1300 zł dla każdego dorosłego. Załapią się nawet bezdzietni i single?

1300 złotych dla wszystkich dorosłych osób to jedno z założeń nowego, pilotażowego programu. Wysoce prawdopodobne jest, że Polacy już niedługo będą mogli skorzystać z bezwarunkowego dochodu podstawowego przez dwa lata. Dla kogo przewidziano pieniądze?

Kto będzie mógł skorzystać z bezwarunkowego dochodu podstawowego?
Kto będzie mógł skorzystać z bezwarunkowego dochodu podstawowego?123RF/PICSEL

Pojęcie bezwarunkowego dochodu podstawowego po raz pierwszy ujrzało światło dzienne w 1975 roku Berkshire w 1975 r. Ten sposób finansowania był eksperymentem, który miał na celu walkę z wysokimi cenami zboża. Z kolei w 2017 roku rozpoczęto ten eksperymentalny projekt w Finlandii. Wykazał on, że osoby, które otrzymały dochód bezwarunkowy, były nieznacznie bardziej aktywne zawodowo niż osoby, które otrzymywały zasiłek dla bezrobotnych.

Ten pomysł rozważa coraz więcej państw - był już on dyskutowany między innymi w Niemczech i Hiszpanii. W Hiszpanii z kolei trwa on już od dwóch lat. A co z Polską? Trwają właśnie prace nad pilotażowym programem, który będzie zakładał bezwarunkowy dochód podstawowy przez dwa lata. Dla kogo przewidziano pieniądze?

Kto może skorzystać z bezwarunkowego dochodu podstawowego?

Ten pilotażowy program ma zostać przeprowadzony w kilku wioskach na terenie Warmii i Mazur, w rejonie graniczącym z Obwodem Kaliningradzkim. Projekt ten będzie sprawdzany w dziewięciu gminach: 

  • Barciany
  • Bartoszyce
  • Braniewo
  • Budry
  • Dubeniki
  • Górowo Iławieckie
  • Lelkowo
  • Sęsopor
  • Srokowo

Dlaczego właśnie ten obszar ma być objęty przez eksperymentalny projekt? Ponieważ znacznie odstaje na tle kraju względem dochodów, aktywności gospodarczej, bezrobocia oraz ubóstwa. Ma również niewielki ruch graniczny i został mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej. Projekt ten ma odmienić sytuację życiową obywateli mieszkających w tym regionie.

Bezwarunkowy dochód podstawowy: załapią się bezdzietni i single

Co do zasady, bezwarunkowy dochód podstawowy musi być wypłacane każdemu dorosłemu obywatelowi bezwarunkowo - niezależnie od statusu materialnego, stanu cywilnego, pobierania zasiłków czy posiadania dzieci. W praktyce oznacza to, że dodatkowe pieniądze w końcu trafią do nieco pomijanej przez państwo grupy społecznej, jaką są single i osoby bezdzietne.

Zalety bezwarunkowego dochodu podstawowego

- Gdy nasze utrzymanie zależy od innych osób, np. pracodawców, mężów, partnerów, rodziców, to mogą one wykorzystać tę zależność dla własnej korzyści. Jeżeli każdemu zapewniony byłby bezwarunkowy dochód podstawowy, to wzrosłaby odporność na takie wykorzystywanie. Na przykład pracownik mógłby przeciwstawić się wyzyskującemu kierownikowi, a żona mogłaby przeciwstawić się przemocowemu mężowi - mówił w wywiadzie dla portalu strefabiznesu.pl dr hab. Ryszard Szarfenberg, profesor z Uniwersytetu Warszawskiego.

Taki dochód ma być wypłacany przez dwa lata, czyli przez całą długość trwania eksperymentu. - Jesteśmy równolegle w trakcie rozmów dotyczących finansowania. Nie ma pewności, czy tej projekt się odbędzie, natomiast jest to etap w którym poddajemy go pod dyskusję akademicką - mówi prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego. Ten przygotowany program pilotażowy przygotowany przez ekspertów został wpisany do strategii regionalnej Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ruszy, jednak na pewno nie będzie to miało miejsca w tym roku.

***

Zobacz również: 

„Suknie marzeń Izabeli Janachowskiej”: Szeroka suknia wyszczupla talięPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas