10 porad od perfekcyjnej pani domu

Zdecydowana większość z nas lubi, gdy w mieszkaniu jest czysto, schludnie, a do tego ładnie pachnie. Nie rodzimy się co prawda perfekcyjnymi paniami czy panami domu, ale z czasem nabywamy wiedzę i doświadczenie, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. W naszej galerii znajdziecie 10 mistrzowskich patentów, które w mig rozwiążą najpopularniejsze problemy każdego gospodarstwa domowego. Gwarantujemy, że kiedy spróbujesz tych rozwiązań po raz pierwszy, na stałe włączysz je do swojego życia!

article cover

10 porad od perfekcyjnej pani domu

Pranie pachnące świeżością  Któż z nas nie lubi pachnących ubrań? Tym bardziej latem chcemy poczuć się świeżo, a delikatny zapach uwalniany przez tkaniny zdecydowanie nam w tym pomoże. Oczywiście, do prania należy dodać płyn do płukania – to robimy niemal wszyscy. Ale są sposoby na to, by uprana i wysuszona odzież pachniała dłużej niż kilka dni. Wystarczy do bębna wlać kilka kropel ulubionego olejku zapachowego, a podczas prasowania używać pachnących płynów (można zrobić je samodzielnie, dodając do wody destylowanej nietłusty olejek). Pomocne będą też woreczki zapachowe (np. suszone płatki kwiatów), które umieścić należy w szafie. Dobrym patentem są też waciki nasączone ulubionymi perfumami, które możemy wsunąć np. między swetry.
Pandemia koronawirusa uświadomiła większości z nas, jak ważna jest codzienna higiena rąk oraz czyszczenie i dezynfekcja powierzchni, które mają kontakt z jedzeniem czy naszą skórą. Oczywiście, do przecierania blatów, biurka czy stołów możemy użyć gotowych środków. Jeśli jednak zależy nam na naturalnych metodach, warto wypróbować np. olejek eukaliptusowy, który rozcieńczamy w proporcji 150 ml olejku na litr wody. Taki roztwór ma właściwości odkażające, przez co sprawdzi się do czyszczenia kuchni oraz łazienki, a przy okazji pozostawi we wnętrzu piękny zapach. Niezwykle popularnym, a przy okazji skutecznym środkiem jest także soda oczyszczona, którą możemy łączyć z wodą (gdy dodamy łyżkę płynu, powstanie pasta na silne zabrudzenia lub w proporcji paczka sody na litr wody ekologiczny płyn do mycia naczyń).
Jak dbać o deskę do krojenia?

Deska do krojenia może być siedliskiem groźnych zarazków i bakterii. Dlatego warto wiedzieć, jak ją czyścić, by służyła nam jak najdłużej, jednocześnie nie będąc zagrożeniem dla zdrowia. Przede wszystkim drewnianą deskę przed pierwszym użyciem należy zaimpregnować: sprawdzi się tu np. olej kokosowy lub oliwa z oliwek (należy co najmniej dwa razy natrzeć deskę tłuszczem, umyć ją, a czynność powtarzać np. raz w miesiącu). Do porządnego czyszczenia drewnianej deski dobrze raz na jakiś czas użyć mieszanki soku z cytryny i soli. Jeśli na desce kroiliśmy surowe mięso, należy wyparzyć ją we wrzątku. Najłatwiej utrzymać w czystości deskę szklaną – wystarczy umyć ją po każdym użyciu wodą i płynem do naczyń.
Jak przedłużyć świeżość warzyw i owoców

Wiosna i lato to czas, w którym cieszymy się świeżymi warzywami i owocami. Najzdrowsze są oczywiście te z przydomowego ogródka lub od sprawdzonego dostawcy. Niestety, owoce i warzywa mają do siebie, że stosunkowo szybko więdną, a nawet gniją. Dlatego warto poznać sposoby na przedłużenie ich świeżości. Rzodkiewki będą długo jędrne, jeśli będziemy przechowywać je w szklanym słoiki z odrobiną wody na dnie i oczywiście w lodówce. Podobnie zrobić można z marchewkami. Wszystkie liściaste warzywa: sałata, szpinak czy rukola, będą dłużej dobre, jeśli zawiniemy ich liście w ręcznik papierowy (oczywiście jak najszybciej trzeba wypakować je z foliowych torebek czy opakowań). Banany, pomidory czy ogórki należy z kolei przechowywać poza lodówką. Te pierwsze najlepiej trzymać z dala od innych warzyw i owoców! Truskawki, borówki czy maliny myjemy dopiero bezpośrednio przed spożyciem – po kontakcie z wodą szybciej zgniją.
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas