Reklama

Reklama

Emerytów i rencistów czeka ważna zmiana. Ministerstwo podaje szczegóły

Rencistów i emerytów czeka duża zmiana. Ze względu na to, że w Polsce coraz więcej seniorów biegle posługuje się nowoczesną technologią, minister rodziny i polityki społecznej zdecydował o wprowadzeniu nowych mLegitymacji dla osób pobierających świadczenia ZUS. Od kiedy emeryci i renciści będą mogli korzystać z ułatwienia?

9 marca 2022 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 3 marca 2022 r. w sprawie mLegitymacji emeryta-rencisty. 

Elektroniczny dokument dla emerytów i rencistów! Resort zapowiada zmiany

Emeryci i renciści korzystali dotychczas z legitymacji tradycyjnych w formie plakietek. Zgodnie z nowymi przepisami osoby pobierające świadczenia ZUS już niedługo będą mogły korzystać także z mLegitymacji emeryta-rencisty. Dokument elektroniczny będzie można okazywać przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej. To duże ułatwienie w przypadku osób, które na co dzień nie mają problemów z posługiwaniem się nową technologią.

Reklama

Resort zaznacza, że na razie dzięki elektronicznym dokumentom łatwo i szybko można: "okazać swoją tożsamość, przekazać w bezpieczny sposób swoje dane zweryfikowanym podmiotom publicznym lub prywatnym w celu skorzystania z oferowanych przez nie usług, potwierdzić status ucznia lub studenta, skorzystać z ulg i zwolnień bądź okazać uprawnienia do prowadzenia pojazdu". 

Czytaj również: Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Kto może je otrzymać?

Jak będzie można otrzymać mLegitymację emeryta-rencisty?

Aby skorzystać z możliwości i zaopatrzyć się z elektroniczną wersję legitymacji emeryta-rencisty seniorzy będą musieli udać się do ZUS-u i złożyć wniosek o wydanie takiego e-dokumentu. Wniosek - w imieniu osoby zainteresowanej - będzie mógł złożyć także jej przedstawiciel ustawowy lub pełnomocnik. Elektroniczny dokument będzie oczywiście przyznawany bezpłatnie.

Sprawdź także: Emerytura po zmarłym mężu - zasady przyznawania

Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?

Zgodnie z rozporządzeniem mLegitymacje będą wydawane od początku przyszłego roku, a więc od 1 stycznia 2023 roku. Emeryci i renciści muszą więc poczekać na ułatwienie jeszcze kilka miesięcy. 


Zobacz również: 
Osoby, które kupiły mieszkanie na kredyt mogą liczyć na zwrot jednej z opłat? Zmiany nadchodząINTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emeryci i renciści | dokumenty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy