W tym roku wakacje w Chorwacji? Ambasada wydała ważny komunikat

Według niektórych szacunków w ubiegłym roku wakacje w Chorwacji spędziło przeszło milion Polaków. Nic nie wskazuje na to, by w tym sezonie frekwencja miała być mniej imponująca. Wśród naszych rodaków Chorwacja uchodzi za kraj, gdzie za stosunkowo niską cenę można cieszyć się słoneczną pogodą, ciepłym morzem i smacznym jedzeniem. Jednak, aby wypoczynek był udany, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Jak? O tym przypomina ambasada RP w Zagrzebiu.

Chorwacja
Chorwacja123RF/PICSEL

Chorwacja bije rekordy popularności

Na pytanie: "Dokąd jedziesz na wakacje"? ponad milion Polaków każdego roku odpowiada "do Chorwacji". Położony na Półwyspie Bałkańskim kraj od kilkunastu lat skutecznie kusi rodaków nie tylko  pięknymi widokami, bogatą historią i smaczną kuchnią, ale również rodzajem kulturowej bliskości. Język, obyczajowość, poziom życia sprawiają, że wielu z nas czuje się w tym kraju "jak u siebie".

Zamkniemy się w 2000 euro za całe wakacje

Nie bez znaczenia dla popularności tej destynacji pozostaje również logistyka - do Chorwacji można dojechać samochodem, bez konieczności nocnego postoju w trasie -  i koszty. Mimo, że ceny w tym kraju systematycznie rosną, a w ubiegłym roku kunę zastąpiło euro, wypoczynek po tej stronie Adriatyku wciąż uchodzi za tani. Jeden z czytelników niedawno podzielił się z nami następującym wyliczeniem: "Właśnie wyjeżdżam po 18-stu dniach.  Rodzina 2+2, apartament 70 m2, obok plaży, z tarasem 20m2 codzienny obiad w restauracji plus jakaś kawa. Zamkniemy się w 2000 euro za całe wakacje".

Ważny komunikat ambasady RP w Zagrzebiu. "Najwyższy czas na przypomnienie"

Mimo że Chorwacja zdaje się być kierunkiem dobrze znanym, aby wakacje były udane nie warto dać zwieść się rutynie. Tak jak każdy wyjazd, tak i ten do Chorwacji należy dobrze przygotować. Ze wskazówkami spieszy ambasada RP w Zagrzebiu, która niedawno opublikowała na swoim facebookowym profilu mały poradnik.

Wakacje trzeba dobrze zaplanować
Wakacje trzeba dobrze zaplanować123RF/PICSEL

"Podróż do Chorwacji - czyli rady i porady Twojego Konsula. Wakacje już się zaczęły, zatem najwyższy czas na przypomnienie kilku kwestii" - zaczyna się wpis. W jego dalszej części ambasada przypomina o dokumentach (ważny dowód osobisty lub paszport, karta EKUZ, jeśli podróżujesz ze zwierzęciem - jego paszport i badania). Należy też pamiętać o aktualnym badaniu technicznym pojazdu i ubezpieczeniu obejmującym kraj, do którego wyjeżdżamy oraz kraje tranzytowe. "Szczególnie w weekendy w Chorwacji do punktów poboru opłat przy wjeździe na autostrady tworzą się korki. Zadbaj o zapas wody  i suchy prowiant" - kończy swój wpis ambasada.

Ekstremalne temperatury w Chorwacji

Podczas wyjazdu do Chorwacji należy również pamiętać, że temperatury w tej części Europy są wyższe niż w Polsce. Dla przykładu w niedzielę w Zagrzebiu prognozowana była temperatura wynosząca 27 stopni Celsjusza, w Splicie - 31, w Rovinj  - 30.

W Chorwacji panują wysokie temperarury
W Chorwacji panują wysokie temperarury123RF/PICSEL

Przy takich upałach o problemy ze zdrowiem nie trudno. Ambasada przypomina więc o stosownych środkach ostrożności.

Chorwacki Instytut Hydrologiczno-meteorologiczny (Državni hidrometeorološki zavod) wydał na dzisiaj (niedziela, 30.06 - przyp. red.) ostrzeżenie trzeciego stopnia dla Dalmacji i drugiego dla pozostałej części Chorwacji z powodu wysokiej temperatury powietrza. W całej Chorwacji jest bardzo gorąco- temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie 30-36°C
można przeczytać na profilu ambasady

Ambasada przypomina więc o unikaniu przebywania na słońcu, noszeniu nakrycia głowy, nawadnianiu organizmu i stosowaniu kremów z filtrem. "Jeśli jedziesz, rób częste przerwy - upał dekoncentruje i spowalnia refleks!" - dodają przedstawiciele ambasady.

Czy warto udać się nad Jezioro Tarnobrzeskie?Karolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}