Planujesz wakacje? Oto lista najbardziej niebezpiecznych krajów i miast na świecie
"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" – zwykł mawiać starożytny chiński filozof Laozi. Odkrywanie nowych miejsc, kultur, zwyczajów czy smaków bez wątpienia bywa ekscytujące, ale są takie miejsca na naszej planecie, które lepiej omijać szerokim łukiem. Poznaj ranking z najbardziej niebezpiecznymi krajami dla turystów.
Oto najniebezpieczniejsze kraje na świecie
Global Guardian to międzynarodowa firma zajmująca się m.in. zbieraniem danych pod kątem bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwo regularnie tworzy i publikuje interaktywne mapy, dzięki którym każdy turysta może się dowiedzieć, jaki jest poziom bezpieczeństwa w miejscu, do którego planuje się udać w podróż.
Pod lupę bierze się i analizuje takie czynniki jak: obecna sytuacja polityczna danego kraju, ryzyko związane z występowaniem katastrof naturalnych, nastroje społeczne, zagrożenie terrorystyczne czy występowanie zagrożeń związanych ze zdrowiem.
Z niedawnych badań firmy wynika, że najniebezpieczniejszymi państwami na świecie są obecnie: Ukraina, Libia, Syria, Afganistan, Burkina Faso, Somalia, Jemen, Republika Środkowoafrykańska - określając je "krajami ekstremalnie niebezpiecznymi".
Nieco bezpieczniej jest w uwielbianym przez turystów na całym świecie Meksyku, choć należy pamiętać, że kraj ten znalazł się w zestawieniu z Jamajką, Haiti, Gwatemalą, Hondurasem, Wenezuelą, Kenią, Etiopią, Republiką Nigru, Irakiem, Pakistanem, Sri Lanką, Papuą Nową Gwineą, Bangladeszem oraz Birmą, definiowanym przez specjalistów Global Guardian jako "kraje bardzo niebezpieczne".
Z kolei ranking bezpieczeństwa opracowany przez popularny serwis Numbeo, w którym uwzględniono 142 kraje, tworzony jest na podstawie m.in. indeksu przestępstw mierzonego zgodnie z prawem dago państwa. Zatem metodologia badań różni się od tej stosowanej przez wspomniany Global Guardian.
Pierwsza dziesiątka najniebezpieczniejszych krajów według raportu Numbeo prezentuje się następująco: Jamajka, Somalia, Syria, Gujana, Trynidad i Tobago, Honduras, RPA, Afganistan, Papua Nowa Gwinea, Wenezuela.
Polska w rankingu bezpieczeństwa znalazła się na 28. miejscu, za Singapurem i przed Słowacją ze liczbą 70,8 pkt.
Do najbezpieczniejszych krajów zalicza się z kolei: Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajwan (Republika Chińska), Wyspa Man, Oman, Hongkong, Armenię, Japonię, Szwajcarię i Bahrajn.
Ponadto turyści mogą zapoznać się z rankingiem 416 najbardziej niebezpiecznych miast na świecie. Na pierwszym miejscu niechlubnej listy znalazło się Caracas w Wenezueli. Niższe stopnie podium zajęły kolejno Pretoria i Durban, czy dwa miasta z Republiki Południowej Afryki.
W pierwszej dziesiątce najbardziej niebezpiecznych miast na świecie znajdują się również m.in. Kabul oraz Rio de Janeiro. Natomiast kiedy mowa o Europie, to najniebezpieczniej jest we włoskiej Katanii, która uplasowała się na 49. pozycji.
W zestawieniu znalazły się również polskie miasta. Najbardziej niebezpieczna jest Łódź, zajmująca 243. miejsce na światowej liście miast "złą sławą owianych". Na 416 pozycji Gdańsk jest na miejscu 335, Poznań - 351, Wrocław - 368, Warszawa - 372 oraz Kraków - 376.
Jest i druga strona medalu zestawienia. Otóż najbardziej bezpiecznym miastem na świecie jest Abu Dhabi w Emiratach Arabskich i stolica Kataru - Doha. Na starym Kontynencie najbezpieczniej jest w hiszpańskim San Sebastian.
Co mówią mieszkańcy?
Przyjrzyjmy się jeszcze jednemu rankingowi, który bardzo dużo mówi o nastrojach społecznych mieszkańców różnych miast. Zestawienie przygotowano, bazując na wynikach ankiety przeprowadzonej przez Numbeo wśród 100 tysięcy ludzi.
Co warte podkreślenia - ranking opiera się na subiektywnych odczuciach mieszkańców 152 europejskich miast. Dzięki temu ekspertom udało się stworzyć i opublikować "Indeks przestępczości 2023".
Mieszkańców 152 europejskich miast zapytano, jak oceniają swój poziom bezpieczeństwa w danym mieście. Z raportu wynika, że najbardziej zagrożeni czują się mieszkańcy brytyjskiego Bradford w hrabstwie Yorkshire. Ankietowani skarżyli się na dużą przestępczość narkotykową i częste kradzieże.
Na drugim miejscu znalazła się położona na południu Francji Marsylia, gdzie jako główny powód poczucia braku bezpieczeństwa wskazano wojny gangów i problemy narkotykowe. Tuż za Marsylią uplasowała się wspomniana już wcześniej Katania, w której mieszkańcy obawiają się o własne bezpieczeństwo z uwagi na bardzo rozległą korupcję.
W pierwszej dziesiątce najniebezpieczniejszych miast w Europie zdaniem mieszkańców są również kolejno: Coventry z Wielkiej Brytanii, Nantes z Francji, Birmingham z Wielkiej Brytanii, Neapol z Włoch, Montpellier z Francji, Liège z Belgii oraz ponownie z Francji - Nicea.
Jeśli chodzi o Polskę, to w zestawieniu najsłabiej wypada Łódź, która zajmuje 66. pozycję, otrzymując 41,1 pkt.