Reklama

Dodatkowe pieniądze dla seniorów – kto może je otrzymać?

Emeryci mają szansę na dodatkowy zastrzyk gotówki. Oprócz 13. i 14. emerytury mogą się strać również o przyznanie świadczenia 500 plus dla seniora. Nie przysługuje ono jednak wszystkim. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać i jakich formalności dopełnić.

Choć świadczenie 500 plus większości osób kojarzy się ze środkami finansowymi przeznaczonymi dla rodziców niepełnoletnich dzieci, z podobnej formy pomocy skorzystać mogą również osoby starsze.

500 plus dla seniora - komu przysługuje?

Aby otrzymać dodatkową gotówkę, należy spełnić kilka warunków. Mogą się o nią ubiegać osoby, które:

  •  ukończyły 75 lat,
  •  są niepełnosprawne lub niezdolne do samodzielnej egzystencji (niezbędne jest posiadanie odpowiedniego orzeczenia),
  •  spełniają kryteria dochodowe

Miesięczny dochód osoby starającej się o wypłatę pełnej kwoty świadczenia 500 plus dla seniora nie może przekraczać  1272,08 zł brutto

Reklama

Jeśli jest on nieznacznie wyższy, stosowana jest zasada "złotówka za złotówkę", jednak jedynie do kwoty 1772,08 zł. Jest to nieprzekraczalny limit, powyżej którego senior nie może skorzystać ze świadczenia. 500 plus dla seniorów nie przysługuje również osobom odsiadującym karę pozbawienia wolności czy przebywającym w areszcie.

Czytaj również: Czy emerytura po mężu należy się każdej wdowie?

  500 plus dla seniora - druk i inne niezbędne dokumenty

Specjalny wniosek o przyznanie świadczenia uzupełniającego można pobrać ze strony ZUS-u. Tak również trzeba go złożyć - można to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty lub online.  Do druku należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności lub niezdolności do samodzielnej egzystencji. 

W niektórych przypadkach konieczne może być również przedstawienie dokumentacji medycznej.

 

Osoby mające problem z samodzielnym wypełnieniem wniosku mogą się zgłosić o pomoc do urzędu skarbowego. Decyzja wydawana jest w ciągu 30 dni od wpłynięcia dokumentów. 

 

Czy rencista może starać się o 500+?

 Świadczenie to przysługuje seniorom, którzy spełniają powyższe kryteria, w tym kryterium dochodowe. Należy pamiętać, że renta oraz dodatek pielęgnacyjny wliczają się do limitu.

  500 plus dla seniorów 2022 - ważne zmiany

 W tym roku, tak jak i w poprzednim rząd zdecydował o przyznaniu emerytom świadczenia 500 plus. W związku z waloryzacją rent i emerytur, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podniosło próg dochodowy o ponad 124 zł - z 1772,08 zł brutto, które obowiązywały w ubiegłym roku, do 1896,12 zł brutto. 

Mechanizm waloryzacji progu ma być wprowadzony na stałe.   - Będzie on waloryzowany corocznie od 1 marca takim wskaźnikiem, jakim waloryzowane są renty i emerytury - mówi minister Marlena Maląg. Jest to jeden z elementów wsparcia najstarszych obywateli. 

 ***

Czytaj również:

Waloryzacja rent i emerytur 2022. Tabela

Bon turystyczny. Nie wszystkim dzieciom przysługuje

Bon turystyczny - ile wynosi, jak go dostać? Najważniejsze informacje

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie z ZUS | seniorzy | emeryci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama