10 roślin, które tworzą odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu
Rośliny to nie tylko ozdoba domu. Pozytywnie wpływają na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Dlaczego? Po pierwsze, pomagają oczyścić powietrze w pomieszczeniu, bowiem niektóre z nich posiadają zdolność pochłaniania rozmaitych szkodliwych substancji chemicznych, a nawet dymu tytoniowego. Po drugie, stabilizują wilgotność powietrza. Po trzecie, o czym z pewnością pamiętamy z lekcji biologii, biorą udział w procesie fotosyntezy, czyli pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza, a uwalniają tlen.

Składniki

Które rośliny są najcenniejsze dla utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach?
Skrzydłokwiat, kakaowiec, mirt, wawrzyn i drzewko cytrynowe – absorbują nadmiar wilgoci
Cyprysik, sansewieria, fikus, cissus, żyworódka – nawilżają powietrze
Przyjrzyjmy się im nieco bliżej:
Skrzydłokwiat: często nazywany „szczęściem kobiety”, gdyż uważa się, że kwiat ten przynosi dużo szczęścia i miłości do domu. Kwestia szczęścia może być dyskusyjna, jednak inne właściwości tej rośliny to naukowe fakty: skrzydłokwiat pobiera nadmiar wilgoci z powietrza w pomieszczeniu, a tym samym normalizację mikroklimat w domu. Niszczy też zarodniki pleśni. Idealna temperatura dla tej rośliny to około 18°C.
Kawowiec: spośród ponad 100 odmian kawowca, do najczęściej wybieranych należy odmiana arabska. Roślina wymaga intensywnego nawadniania, najlepiej czuje się w miejscu widnym, ale osłoniętym przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Świetnie absorbuje wilgoć, a dodatkowo w okresie kwitnienia wypełnia pomieszczenie aromatycznym zapachem.
Składniki
Mirt:
roślina ta jest symbolem pokoju, radości, a także nieśmiertelności. Dawniej wierzono, że mirt posiada moc przywracania starcom młodości, dawania podróżnym siły. Dzisiaj jest szczególnie ceniona ze względu na swe walory ozdobne oraz zdolność hamowania rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Właściwość tę zawdzięcza obecności substancji zwanych fitoncydy.

Wawrzyn: symbol chwały, zwycięstwa, majestatu. W czasach kiedy klimat był wilgotniejszy wawrzyn tworzył lasy na niemal całej szerokości Morza Śródziemnego. Roślina ta uwielbia wilgoć, cień i duże ilości wody, dlatego tak chętnie pochłania wilgoć z powietrza, normalizując tym samym mikroklimat pomieszczenia. Wawrzyn to również nic innego jak doskonała przyprawa, znana szerzej jako liść laurowy.
Składniki
Drzewko cytrynowe:
wspaniała ozdoba domu, a do tego wypełnia wnętrze cudownym, świeżym aromatem. Roślina posiada również właściwości oczyszczające powietrze. Lubi miejsca naturalnie oświetlone, wymaga umiarkowanego podlewania i częstego zraszania.

Cyprysik: pochodzi z Japonii, gdzie jest bardzo szanowaną rośliną. Uważa się bowiem, że zamieszkują ją dusze zmarłych. Jej wiecznie zielone liście pochłaniają nadmiar wilgoci i oczyszczają powietrze. W zamian oczekuje tylko zacienionego miejsca i regularnego podlewania.
Sansewieria: uprawa tej niepozornej rośliny w warunkach domowych przynosi wiele korzyści. Odświeża ona powietrze, produkuje ogromne ilości tlenu i neutralizuje szkodliwe opary wytwarzane z materiałów syntetycznych. Do tego jest niezwykle łatwa w uprawie: nie wymaga częstego podlewania, dobrze czuje się zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu.
Składniki
Fikus:
jedna z najpopularniejszych roślin pokojowych, łatwa w pielęgnacji. Lubi światło rozproszone, dobrze znosi suche powietrze, nie jest wymagająca, jeśli chodzi o temperaturę otoczenia (około 20°C). Częstotliwość podlewania uzależniona jest od temperatury w pomieszczeniu. Fikus doskonale nawilża powietrze, oddaje dużą ilość tlenu, neutralizuje toksyny.

Cissus: często mylony z bluszczem. Najpopularniejsze odmiany uprawiane w domach to cissus australijski i cissus rombolistny. Rośliny te nie są zbyt wymagające – lubią miejsca średnio nasłonecznione i umiarkowane podlewanie.
Żyworódka: znana też pod nazwą kalanchoe lub płodnolist. Jej ojczyzną jest Madagaskar, dlatego przyzwyczajona jest do suchego otoczenia. Gromadzi wilgoć w liściach, dzięki czemu pomaga regulować mikroklimat wokół siebie. Wymaga regularnego naświetlania i malej ilości wody.