10 narzędzi potrzebnych do majsterkowania
W każdym z nas siedzi mały MacGyver. I któż z nas nie próbował ułatwić sobie życia w majsterkowaniu? Nie ma znaczenia, czy twoja skrzynka z narzędziami jest wypełniona po brzegi, czy też zbierasz powoli wszystkie potrzebne narzędzia, jesteś doświadczonym majsterkowiczem, czy też początkującym, tych kilka sekretów zawodowych ułatwi ci twoje kolejne przedsięwzięcie z cyklu „zrób to sam”. Dodaj tych kilka narzędzi do swojej artylerii, a majsterkowanie pójdzie ci gładko.
Rozcieńczalnik
Rozcieńczalnik już od długiego czasu należy do podstawowej broni arsenału majsterkowicza, ale jego silne opary mogą być trudne do zniesienia. Możesz stworzyć swój własny rozcieńczalnik na bazie oleju. Połącz ćwierć filiżanki oleju z cytryny z filiżanką oleju z siemienia lnianego. Powoli wlewaj otrzymaną mieszankę do farby, stale ją mieszając, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Betoniarka
Jeśli taka mieszarka byłaby dla ciebie luksusem, zaimprowizuj własną. Możesz mieszać małe porcje przy użyciu wiertarki ze śmigłem. Jeśli jednak masz duże ilości betonu, musisz zakupić betonomieszarkę.
Szpachla do drewna
Szpachla do drewna jest dość tania, ale jeśli nie planujemy wizyty w markecie budowlanym w najbliższym czasie, a jest nam potrzebna, łatwo ją wykonać samemu. Aby uzyskać doskonale pasujący kolor, wykorzystaj trociny z cięcia mebla. Do jednej części takich trocin dodaj trzy części kleju i wypełnij taką mieszanką dziurkę w meblu. Poczekaj aż wyschnie, a następnie wyszlifuj.
Farba
Tak, naprawdę można wykonać samemu mleczną farbę z mleka w proszku i pigmentu w proszku. Jeśli to nie twój styl, możesz też zamienić zwykłą farbę na farbę, która stworzy tablicę do pisania. Wystarczy dodać na jedną filiżankę farby dwie łyżki cementu do fugowania płytek. Po wyschnięciu farby wyszlifuj powierzchnię.
Stwórz mini szlifierkę
Do szlifowania bardzo małych detali potrzebujemy małej szlifierki obrotowej. Aby stworzyć swoją własną, usuń włosie ze starej szczoteczki elektrycznej i zamień je na samoprzylepny papier ścierny.
Naśladuj Philipsa
Każdy powinien posiadać śrubokręt Philipsa. Jeśli takiego nie masz, przestań czytać ten artykuł i idź go sobie od razu kupić. Jeśli jednak w wirze pracy zorientujesz się, że gdzieś się zgubił, metalowa obieraczka do warzyw może w razie konieczności go zastąpić.
Usuwanie śrubek ze startym gwintem
Starte gwinty będące częstym skutkiem używania śrubokrętu o nieodpowiednim rozmiarze, mogą być prawdziwym utrapieniem. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie ekstraktora do śrub, jednak jeśli takiego nie mamy, warto wypróbować innego sposobu. Połóż na główce śrubki grubą gumkę recepturkę i wciśnij końcówkę wkrętarki, aby ją odkręcić.
Uchwyt do pędzla
Niektórzy z nas są specjalistami w malowaniu. Z kolei inni z nas są specjalistami we wpuszczaniu pędzla do puszki pełnej farby. Można jednak temu zapobiec. Przetnij piankę do izolacji rur tak, by pasowała do brzegu puszki. Następnie zrób w niej nacięcia. Jeśli musisz na chwilę przestać malować, po prostu wciśnij uchwyt pędzla w piankę.
Magnetyczna sztuczka
Narzędzia z magnesem mogą sprawić, że majsterkowanie będzie o wiele łatwiejsze; dzięki nim małe gwoździe czy śrubki zawsze będą w razie potrzeby pod ręką. Aby dostosować młotek, przyklej magnez na końcu trzonka. W ten sposób możesz bez trudu wziąć kilka gwoździ, bez konieczności wkładania ich w usta.
Karteczki samoprzylepne
Prawdopodobnie w twojej skrzynce z narzędziami nie ma samoprzylepnych karteczek, ale może powinny. Następnym razem, gdy będziesz wiercić dziurę w ścianie, przyklej taką karteczkę tuż pod miejscem, gdzie będziesz wiercić. Złóż kartkę do góry – tu zbierze się pył.