Polska "czarna dziura" przeraża? Kopalnię w Bełchatowie widać nawet z kosmosu!

Polskie kopalnie węglowe nie tylko nie są pożyteczne dla środowiska, ale też zmieniają krajobraz. Jedna z nich na dobre wtopiła się w otoczenie i stała się charakterystycznym punktem, który widać nawet z kosmosu. Mowa o kopalni w Bełchatowie, gdzie znajduje się największa tego typu wykopana dziura w ziemi w Europie!

Kopalnia węgla brunatnego i Elektrownia Bełchatów z lotu ptaka
Kopalnia węgla brunatnego i Elektrownia Bełchatów z lotu ptakaAdam Staskiewicz/East News

Największa dziura w ziemi, znajdująca się w Europie, jest w Polsce. Na to miano przez lata zasłużyła sobie kopalnia węgla brunatnego Bełchatów.

Mieści się ona w województwie łódzkim i jest największą dziurą tego typu, która powstała za sprawą działalności człowieka. Widać ją podobno nawet ze stacji kosmicznej, znajdującej się aż 354 kilometry nad Ziemią.

Krajobraz na terenach kopalni i elektrowni w Bełchatowie, które odpowiadają obecnie za 22 procent energii w Polsce, prezentuje się naprawdę nieziemsko. Przebywając w pobliżu tego miejsca, można odnieść wrażenie, że jest się na innej planecie.

Nie jest ono jednak sprzymierzeńcem środowiska, a wręcz przeciwnie, ponieważ emituje ogromne pokłady dwutlenku węgla.

Największa elektrownia świata, która wytwarza energię elektryczną, pochodzącą z węgla brunatnego jest zasilana w ten surowiec właśnie przez pobliską kopalnię.

Dziura znajdująca się na terenie kopalni węgla brunatnego, jest długa na 12 kilometrów, szeroka na trzy kilometry i ma około 200 metrów głębokości. 

Nie tylko głębokość samej dziury robi wrażenie, ale również sprzęty, przy pomocy których pracuje się na terenach kopalni Bełchatów. Można zobaczyć tam m.in. wielkie koparki. Ponoć nawet 77 metrowe! 

Kopalnia Bełchatów zajmuje dużą powierzchnię, która jednak już niedługo ma być zagospodarowana zupełnie inaczej.

Jakie plany mają inwestorzy? 

Jaka przyszłość czeka kopalnię w Bełchatowie, czyli co dalej z największą dziurą w Europie?

W regionie bełchatowskim, gdzie od ponad 40 lat wydobywano węgiel brunatny, szykują się w przyszłości spore zmiany. Mają być one jednym z efektów transformacji polskiej branży energetycznej do 2040 roku, która chce inwestować w odnawialne źródła energii. Nie wyklucza się, że powstanie tam elektrownia jądrowa, ale są też inne plany.

Na tym obszarze powstać mają m.in. odnawialne źródła energii i tereny rekreacyjne tj. zbiorniki wodne, muzem, parki i plaże, a także autodrom czy hipodrom. Zalane mają zostać wyrobiska bełchatowskiej kopalni, dzięki czemu pojawią się jeziora o głębokości około 170-200 metrów, co uczyni je głębszymi nawet od Hańczy...

Do tej pory zrekultywowane zostało już ponad 2200 hektarów poeksploatacyjnych obszarów. Część zostało zalesione i przekazane Lasom Państwowym.

Turyści, a zwłaszcza narciarze i saneczkarze korzystają też z Góry Kamieńsk, która stanowi jedną z największych atrakcji na tamtejszych terenach. 

"Pan od WF-u": Dynamiczny trening z ciężarem własnego ciała.IPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas