6 sposobów na oszczędzenie pieniędzy podczas wakacyjnych podróży

Wakacyjne podróże, a w szczególności te zagraniczne, wiążą się z kosztami. Jednak są sposoby, dzięki którym można oszczędzić sporo pieniędzy.

Planując wakacyjne trasy zaplanuj również wydatki
Planując wakacyjne trasy zaplanuj również wydatki123RF/PICSEL

Jak wskazują dane CBOS w zeszłym roku co piąty dorosły Polak wyjechał za granicę w celach wypoczynkowych lub turystycznych. Najczęściej Polacy wyjeżdżali do Niemiec i Włoch (po 15% spośród wyjeżdżających) oraz do Grecji i Wielkiej Brytanii (po 11%). Education First, firma specjalizująca się w organizowaniu zagranicznych kursów językowych, przygotowała rady dla osób, które podczas spędzania tegorocznych wakacji za granicą chciałyby oszczędzić nieco pieniędzy.

Po pierwsze: lataj sprytnie

Jest mnóstwo sposobów, by znaleźć dobrą cenę biletów lotniczych. Warto subskrybować newslettery i sprawdzać promocje, które przesyłane są, kiedy tylko pojawi się dobra cena. Poza tym należy porównywać oferty na różnych stronach internetowych i zwracać szczególną uwagę na loty nocne, w ciągu tygodnia lub te o porannych godzinach. Ostatnia i bardzo istotna rada dla osób, które poszukują tanich linii lotniczych na stronach internetowych, to "wyczyszczenie" przeglądarki internetowej i wykasowanie "ciasteczek". Dzięki temu pozbędziemy się historii wyszukiwania biletów w internecie i zapobiegniemy windowaniu cen!

Po drugie: sprawdź nowe miejsca zakwaterowania

Oprócz biletów lotniczych z największym kosztem wiąże się opłacenie zakwaterowania. Jest wiele innych możliwości poza wynajęciem pokoju w hotelach. Między innym można wziąć pod uwagę gościnne programy wymiany, czyli hospitality exchange i mieszkania na wynajem. Gościnne programy wymiany oferują bezpłatny pobyt w miejscowym domu, w którym można liczyć na wolny pokój, łóżko i kanapę, w zamian za to, że pewnego dnia wyświadczy się taką samą przysługę innemu podróżującemu. Sprawdzenie cen związanych z wynajmem mieszkania na kilka nocy, na przykład przez porównywarkę cen HomeToGo.pl, ułatwi znalezienie najtańszej opcji zakwaterowania w miejscu, do którego chcemy się udać.

Po trzecie: jedz jak miejscowi

Stołowanie się w restauracji trzy razy dziennie nie zalicza się do najtańszych rozwiązań. Zamiast tego można kupić świeże produkty i gotować sobie samemu lub próbować lokalnego jedzenia ulicznego. Tanie, uliczne przekąski kuszą rozmaitymi smakami - przede wszystkim w miejscowościach obleganych przez turystów.

Warto również podczas wędrówek nosić przy sobie butelkę z wodą. W wielu krajach woda z kranu jest pitna, więc można napełnić butelkę przy każdej okazji, zamiast kupować przesadnie drogą wodę.

Po czwarte: znajdź też bezpłatne zajęcia

Większość muzeów i galerii sztuki w poszczególnych dniach organizuje darmowe wystawy i ekspozycje. Wystarczy podpytać o szczegóły miejscowych lub sprawdzić w internecie.  Miejscowe festiwale i wydarzenia są kolejną okazją, by miło i tanio spędzić dzień. W niemalże każdym kraju w każdym miesiącu odbywają się święta, lokalne rocznice czy kulinarne wydarzenia, dlatego dobrym pomysłem jest podpytanie miejscowych również o tego typu atrakcje. W przeciwnym razie zawsze można skierować się w stronę nadrzecznych bulwarów, parków, rynków, targów i galeryjek, by aktywnie wypoczywać.

Po piąte: przed odprawą opróżnij butelki

Zabranie ze sobą butelek pełnych wody jeszcze przed odprawą to strata pieniędzy. Dobrym pomysłem jest zapakowanie pustych butelek i napełnienie ich wodą po minięciu bramek.

Dworce, lotniska i przystanki - latem zachowaj w tych miejscach szczególną ostrożność
Dworce, lotniska i przystanki - latem zachowaj w tych miejscach szczególną ostrożność123RF/PICSEL

Po szóste: pamiętaj, żeby odpowiednio schować kosztowności

Najlepszymi miejscami na schowanie wartościowych rzeczy, takich jak pieniądze, biżuteria czy paszporty są te, w których nikt nie spodziewałby się kosztowności. Istotne jest również to, żeby nie trzymać wszystkich pieniędzy, kart kredytowych i dokumentów w jednym miejscu. Aby uniknąć kłopotów, warto zaopatrzyć się przed wyjazdem w saszetkę czy "nerkę", w których również można bez obaw o kradzież umieścić gotówkę i najważniejsze dokumenty.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas