30 kwietnia to niedziela handlowa. Uważaj na godziny otwarcia

Boisz się, że nie zdążysz zrobić zakupów przed majówką? Spokojnie, niedziela 30 kwietnia jest niedzielą handlową. Co więcej, kilka sklepów m.in. Biedronka, spodziewając się wzmożonego zainteresowania klientów, wydłużyło godziny otwarcia. Oto kilka informacji, z którymi warto się zapoznać, nim w niedzielę, 30 kwietnia ruszymy do sklepu.

W niedzielę handlową wybierasz się na zakupy? Sprawdź godziny otwarcia
W niedzielę handlową wybierasz się na zakupy? Sprawdź godziny otwarcia123RF/PICSEL

Zgodnie z obowiązującą od 1 marca 2018 roku ustawą, prowadzenie działalności handlowej (poza punktami o określonym charakterze, takimi jak np. apteki czy stacje benzynowe lub sytuacją, w której za ladą staje właściciel biznesu), jest zakazane. Ustawodawca od tej generalnej zasady przewidział jednak kilka wyjątków, wskazując szereg wybranych niedziel, podczas których można zrobić zakupy na takich samych zasadach, jak w każdy inny dzień tygodnia.

Zdanowicz pomiędzy wersami: Odc. 55: Aleksandra KwaśniewskaINTERIA.PL

Kiedy wypadają niedziele handlowe?

Są to niedziele wypadające w okresie wzmożonej konsumpcji, przed świętami, wakacjami, rozpoczęciem roku szkolnego czy długimi weekendami. Dzięki takiemu rozwiązaniu konsumenci mogą spokojnie nabyć produkty, potrzebne na kilka wolnych dni, czy związane z rozpoczęciem nauki lub urlopu.

Niedzielami handlowymi są więc:

  • ostatnia niedziela przypadająca w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu
  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • niedziela przed świętami Wielkanocnymi.

Z powyższej listy wynika, że również najbliższa niedziela, czyli 30 kwietnia będzie niedzielą handlową. Właściciele sklepów już szykują się na większy ruch i większe obroty, zakładając że wielu klientów wykorzysta ustawową furtkę, zostawiając majówkowe zakupy na ostatnią chwilę.

Godziny otwarcia sklepów w niedzielę handlową 30 kwietnia

Wielu klientów zakupy zostawia na ostatnią chwilę
Wielu klientów zakupy zostawia na ostatnią chwilęINTERIA.PL

Wychodząc naprzeciw temu scenariuszowi, część firm zdecydowała się wydłużyć godziny otwarcia. Dłużej niż zwykle (do godz. 23) otwarta będzie część placówek sieci Biedronka (3 tys. sklepów na terenie całego kraju). Jak podaje TVN24.pl, na częściowe wydłużenie pracy sklepów zdecydował się również Auchan. "W niedzielę placówki handlowe Auchan będą otwarte od 8:00 do 21:00. W Krakowie godziny pracy będą wydłużone do godziny 22:00" - czytamy na stronie serwisu. Większość placówek Lidla będzie czynna do 19, wybrane do 21. Jeśli zaś chodzi o Kaufland, kilkanaście marketów na terenie Polski będzie czynne do godz. 23.

Sklepy Carrefour będą otwarte do godz. 21, Aldi do godz. 20.

Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia sklepów w niedzielę handlową 30 kwietnia, można znaleźć na stronie internetowej każdej z sieci lub bezpośrednio w placówkach handlowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas