10 najważniejszych zasad usuwania plam
Nie czarujmy się – wrzucenie ubrań do pralki wraz z detergentem jest proste. Problem pojawia się, gdy ubrania nie dopierają się i pozostają na nim nieestetyczne plamy. Co robić, by tak się nie stało? Ta umiejętność jest naprawdę kluczowa jeśli chodzi o robienie prania. Oto lista 10 zasad dzięki którym usuwanie plam będzie prostsze:
Czas
Żeby łatwo usunąć plamę, trzeba się do tego zabrać tak szybko jak to tylko możliwe, ponieważ o wiele łatwiej jest usunąć świeżą plamę, niż tą która zdążyła już wyschnąć. Jeśli plama nie znika, możesz spróbować jeszcze raz, być może tym razem się uda.
Wszystko po kolei
W przypadku świeżych plam, zacznij od przetarcia plamy czystą szmatką, papierowym ręcznikiem, czy nawet w przypadku tłuszczu – kromką chleba. Pamiętaj, by zawsze robić to czystą częścią szmatki, by wchłonąć jak najwięcej plamy. Pamiętaj, by za bardzo nie szorować, bo możesz wszystko pogorszyć. Usuń wszystkie stałe elementy przy pomocy tępego noża lub metalowej szpatułki.
W przypadku niektórych brudów, takich jak błoto może być łatwiej jeśli dasz plamie wyschnąć i usuniesz twarde części przed zamoczeniem. Warto jest mieć przy sobie podstawowy zestaw do wywabiania plam, można go trzymać np. w samochodzie, ponieważ bardzo często im szybciej zareagujemy, tym będzie łatwiej.
Pomiń mydło
Pewnie pierwszym o czym pomyślałeś było użycie mydła i zapranie nim plamy pod bieżącą wodą. Nigdy, przenigdy nie powinieneś szorować świeżej plamy kostką mydła, ponieważ ono samo w sobie może zostawić ślady na ubraniu. Zamiast tego, wystarczy sama woda. Jeśli strumień wody będzie nakierowany na plamę od spodu, możliwe, że uda się ją najzwyczajniej w świecie usunąć ją spomiędzy włókien materiału.
Sprawdź rzeczy przed praniem
Jeśli robisz pranie dla swojej rodziny, prawdopodobnie wiesz, że w koszykach mogą pojawić się niespodzianki. Powiedz swoim domownikom, by mówili ci o plamach, albo żeby oznaczali poplamione ubrania (np. przy pomocy spinacza).
Zawsze sprawdzaj, czy ubrania nie są poplamione, ponieważ wiele plam wymaga wstępnej obróbki. W wielu przypadkach na plamę wystarczy użyć odplamiacza i zostawić to na 10 – 15 minut przed wrzuceniem do pralki.
Nie zawsze uda nam się zobaczyć plamę przed wrzuceniem ubrań do pralki, dlatego zanim przejdziemy do suszenia, powinieneś jeszcze raz wszystko przejrzeć. Jeśli coś przeoczysz, plama jedynie się utrwali. To samo tyczy się prasowania, żadnego ciepła na plamę!
Najpierw test
Zanim użyjesz odplamiacza na plamie, wypróbuj go na niewidocznej części ubrania, żeby zobaczyć, czy nie wpłynie on na kolor, lub czy nie narobi zniszczeń (szczególnie jeśli nigdy go jeszcze nie używałeś).
Jest to szczególnie ważne w przypadku jedwabiu i tkanin które mogą nie być odporne na działanie odplamiacza. Po użyciu, nie wrzucaj ubrania od razu do pralki, tylko pozwól odplamiaczowi wsiąknąć przez co najmniej 10 minut.
Delikatnie
Dzisiejsze odplamiacze są bardzo skuteczne, więc w większości przypadków obędzie się bez szorowania. Jeśli materiał nie jest specjalnie wytrzymały (jak dżins), nie powinieneś zbytnio szorować, ponieważ może to poszerzyć i utrwalić plamę lub zniszczyć tkaninę.
Delikatne szorowanie pod bieżącą wodą może pomóc w usuwaniu plam po jedzeniu, krwi lub tłuszczu z koszul, grubszych tkanin bawełnianych. Pamiętaj, by zawsze szorować z drugiej strony, co pomoże w usunięciu plamy.
Dziel i rządź
Dla najlepszej skuteczności, zawsze powinieneś prać poplamione ubrania osobno. Brudne ubrania robocze, czy poplamione ciuchy dzieci nie powinny wylądować razem w pralce z twoimi najładniejszymi rzeczami.
Kolejnym plusem sortowania prania jest brak farbowania ubrań. Brud i plamy mogą przenieść się na inne, czyste ubrania jeśli użyjesz za mało detergentu, temperatura będzie za niska, program za długi lub pralka przepełniona.
Zimne podejście
Zawsze powinieneś zaczynać od zimnej wody, szczególnie jeśli nie jesteś pewien co poplamiło ubranie. Gorąca woda, zamiast wywabić, może dodatkowo utrwalić niektóre plamy, jak te po krwi, mleku czy jajkach.
Gorąca woda
Zawsze przed podjęciem działania, przeczytaj dokładnie co jest napisane na metce i na etykiecie środka czyszczącego. Są tam wszystkie informacje których potrzebujesz, takie jak m.in. temperatura wody. Gorąca woda powinna mieć 50-60 stopni, ciepła 30-40 a zimna około 20 stopni Celsjusza. Chłodniejsza woda może okazać się nieefektywna przy usuwaniu tłustych zabrudzeń, za to dobrze sprawdzi się przy wywabianiu plam krwi.