Zawalił się dąb w Sułoszowej. Drzewo Wisielców zadziwiało turystów
Jedno z najbardziej fotogenicznych drzew w Polsce – dąb w Sułoszowej często nazywany także Drzewem Wisielców - niedawno się zawaliło. Przyczyną okazały się warunki atmosferyczne: gwałtowne wiatry i ulewne deszcze. To wielka strata – drzewo od lat stanowiła atrakcję turystyczną tamtejszego regionu.
31 sierpnia wiatry i deszcz powaliły na ziemię dąb w Sułoszowej. To jedno z najpopularniejszych drzew w Polsce, które od wielu lat przyciągało turystów. Drzewo Wisielców zawdzięczało swoją nazwę charakterystycznym suchym gałęziom, które na tle nieba prezentowały się niezwykle majestatycznie i budziły strach.
Krajobraz przedstawiający dąb w Sułoszowej pojawiał się na pocztówkach i magnesach, które można było zakupić w okolicy. Turyści chętnie robili sobie przy nim pamiątkowe zdjęcia. O tym, jak wielką stratą dla regionu jest zawalenie się drzewa, na Facebookowym profilu napisał Jan Ulicki. Fotograf opublikował także zdjęcia leżącego drzewa.
"Od dłuższego czasu obumarły, finalnie odszedł na wieki przez ostatnie porywy wiatru i podmoknięcie i tak już praktycznie zerowych korzeni. Przez blisko godzinę, jaką spędziłem dziś na miejscu, niczym na ostatnie pożegnanie przybyło tam kilka osób, które tak jak ja uwielbiały to miejsce pod kątem fotograficznym, czy też po prostu jako piękne i ciekawe miejsce. Spotkałem też o dziwo osoby szukające pod dębem złota, bo ponoć krążyła w okolicy właśnie takowa legenda" - napisał Jan Ulicki.
Najstarsze drzewa w Polsce mają setki lat
Dąb w Sułoszowej to nie jedyny okaz, który w trakcie ostatnich lat runął. W 2016 roku zawalił się również dąb Bolesław, który uważany był za najstarszy z dębów rosnących na terenie Polski. Znajdował się we wsi Bagicz niedaleko Ustronia Morskiego i według ekspertów mógł mieć nawet 800 lat.
Zdecydowanie najbardziej popularnym drzewem w Polsce jest jednak dąb Bartek, który według szacunków ma już ponad 650 lat. Drzewo mające 30 metrów wysokości i 10 metrów obwodu znajduje się w województwie świętokrzyskim. Konary dębu podtrzymywane są przez podpory. Wsparcie zabezpiecza drzewo przed czynnikami atmosferycznymi, które mogłyby przyczynić się do zawalania.
Najstarszym drzewem w Polsce jest cis pospolity, nazywany cisem Henrykowskim. Drzewo rośnie w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku i ma 1280 lat. Podobnie jak dąb Bartek, cis Henrykowski również wspomagany jest przez siatki i podpory.
W zestawieniu najbardziej popularnych drzew w Polsce nie można pominąć również słynnej sosny, która znajduje się na szczycie Sokolicy. Drzewo o charakterystycznym kształcie to najbardziej znany symbol Pienin. Rosnąca na skarpie sosna jest wizytówką polskich gór.
***
Przeczytaj również:
Beata K. usłyszała zarzut! Nie zostawiają na niej suchej nitki
Zobacz również: