którzy widują Matkę Boską raz w roku.
Gdy Maryja zaczęła się im ukazywać, byli jeszcze dziećmi. Podobnie jak w przypadku innych światowych objawień Maryja w swoich rozlicznych rozmowach z widzącymi, ma prosić o modlitwę, pokutę, pokój na świecie, czy wiarę w Boga.
Widzącym do dziś towarzyszy rozmodlony tłum, który... nie widzi Maryi, a jedynie może patrzeć na osobę doznającej objawienia. Zazwyczaj jest to Mirjana Soldo, która rozmodlona spogląda w niebo i szepce słowa w przestrzeń.
Corocznie przybywa tam 2,2-2,5 mln pielgrzymów, by patrzeć na objawienie, którego... nie widać. To jednak nie przeszkadza wiernym w tym, by wierzyć w prawdziwość przekazów widzących.
Dla przybywających do Medziugorie głównym punktem pielgrzymki jest kościół pw. świętego Jakuba. Dodatkowo w pobliżu wsi Bijakovići i Zvirovići znajdują się dwa często odwiedzane góry: Wzgórze Objawień (Podbrdo), gdzie miało pierwszy raz dojść do objawienia i Góra Krzyża (Križevac).