Planujesz lot w ciąży? Bez tego formularza nie wejdziesz na pokład

Lot samolotem to komfortowy sposób podróżowania, który jest szybszy niż alternatywne sposoby transportu. Nie zawsze jednak jest możliwy. Nad tym, czy warto lecieć samolotem, powinny zastanowić się kobiety w ciąży. Sprawdź, jakie objawy mogą być znakiem, że warto wybrać inny środek transportu.

Kiedy lot samolotem jest bezpieczny dla kobiety w ciąży?
Kiedy lot samolotem jest bezpieczny dla kobiety w ciąży?123RF/PICSEL

Podróż samolotem jest szybka i wygodna. Wiąże się jednak z niebezpieczeństwem, szczególnie dla pań w ciąży. Sprawdź, czy na tegoroczne wakacje możesz polecieć samolotem.

Czy w czasie ciąży można latać samolotem?

W ciąży jak najbardziej można latać. Nie będzie to stanowiło problemu do ukończenia 36 tygodnia ciąży pojedynczej oraz 32 tygodnia ciąży mnogiej.

Latanie w ciąży do 32 tygodnia powinno odbyć się bez żadnych komplikacji. Kobieta nie musi nawet posiadać zaświadczenia medycznego. Zaleca się jednak, aby formularz o danych medycznych został uzupełniony, jeśli chcemy lecieć po 28 tygodniu ciąży.

Po 32 tygodniu kobieta w ciąży mnogiej nie powinna latać. W przypadku ciąży pojedynczej jest to możliwe jeszcze przez 4 tygodnie. Wymagany jest jednak odpowiedni formularz MEDIF, wypełniony przez lekarza prowadzącego. Można go znaleźć na stronie internetowej danych linii lotniczych.

Lot samolotem nie powinien trwać dłużej niż 4 godziny.

Kiedy najlepiej jest lecieć samolotem w ciąży?

Przyjmuje się, że to drugi trymestr ciąży będzie najlepszym okresem na podróż samolotem. Kobieta najczęściej przestaje wtedy już czuć nieprzyjemne dolegliwości jak mdłości, czy zmęczenie. Dziecko natomiast ma już rozwinięte wszystkie kluczowe organy.

O czym należy pamiętać przed podróżą samolotem?

Po 28 tygodniu ciąży musimy pamiętać, aby podróżować z zaświadczeniem medycznym. Może nas ono uchronić od nieprzyjemnych i stresujących sytuacji. Zaświadczenie od ginekologa powinno zawierać informacje o przewidywanym terminie porodu, potwierdzenie braku kompilacji w przebiegu ciąży oraz stwierdzenie braku przeciwwskazań do lotu samolotem. Dodatkowo powinna znaleźć się informacja o tym, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga. Zaświadczenie musi być wydane zaraz przed wylotem. Często nawet w przeciągu 24 godzin.

Przed podróżą warto upewnić się, że kobieta będzie mogła zając odpowiednie dla niej miejsce. Najlepiej, aby zapewniało ciężarnej więcej przestrzeni niż zwykłemu pasażerowi. Dobrze jest także wybrać miejsce, które będzie znajdowało się blisko toalety.

Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie oraz zapobieganie zakrzepom. Poleca się stosowanie pończoch uciskowych. Kiedy lot jest spokojny i nie ma potrzeby bycia zapiętym pasem, warto spacerować co pół godziny oraz zginać nogi w kostkach i kolanach. Podczas ciąży jest większe ryzyko wystąpienia zakrzepicy, dlatego kluczowa podczas lotu samolotem jest profilaktyka przeciwzakrzepowa.

Przed lotem warto założyć podkolanówki przeciwzakrzepowe
Przed lotem warto założyć podkolanówki przeciwzakrzepowePicsel123RF/PICSEL

Jakie są przeciwwskazania przed lataniem w ciąży?

Z podróży samolotem należy zrezygnować, jeśli podczas ciąży występują powikłania, a kobieta znajduje się pod opieką specjalistów. Ciąże podwyższonego ryzyka, takie jak np. wielopłodowe także są przeciwskazaniem do lotu.

Kobieta powinna zrezygnować z lotu jeśli podczas ciąży wystąpiło krwawienie oraz kiedy jest duże ryzyko porodu przedwczesnego. Łożysko przodujące oraz ograniczenia wzrastania płodu to także znak, że podróż samolotem może być niebezpieczna.

Przeciwwskazaniem jest również nadciśnienie tętnicze. W wyniku lotu mogłoby się ono zaostrzyć i pogorszyć stan zdrowia przyszłej mamy.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas