10 zasad urządzania poddasza

Podczas adaptacji poddasza na mieszkanie należy uwzględnić wiele kwestii, które będą miały wpływ na jego funkcjonalność i komfort użytkowania. Na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę?

10 zasad urządzania poddasza
10 zasad urządzania poddaszaVeluxmateriały prasowe

Urządzenie poddasza to nie lada wyzwanie, ale umiejętnie przeprowadzone może przynieść wspaniałe efekty. Pamiętajmy jednak, że takie przedsięwzięcie wiąże się z nakładem finansowym, załatwieniem stosownych formalności oraz burzą mózgów - zwłaszcza, kiedy przychodzi czas na funkcjonalne urządzenie wnętrz ze skosami.

Pamiętaj o przepisach budowlanych

Samo zgłoszenie faktu robót budowlanych wymagane jest w sytuacji, gdy:

– adaptacja poddasza nie będzie się wiązała z jego przebudową lub rozbudową,

– wstawienie lub wymiana okna dachowego nie będą naruszać konstrukcji dachu,

– mamy zamiar zmodernizować istniejącą instalację cieplną, gazową i wodno-kanalizacyjną.

Jeżeli jednak zakres prac związany jest z rozbudową, ingerencją w konstrukcję dachu czy ścian nośnych lub mamy zamiar zamontować okna w miejscach, w których do tej pory ich nie było oraz doprowadzić na poddasze pełną instalację, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Nie zapomnij o odpowiednim doświetleniu poddasza

Jakie okna dachowe wstawić, aby poddasze było dobrze oświetlone? Jeśli powierzchnia okien będzie stanowić 10% i więcej powierzchni podłogi, efekt będzie optymalny. Wpadające z góry do salonu czy sypialni promienie słoneczne rozjaśnią wnętrza, wprowadzą dobry nastrój, a także pozwolą nam zaoszczędzić na kosztach oświetlenia sztucznego. W pomieszczeniach, w których nie ma jak wstawić okna dachowego, np. w korytarzach, holu czy łazience, rozwiązaniem może być instalacja dachowego świetlika tunelowego. W dużym salonie warto natomiast rozważyć wstawienie zestawu okien dachowych, który jest niezwykle efektowny.

Zabezpiecz się przed zimnem i wilgocią

Starannie wykonana izolacja dachu będzie miała wpływ na ponoszone w przyszłości koszty ogrzewania. Sprawi, że zimą na poddaszu będzie ciepło i przytulnie, a latem nie odczujemy tak bardzo panującego na zewnątrz skwaru. Nie mniej ważna jest właściwa obróbka okna dachowego, dzięki której zapobiegniemy powstawaniu mostów termicznych i kondensacji pary wodnej na szybach. Obecnie producenci oferują rozwiązania ułatwiające ukształtowanie prawidłowo wnęki okiennej – przy oknach dachowych marki Velux możemy zastosować stalowy stelaż lub gotową prefabrykowaną wnękę z materiału odpornego na wodę. Miejmy też na uwadze specyfikę takich pomieszczeń, jak kuchnia i łazienka, gdzie przydadzą się okna o zwiększonej odporności na wilgoć, wyposażone w system wentylacji.

Nie uderzaj głową w sufit

Łóżko można ustawić w miejscu, gdzie ściana kolankowa ma wysokość co najmniej 80 cm. Sprawdź, czy przy wstawaniu nie uderzysz głową o skos oraz czy do łóżka da się swobodnie podejść z obu stron. W takim przypadku najbardziej funkcjonalne będzie górne otwieranie. Ważne jest też, aby tak umiejscowić łóżko, żeby światło słoneczne nie padało nam rano na twarz. Z tym łatwo sobie poradzimy, jeśli odpowiednio zdecydujemy, jaką roletę wybrać. Kanapę lub fotele pod skosami ustaw tyłem do ściany – tak, aby podczas wstawania nie uderzać głową o sufit.

Postaw na ciekawe rozwiązania

Poddasze może sprawiać problemy w funkcjonalnym zaplanowaniem całej dostępnej przestrzeni, ale jednocześnie stwarza wiele interesujących możliwości. Pamiętaj, że miejsca do siedzenia, a zwłaszcza część jadalna, powinny znajdować się w najwyższych fragmentach poddasza. Część wypoczynkowa może znaleźć się nieco bliżej skośnych połaci – wówczas dobierz ciekawą, niską kanapę i fotele czy nawet duże pufy do odpoczynku. Skosy dają też pole do popisu, jeśli chodzi o interesujące kształty półek, regałów na książki i miejsc do przechowywania różnego rodzaju sprzętów i bibelotów. Sprawdzą się rozmaite szuflady, skrzynie na kółkach, które łatwo wyciągnąć spod niskiej ściany, a także szafki typu cargo.

Wybierz klimat swojego mieszkania

Poddasze można zaaranżować zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Salon niech będzie najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem –możemy tu poszaleć z różnymi dekoracjami (oczywiście z umiarem). Do salonu w stylu klasycznym pasować będą np. ozdobne (kwieciste, ze złotą nitką czy we wzory orientalne) zasłony, porcelanowe figurki, duży regał na książki. Do sypialni wprowadź nieco więcej lekkości i stonowanych, kojących barw. Pamiętaj, że każde pomieszczenie stwarza własne możliwości aranżacyjne, ale decydując się na konkretną stylistykę w jednym pokoju, staraj się zachować ją w całym domu.

Nie dziel niepotrzebnie powierzchni poddasza

Ściany nośne czy kolumny powinny być raczej elementami dzielącymi przestrzeń na sfery funkcjonalnej – o ile to możliwe, niech nie zamykają pomieszczeń całkowicie. Dobrym rozwiązaniem jest salon otwarty na kuchnię i na hol. Odgrodź tylko pomieszczenia wymagające intymności (sypialnię, pokój dziecka, łazienkę). A jeśli chcesz mimo wszystko odseparować np. salon i kuchnię drzwiami, niech będą one przeszklone.

Wygoda w łazience

Jeśli zakładasz kabinę prysznicową, musi ona znaleźć się w wysokiej części łazienki. Przy odpowiednio wysokiej ścianie (ścianka kolankowa o wysokości przynajmniej 110 cm) zainstalujmy sedes i wannę. Pod niższymi ściankami mogą znaleźć się niektóre szafki (np. do przechowywania papieru toaletowego) czy pralka.

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Aby optycznie powiększyć wnętrze, warto pomalować je na jasne kolory. Podobny efekt można uzyskać, decydując się na umiejętnie rozmieszczone oświetlenie punktowe. Przeszklone drzwi również wizualnie powiększają wnętrza, podobnie jak szafa z przesuwanymi lustrzanymi drzwiami, która może znaleźć się w holu lub w sypialni.

Wykorzystaj specyficzny charakter wnętrza do ciekawej aranżacji

W przypadku licznych skosów rozplanuj dobrze przestrzeń, jaką masz do dyspozycji. Przy niskich ścianach kolankowych można ustawić niewysokie regały lub komody. Część mebli warto zlecić do wykonania według własnego projektu stolarzowi i w ten sposób umiejętnie wypełnić przestrzenie i luki, a także cieszyć się niepowtarzalnym wnętrzem.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas