Plaga komarów w Chorwacji. Władze chcą wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Turystów, którzy w tym roku pragną spędzić swój urlop w słonecznej Chorwacji czeka niemiła niespodzianka. Kraj po raz kolejny nawiedziła plaga komarów, które dają się przyjezdnym i miejscowym mocno we znaki. Uciążliwe owady mogą zniszczyć niejeden wypoczynek. Jak się przed nimi ustrzec?

Plaga komarów w Chorwacji. Turyści narzekają na uciążliwy problem
Plaga komarów w Chorwacji. Turyści narzekają na uciążliwy problem123RF/PICSEL

Plaga komarów w Chorwacji. Władze apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

W ostatnim czasie Chorwację nawiedziły intensywne opady deszczu. W konsekwencji w kraju zaroiło się od komarów, które są szczególnie dokuczliwe w leżących na wschodzie kraju Vukovarze i Osijeku. Mimo iż podobny problem nie jest w Chorwacji nowością, w tym roku jest wyjątkowo duży.

"Pojawienie się tego gatunku może stać się wyzwaniem dla zdrowia publicznego, dlatego po raz kolejny apelujemy do państwa o pomoc w rozwiązaniu problemu komarów" - mówił cytowany przez TVN24 Josip Palosz, kierownik Wydziału Administracyjnego ds. Działalności Społecznej w Vukovarze.

Z podobnym problemem mierzy się również Hiszpania i Portugalia. Owady są szczególnie dokuczliwe w okolicach Lizbony oraz w hiszpańskich regionach Murcja, Katalonia i Walencja. Jak wynika z danych WHO odnotowano tam już kilkaset przypadków ugryzienia komara tygrysiego.

Jakie choroby przenoszą komary tygrysie?

W Europie komara tygrysiego zauważono po raz pierwszy w 1975 roku. Jak go rozpoznać? Komary tygrysie są dłuższe od znanych nam owadów, a ich ciała pokryte są białymi plamkami i paskami. Mimo iż nie przenoszą malarii, mogą wywołać wiele innych tropikalnych chorób, w tym między innymi dengę, żółtą febrę, gorączkę chikungunya i gorączkę Zachodniego Nilu.

Po ukąszeniu przez komara tygrysiego pojawiają się takie same objawy, jak ma to miejsce po ugryzieniu przez naszego rodzimego komara, czyli swędzący bąbel. Temu towarzyszyć może jednak nadmierna reakcja, a więc swędząca, a następnie boląca i piekąca rozległa zmiana na skórze o charakterze rumieniowym.

Komary tygrysie mogą wywołać wiele innych tropikalnych chorób
Komary tygrysie mogą wywołać wiele innych tropikalnych chorób123RF/PICSEL

Co odstrasza komary tygrysie?

Komary tygrysie stanowią duże zagrożenie dla zdrowia. Dlatego też kluczowym jest zapobieganie ugryzieniom. Wybierając się na urlop do miejsc, w których występowanie tych owadów jest wzmożone, nie zapomnijmy o odzieży, która będzie zakrywać jak największą powierzchnię skóry, w tym ręce i nogi, a także unikajmy zbiorników wodnych.

W wakacje podobne przykazania mogą być jednak trudne do spełnienia. Do walizki, obok kremu z filtrem UV, spakujmy więc spray przeciw komarom. Zaleca się szczególnie stosowanie repelentów zatwierdzonych przez EPA, w tym środków z DEET, ikarydyną, IR3535, PMD, IBI-246 oraz olejkiem z eukaliptusa cytrynowego.

"Zbliżenia". Barbara Wysoczańska: pisarka, która znalazła receptę na bestsellerINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas