„Przy dobrej pogodzie zobaczycie stąd Tatry”. Wawel szykuje niespodziankę dla turystów

Zamek Królewski na Wawelu szykuje niespodziankę dla turystów. Od początku lipca turyści będą mogli podziwiać Kraków z nowego tarasu widokowego. „To stąd rozpościera się najbardziej spektakularny widok na miasto” – informują muzealnicy w mediach społecznościowych. Dodają, że przy dobrej pogodzie można dostrzec również Tatry.

Wawel udostępni turystom nowy taras widokowy
Wawel udostępni turystom nowy taras widokowyArtur BARBAROWSKI/East NewsEast News

Zamek Królewski na Wawelu nie zwalnia tempa i szykuje kolejną niespodziankę dla odwiedzających. 1 lipca 2024 roku zostanie otwarta Mała Baszta, dotąd niedostępna dla zwiedzających. Warto się tu wybrać, ponieważ z ulokowanego na dachu tarasu widokowego rozpościera się piękna panorama Krakowa. Będzie go można zobaczyć z nieco innej perspektywy, bo z tego miejsca mieszkańcy i turyści jeszcze nie mieli okazji "spojrzeć" na miasto. Mała Baszta znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu królewskiego i najwyższej na Wawelu baszty Senatorskiej.

Wawel szykuje niespodziankę dla turystów. "Spektakularny widok"

- To stąd rozpościera się najbardziej spektakularny widok w Krakowie! - zachwalają muzealnicy Zamku Królewskiego na Wawelu.

Nim jednak odwiedzający będą mieli szansę się nim delektować, czeka ich małe wyzwanie. Aby dostać się na taras widokowy, konieczne będzie przejście 101 schodów.

- Po dotarciu na krużganek zobaczycie zachwycającą panoramę okolic zamku - teren wzgórza wawelskiego i starego miasta. Z tarasu widokowego rozpościera się także widok na dzielnicę Kazimierz z imponująco rysującymi się sylwetami kościołów i dawnym ratuszem, a także malowniczo meandrującą Wisłę - czytamy we wpisie.

- Całość zamyka zielona strona miasta - pasmo Sowińca, nad którym dostojnie wznoszą się Srebrna Góra z klasztorem kamedułów na Bielanach i Kopcami Kościuszki i Piłsudskiego. Przy dobrej pogodzie zobaczycie również Tatry! - podsumowują muzealnicy.

Jak zapowiada Wawel, wkrótce zostanie w niej też otwarta zamkowa ekspozycja pokazująca historię wawelskiego miasteczka.

Mała Baszta: trochę historii

Mała Baszta powstała w latach 40. XX wieku w celu połączenia południowej pierzei krużganków pałacowych z budynkiem administracyjnym. Znajduje się dokładnie w narożniku dziedzińca arkadowego. Miejsce do tej pory było niedostępne dla zwiedzających.

- Była częścią budynku administracyjnego władz Generalnego Gubernatorstwa zaprojektowanego od podstaw na polecenie władz okupacyjnych przez wybitnego polskiego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza. Jej wnętrza, zajmowane w znacznej części przez klatkę schodową, nie przechodziły dotąd większych remontów. Wieża przez lata pełniła funkcje komunikacyjne i magazynowe - przypominał w jednym z wpisów w mediach społecznościowych Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Wawel udostępni turystom nowy taras widokowy
Wawel udostępni turystom nowy taras widokowyAlbin Marciniak/East NewsEast News

W 2022 roku w baszcie i przy przylegającej do niej ścianie parawanowej dziedzińca arkadowego rozpoczęły się prace budowlane i konserwatorskie. Remont dobiegł końca jesienią 2023 roku, a kolejnym krokiem była aranżacja pomieszczeń na potrzeby nowej trasy turystycznej.

- Koszty zaplanowanego na lata 2022-2023 remontu to 2 mln zł, z czego 800 tys. zł wyasygnuje SKOZK z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - informował SKOZK.

Małą Basztę można zwiedzać codziennie, od 1 lipca do 13 października. W poniedziałek w godzinach 10-18, a od wtorku do niedzieli w godzinach 9-18. Ostatnie wejście na 30 minut przed zamknięciem. Koszt biletu normalnego to 12 zł, a ulgowego - 9 zł (możliwość zakupu online, jak i w kasach zamku).

Pamiętajcie o ogrodach

Wawel rozpoczął wiosenno-letni sezon od otwarcia Ogrodów Królewskich. Zwiedzający po raz pierwszy w historii mogą przejść do nich "sekretnym przejściem" - do tej pory  trasa wiodąca z dziedzińca arkadowego przez sień studzienną na taras (z którego rozpościera się widok na Kraków), była niedostępna.

- Od 2020 roku to już tradycja, że sezon wiosenno-letni na Wawelu otwieramy zaproszeniem do Ogrodów Królewskich, gdzie prezentujemy rzeźby artystów XX i XXI wieku - przekazał wówczas Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

W ubiegłych latach były to prace Józefa Wilkonia, Bronisława Chromego i Zdzisława Beksińskiego. Obecnie w ogrodach można zobaczyć dzieła Pawła Orłowskiego.

Ogrody Królewskie można zwiedzać do 29 września. W lipcu i sierpniu są otwarte od 9.00 do 18.00.

Ogrody Królewskie na Wawelu ]
Ogrody Królewskie na Wawelu ]Jan Graczynski/East NewsEast News

Warto wybrać się też na trwające w zamku wystawy. W czerwcu dla zwiedzających została otwarta ekspozycja "Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa". Prezentowane są na niej niemal 3-metrowe figury autorstwa Johanna Georga Pinsla - mistrza rokokowego stylu. Dzieła pochodzą z pierwotnego wyposażenia kościoła w Horodence.

Pozostałe wystawy to m.in. "Wawel Wyspiańskiego" czy "Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera".

Wawel to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Krakowie. Liczby mówią same za siebie -  2023 rok Zamek Królewski zamknął z rekordową frekwencją. Odwiedziło go ponad 2 miliony zwiedzających.

Wawel jest tłumnie odwiedzany przez turystów
Wawel jest tłumnie odwiedzany przez turystówAndrzej Zbraniecki/East NewsEast News

***

Źródło: Zamek Królewski na Wawelu (Facebook), Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (Facebook)

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas